NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ako upozorňuje, je to spoločník v dobrom aj v zlom. „Prečo ho teda nebrať ako člena rodiny? Zmýšľanie, že má vyhradené miesto na dvore, na reťazi a musí byť vďačný za pomyje z kuchyne, je veľmi bezcitné a scestné,“ hovorí.
Pes cíti ako človek
Spolužitie so psíkom je možné aj v byte. Áčová radí, aby si ľudia nekupovali psíka, pokiaľ nemajú dostatok času sa mu venovať. „Pes nie je hračka pre deti a po celý svoj život stojí nielen peniaze, ale aj čas. Len psík, ktorému sa nevenujete s dostatočnou láskou, sa stáva problémovým. Existuje len zlý majiteľ a jeho nesprávna výchova.“
Priateľ aj liečiteľ
Už nie je nič nové, že psík pri deťoch trpiacich autizmom, mozgovou obrnou či depresiami spraví obrovský kus neoceniteľnej práce. Pod dohľadom odborníka je táto canisterapia častokrát podobne osožná, ako psychológ a rehabilitácia. Svoju úlohu zohráva pes aj pri opustených starých ľuďoch. Vráti starému človeku nielen pocit potrebnosti, ale aj stratený zmysel života. Psík opätuje mnohonásobne lásku. Samozrejme, len pokiaľ sú ľudia schopní dať mu lásku, deliť sa s ním o svoj voľný čas na spoločných prechádzkach.
Verný kríženec
Áčová sa prihovára za psíka z útulku. „Dajte im šancu dokázať, aké pevné puto sa môže vyvinúť medzi vami.“ Za psíka z útulku hovorí aj overený poznatok, že krížence bývajú zdravšie, inteligentnejšie a sučky dokonca aj vernejšie. Úlohu zohráva aj skutočnosť, že čistokrvný psík stojí niekoľko tisícok a kríženček z útulku stojí len útulkový poplatok. Upozorňuje, že psíka z útulku netreba vyberať podľa krásy a už vôbec nie podľa rasy. „Riaďte sa srdcom, počúvajte svoj vnútorný hlas,“ dodáva Áčová.