Trenčín. „Strašne som sa zľakol, padol som na zem a ruky dal na krk. Potom som zacítil, ako do mňa zakúsol,“ spomína na zážitok chlapec. Krik chlapca začula suseda a tá zburcovala ostatných. „Rana na boku mu veľmi krvácala, volali sme hneď záchranku,“ hovorí susedka Oľga Kocúrková. Zavolali aj mestských policajtov. Prípad sa stal v pondelok 21. januára večer o pol ôsmej na Kasárenskej ulici, kde v mestom postavených unimobunkách žijú obyvatelia vysťahovaní zo zdevastovaného domu na Železničnej ulici.
Svedkovia vraj nechceli spolupracovať
Pes, podľa tvrdenia svedkov, vraj vyskakoval aj na lekárov aj na mestského policajta, ktorý sa skryl v aute. Majiteľ psa, ako tvrdia, nakázal po incidente dcére, aby psa zatvorila do koterca. Podľa Mariána Berkyho to videli viacerí. Majiteľ vraj mestským policajtom odkázal, aby opustili jeho pozemok, inak budú mať problémy. Náčelník mestskej polície sa odmietol k udalosti vyjadriť, asistent primátora mesta Peter Uher povedal, že to nie je pravda. Mestskí policajti odišli, lebo s nimi svedkovia nechceli spolupracovať a odkázali, že udalosť nahlásia radšej štátnej polícii. Obyvatelia buniek to však odmietajú. „Veď si odpísali aj naše občianske preukazy. Siedmi sme im ich dali,“ hovorí Berky.
Chlapca očkujú proti besnote
Chlapec sa lieči doma, predpokladanú dobu liečby lekár ešte neurčil. Podľa matky majiteľ psa stále odmieta, že chlapca pohryzol jeho vlčiak, preto lekárka nariadila preventívnu liečbu proti besnote. „Chlapec bude dostávať injekcie do brucha,“ povedala v piatok 25. januára matka Silvia Marčáková. „Bola som už aj na polícii a v pondelok sa stretnem s právnikom. To máme čakať, kým sa strane niečo vážnejšie,“ pýta sa. „Nechcem si ani predstaviť, keby ho chytil pod krk, alebo nejaké menšie decko,“ dodáva Kocúrková. Ako informovala Katarína Hlaváčová, krajská policajná hovorkyňa, matka chlapca podala trestné oznámenie a polícia vec šetrí zatiaľ ako podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.
Jediná cesta vedie okolo plota
Silvia ukazuje aj ďalšie lekárske ošetrenie. To je z 22. januára, ale spred roka. „Tento pes ho zranila aj vlani. Ale bolo to popoludní o pol jednej a videlo to veľa svedkov. Tiež musel dostávať injekcie do brucha a liečil sa mesiac,“ hovorí matka Silvia. Peter tvrdí, že psa nikdy nedráždil, aby ho vyprovokoval k útoku. „Ja sa ho bojím, keď idem okolo plotu, kráčam vždy po druhej strane.“ Ako vysvetľuje Kocúrková, je to jediná cesta okolo plota a ohrady, keď sa chceme dostať k bytom a bunkám.“
Môj pes to určite nebol
Majiteľ psa a neďalekého penziónu Jaroslav Oláh sa však bráni, „môj pes to určite nebol.“ Pobehuje tu množstvo psov, aj domácich, aj vlčiakov z vedľajšej firmy, ktoré sú podobného zafarbenia. Ako tvrdí, skôr za jeho psami, fenkami, sa snažia dostať iné psy a ohrozujú ich. O udalosti vie, ale ako hovorí, nikto z poškodených ho ešte nekontaktoval, aby situáciu riešili. „Policajti chceli odo mňa očkovací preukaz psov, je to v podstate zbytočný dokument, ktorý len hovorí o tom, že pes je vo veterinárnej starostlivosti. Dôležitý je potvrdenie o vyšetrení. To treba pýtať a to môžem kedykoľvek predložiť. Moje psy sú očkované a pod kontrolou.“ Naznačuje aj širšie súvislosti incidentu. Mesto, ktoré presťahovalo obyvateľov domu zo Železničnej ulice v roku 2005, mu vytvorilo mu pod oknom penziónu unimobunkové geto. Malo ísť, podľa stanoviska mesta, o dočasné stavby. Tie sú tu však dočasne umiestnené už tretí rok.