TRENČÍN. Za dva a pol mesiaca od podpisu zmluvy zatiaľ len prevzala od mesta prevádzku nízkoprahovej nocľahárne. Poslankyňa dlhodobo uvoľnená na výkon funkcie Janka Fabová povedala, že po vzájomnom rokovaní v utorok 15. januára, sa dohodli, že budú naďalej spolupracovať a charita okrem nocľahárne zriadi aj útulok a denné azylové centrum. Mesto tento rok na tieto služby vyčlenilo šesťstotisíc korún. Fabová hovorí, že okrem charity nie je iná organizácia, ktorá by sa chcela o ľudí bez prístrešia starať. Termín na sprevádzkovanie všetkých služieb mesto charite nedalo.
Načas nezískali všetky povolenia
Charita mala problém prevziať aj samotnú nocľaháreň. Namiesto mesta sa o ňu mala starať od 1. novembra. Vzhľadom na to, že nezískala včas všetky povolenia, o bezdomovcov sa staralo mesto.
Termín sa presunul na 1. december, no charita prevádzku nocľahárne nakoniec prevzala až 7. januára. Charita chce poskytovať aj ďalšie služby, a to ubytovanie cez deň, stravu, vydávanie šatstva či starostlivosť o chorých a sociálne služby. Podľa riaditeľa Diecéznej charity v Nitre Juraja Baráta musia vypracovať nový prevádzkový poriadok a splniť požiadavky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Po sprevádzkovaní všetkých služieb by podľa Fabovej mohol bezdomovec ostať v útulku aj cez deň, dostane polievku alebo pečivo, pracovníci mu pomôžu vybaviť sociálne dávky alebo dôchodok. Charita chce s bezdomovcami pracovať individuálne, učiť ich základným životným a hygienickým návykom. V spolupráci s nemocnicou ešte musia doriešiť liečenie niektorých bezdomovcov.
Najviac ich trápi svrab a vši
Fabová verí, že sa podarí všetko sprevádzkovať v priebehu najbližších dní. Barát naopak dúfa, že sa im to podarí aspoň do konca januára. „Stretnutie bolo pracovného charakteru. S charitou si chceme zachovať dobré vzťahy,” odpovedala Fabová na otázku, či charite vytýkali časové prieťahy.
Fabová v pondelok uviedla, že podľa súčasného poriadku môžu byť bezdomovci v nocľahárni len od 19. h do 7. h. Ďalej tvrdila, že charita nechce v zariadení tolerovať podnapitých bezdomovcov, čím by však už nešlo o nízkoprahovú nocľaháreň aj pre menej prispôsobivých ľudí. „Chodí tam 25 až 30 ľudí denne. Tí, ktorí nemajú v sebe alkohol, tých je možno päť,“ povedala.
Barát tvrdí, že fúkať nikomu nedávajú a pustia aj podnapitých ľudí. „Vyjadrenia mesta berte s rezervou.“ Zdôraznil, že nechce opäť vyvolávať „výhovorkovú aféru,“ ako to bolo v novembri.
Podľa Fabovej majú zmluvu s charitou uzavretú zatiaľ do konca augusta. Ak by charita nesplnila zmluvné podmienky, bude sa mesto o ľudí bez prístrešia starať samo, no ako uviedla Fabová, nepredpokladá prieťahy.
Podmienky sa, podľa bezdomovcov, zhoršili
Oslovení bezdomovci sa nezhodli v tom, či podnapitých bezdomovcov púšťajú. Určite im však kontrolujú tašky, či v nich nemajú alkohol. Podmienky sú tam vraj horšie. „Len trochu čaju dostaneme, všetko si musíme umývať, toaletný papier tam nie je. Už si tam nemôžeme variť, ani nechať veci. Cez víkend nejde teplá voda. Predtým to bolo lepšie,“ povedala bezdomovkyňa. Podľa jej slov v nocľahárni momentálne nič neplatia, ale do budúcnosti majú platiť charite 30 korún a môžu tam ostať celý deň. „O poplatkoch nič neviem, počujem to prvý raz. Musel by som o tom vedieť,“ reagoval Barát. „Poplatky nebudú," doplnila Fabová.