Nedeľa, 22. máj, 2022 | Meniny má Júlia, Juliána

Rajská: Som žena, ktorej sa niečo podarilo

Vyštudovala odevnú školu, ale aj archívnictvo a históriu. Podnikať v módnom priemysle začala pred desiatimi rokmi. Za relatívne krátky čas sa jej podarilo vybudovať silnú a stabilnú značku.

Beáta Rajská - vpravo.Beáta Rajská - vpravo. (Zdroj: (zl))

Beáta Rajská
Narodila sa v Jakubovanoch pri Liptovskom Mikuláši.
V rokoch 1976 – 1980 absolvovala Strednú priemyselnú  školu odevnú v Trenčíne, neskôr Filozofickú fakultu UK v Bratislave.
K módnej tvorbe sa vrátila v 90-tych rokoch ako pedagogička na odevnej škole, od roku 1997 v tejto oblasti podniká.
V roku 2001 zakladá vlastnú značku Beáta Rajská – design, s. r. o.
V súčasnosti pôsobí v Prahe, je vydatá a má dvoch dospelých synov.

Obliekala českú i slovenskú Miss, ale aj manželku českého prezidenta Václava Klausa. Tvrdí, že miluje život a dnes už sa nebojí povedať: „Som známa návrhárka.“ Módna dizajnérka Beáta Rajská.

SkryťVypnúť reklamu

Práve ste videli módnu šou, ktorú celú pripravili študenti strednej umeleckej školy. Ako sa vám páčili ich práce?
- Ohromný dojem vo mne zanechali scénické kostýmy, ktoré boli veľmi dobre vypracované, ale aj modely vychádzajúce z ľudovej tvorivosti, s prvkami kroju. Výhodou trenčianskej školy oproti ostatným je práve to, že študenti sa tu učia šiť remeselným spôsobom, od základu. Dizajn je síce výborná vec, ale pokiaľ chcú robiť návrhárstvo, alebo sa venovať odevu, musia mať remeselný základ, poznať technologický postup, vedieť, ako spracovať jednotlivé materiály. Veď aj architekt musí vedieť, čo si môže dovoliť. Do skicára si totiž môžeme kresliť, čo chceme, ale na začiatku to za nás aj tak nikto neušije. To je to, čo dala táto škola aj mne – dobrý krajčírsky základ.

SkryťVypnúť reklamu

Študovali ste v osemdesiatych rokoch, teda v časoch, keď problémom nebol len nedostatok materiálov, ale aj istá uniformita v obliekaní. Ako ste sa s tým dokázali vysporiadať?
- Samozrejme, problémy boli. Ako študentky odevnej školy sme však dokázali využiť každý materiál, ktorý sa vyskytol. Šili sme krásne veci aj z odložených látok. Na škole sme trebárs nemohli chodiť oblečené v džínsach, takže sme vymýšľali rôzne varianty, aby sme vyzerali dobre. Menšestráky sme mali také úzke, že sme sa obliekali ležiac na posteli! (smiech)

Po strednej škole ste sa hlásili na vysokú školu umeleckého priemyslu, napokon ste vyštudovali filozofickú fakultu. Móde ste sa začali opäť venovať až po narodení druhého syna. Prečo?
- Žila som za socializmu a v tej dobe som vôbec neuvažovala nad založením svojej firmy. V tých časoch som nepočítala s tým, že budem žiť v Prahe a mať svoju dielňu. Vedela som len, že do fabriky nenastúpim, tam by som sa za týždeň zbláznila. Predstava, že by ma dali normovať hodiny... Strašné!

SkryťVypnúť reklamu

Žijete pri Prahe, ale často sa vraciate do Trenčína. Myslíte, že ho možno ešte vždy považovať za mesto módy?
- Nie je to len o tom, či sledujete módne trendy, ale o spôsobe, akým žije. Trenčín bol vždy plný krásnych dievčat a krásnych mladých ľudí, to ma tu zakaždým fascinovalo. Možno by som ho nenazvala mestom módy, pretože pre mňa je móda veľmi pominuteľná šesťmesačná záležitosť. Slovenky však majú svoj šarm a dokážu aj z mála urobiť veľa. To je našou výhodou oproti Češkám.

V jednom rozhovore ste povedali, že aj keby nebolo na chlieb, na parádu byť musí. Myslíte si, že priemerná slovenská žena si môže dovoliť parádiť sa?
- Ako som povedala, tú parádu dokážu Slovenky urobiť z mála. Nemyslím si, že dobre oblečená žena musí byť oblečená draho. Ide o to nájsť si svoj štýl a v rámci svojich možností dokázať obmieňať a kombinovať drahšie veci s lacnejšími. Dokázať aj starý svetrík prispôsobiť novým trendom. Tomu sa človek môže naučiť. Dôležité je nájsť si svoju cestu.

Čiže tajomstvo originality je v správnej kombinácii?
- Dobrým základom ženského šatníka je kvalitný kostým, malé čierne, biela košeľa a dobré džínsy. Bielu košeľu možno obliecť ako náhradu saka, s hladkým tričkom pod tým. Biela košeľa, poprípade s uviazanou šatkou alebo s dobrým náhrdelníkom, vás zachráni vždy. Všimnite si, aká je čistá, aká je štýlová! To je alfa a omega dobrého šatníka. Aj biznis šatníka, aj kreatívneho šatníka. Je to o tom, že dokážete kombinovať. Napríklad kvalitný drahý kostým podrží aj jednoduché tričko za pár korún. Nebála by som sa ani spájať dizajnové kúsky s vecami zo „sekáča“. Dôležité je naučiť sa základy, naučiť sa kombinovať, potom môžete skúšať experimentovať.

Čo by ste poradili mladým ľuďom, ktorí nechcú investovať do drahých dizajnérskych odevov, ale nakupujú u populárnych, no lacnejších zahraničných značiek? Ako sa vyvarovať uniformity?
- Na mladých samozrejme tieto značky vyzerajú dobre. Dôležité je však tomu úplne nepodľahnúť a nebyť plagiátom toho-ktorého výrobcu. V Prahe pozorujem takýto problém so značkou Guess, ktorú pred dvomi rokmi preslávila Paris Hilton, keď bola jej tvárou. Nosia ju všetci, nájdete ju v každom pražskom klube. Mne sa tá značka páči, „hnusnou“ ju ale robí to, že je všade. Tajomstvo je v kombináciách, treba nájsť samú seba. Nemusí to byť o peniazoch. Zase je to len o tom, že si vyberiete niečo z H&M, niečo zo Zary, ale doplníte si to s kúskom so secondhandu.

V módnom priemysle sa pohybujete už dlho, obliekate mnohé známe osobnosti i seba. Dokážete podľa oblečenia rozpoznať charakter človeka, odhadnúť jeho povahu či zamestnanie?
- V niektorých prípadoch sa to dá. Viem, akú silu má odev, čo vám môže napovedať. Možno je to dané mojím záujmom o psychológiu a filozofiu, ale ľudí neposudzujem podľa prvého dojmu. Nechávam si veľkú rezervu.

Čo pokladáte za módne faux-pas?
- Nevedomosť mi až tak nevadí, tá je v niektorých momentoch ospravedlniteľná. Horšie je, keď sa človek na niečo v odeve hrá. Ak je niekto oblečený tak, ako mu to financie dovolia, hlavne keď je čistý a upravený, je to o niečom inom. Horšie je, keď si myslí, že je dokonalý, ale vy vidíte, že jeho oblek je vlastne len mimikry. Vtedy mi to príde komické alebo smutné.

V novembri ste v Prahe predstavili kolekciu na rok 2008 s názvom Pro tebe, v súčasnosti už pracujete na návrhoch na budúci rok. Mnohí sa určite pýtajú, ako môže módny dizajnér takto dopredu vedieť, čo sa bude nosiť.
- Treba mať intuíciu a citlivé vnútro. Vnímam dobu, v ktorej žijem, spoločenskú situáciu aj svetové trendy. Zvyčajne vymyslím základnú líniu a tú rozpracujem na jednotlivé rady. Potom pracujem na jednotlivých témach, pri ktorých ma ovplyvňuje jednak potreba, ktorú cítim ako žena, jednak doba, potreby butiku, materiály, nálady, samotné skúšky, pri ktorých ma často niečo napadne.

Používate veľa prírodných materiálov, stopercentnú bavlnu i vlnu, ale aj kožu a kožušinu. Ako vnímate trend používania náhradných umelých materiálov?
- Kožu používame roky, do iných, ako kožených topánok, by som sa ani neobula. Používam pravé kožušiny. Pravdu povediac, pristupujem k tomu len ako k materiálu, ako k mäsu. Znie to možno drasticky, ale je to zákon silnejšieho. Na druhej strane, kožušiny pre svoju značku beriem od konkrétnej farmy, kde viem, že sa o tie zvieratá dobre starajú. Pre mňa je horšie vidieť trpieť deti. Preto sa snažím zo všetkých prehliadok dávať núdznym.

V posledných rokoch ste podporili niekoľko dobročinných projektov pre deti. S prípravou módnej šou však súvisia obrovské výdavky. Ako teda financujete prehliadky, ak zisk z nich venujete charite?
- V súčasnosti si prehliadky už dokážem celé financovať sama. Na tie veľké však mám reklamných partnerov. Hľadám ich cielene už s tým, že chcem dať istý obnos peňazí na konkrétnu vec.

Tvrdíte, že vás inšpiruje vzťah ženy a muža, ale tvoríte výhradne pre ženy.
- Každý rok je moja téma poznačená medziľudskými a partnerskými vzťahmi, ich hybnou silou je láska a túžba. Tieto vzťahy vás dokážu strašne nabiť, ale aj strašne oslabiť. Modely Beáty Rajskej sú o ženskosti, sú také, aby chlap po žene túžil. Chcem, aby v nich bolo vidieť to pozitívno, čo v živote máme.

Takmer celý život sa venujete móde. Vytvorili ste kolekcie ovplyvnené silou mora, antickým Gréckom či skladbou od Eminema. Nebojíte sa, že sa vám minie inšpirácia?
- Bojím. Ale zatiaľ nedošla. Firmu nebudujem ani pre jedného zo svojich synov, pretože majú iné záujmy. Takže sa necítim nijako ohraničená.

Nebývate unavená z módneho sveta a jeho dokonalosti?
- Bývam. Sú dni, keď sa nelíčim, keď idem do práce v tričku a džínsach. Je to taký môj pocit, ísť sama za seba, lebo to líčenie vás vždy trochu schová. Inak to vnímajú naši známi. Pozveme ich k ohňu a oni sa pomaly „stylujú“. Nedokážu pochopiť, že ja mám doma ustrihnuté džínsy alebo tepláky.

A na záver, osobná otázka: Ako sa vnímate vy sama?
- Vidím sa ako človek, ktorý miluje život. Kedysi som sa bála povedať nahlas, že som návrhárka alebo že som známa. Dnes už tento výraz môžem používať. Asi nie som zlá, lebo som obklopená množstvom úžasných ľudí, ktorí ma nabíjajú energiou. Moja rodina je mojím najväčším kritikom, ale zároveň zázemím. Som ženská, ktorej sa niečo podarilo, ale nebolo to náhodou. Je za tým obrovské množstvo práce.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 787
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 764
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 856
 4. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 2 251
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 132
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 496
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 414
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 015

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 2. Otilia Horrocks: Nulová daň na dámske hygienické sanitárne vložky a tampóny.
 3. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 4. Adam Sedláček: Únava a stres z odpočinku.
 5. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 6. Anna Miľanová: Záchvevy kvetov Jari 1,2... 2022
 7. Matúš Lazúr: Viac matematiky na vás, nie ďalšiu hodinu skákania cez kozu
 8. Věra Tepličková: Konečne poriadok alebo Ako sa bude krúžkovať po novom
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 275
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 9 309
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 881
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 711
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 765
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 397
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 041
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 084
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

ilustračné foto

Prehľad výsledkov, komentárov a tabuliek od III. po VIII ligy + TOP hráči zápasov.


1 h
Horná Streda (v modrom) hostila Veľké Bierovce/Opatovce.

Prehľad výsledkov, komentárov, tabuliek a TOP hráčov zápasov VI. ligy.


5 h
Myjavská nemocnica

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Myjava mala k 30. aprílu celkové záväzky po lehote splatnosti vo výške 1.068.885 eur.


TASR 6 h

Máte viac ako šesťdesiat rokov a máte pocit, že horšie vidíte? Potom je možné, že vás trápi sivý zákal.


20. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Kvetinové koberce fialovej levandule, žltej horčice a červeného maku budú pastvou pre oči okoloidúcich turistov.


21. máj

Pásový opar pripúta na nemocničné lôžko až 700 pacientov ročne.


14. máj

Prinášame tipy na výlety v Turci.


21. máj

Máme k dispozícii obžalobný návrh.


20. máj

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Modlitba do nádoby
 2. Otilia Horrocks: Nulová daň na dámske hygienické sanitárne vložky a tampóny.
 3. Michal Pavlík: Ako ovplyvní vysoká miera inflácie a následné zvyšovanie úrokových sadzieb náš život?
 4. Adam Sedláček: Únava a stres z odpočinku.
 5. Eva Gallova: Puškina ženy milovali
 6. Anna Miľanová: Záchvevy kvetov Jari 1,2... 2022
 7. Matúš Lazúr: Viac matematiky na vás, nie ďalšiu hodinu skákania cez kozu
 8. Věra Tepličková: Konečne poriadok alebo Ako sa bude krúžkovať po novom
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 275
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 9 309
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 8 881
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 5 711
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 765
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 3 397
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 041
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 084
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu