Všetko, čo rachotí, je dobré
Trenčín. Fašiangový sprievod v Zlatovciach bol i tento rok živelný. Nechýbala harmonika, ozembuch, bubny, spev a kone. Prvú februárovú sobotu, ktorá bola zároveň poslednou pred Popolcovou stredou sa stretli priaznivci Občianskeho združenia Veselé Zlatovce na tradičnom sprievode. O zábavu sa postaral nielen harmonikár Milan Tisoň, Ján Štefánik, ktorý pripravil guláš, či riaditeľka Kultúrneho domu v Zlatovciach Vilma Panáková, ale i všetci účastníci podujatia.
„Naším cieľom nie je len zabaviť sa, ale ide nám aj o zachovávanie kultúrnych a ľudových tradícii,“ povedal Branislav Breznický, ktorý doteraz nevynechal ani jeden ročník. „Za tých niekoľko rokov sme sa zapísali do povedomia obyvateľov. Dnes nás mnohí vítajú s koláčmi v ruke,“ dodáva Breznický.
Tohtoročný sprievod začali ľudia v maskách spevom už o deviatej ráno. Okolo piatej hodiny sa presunuli z ulíc do miestneho kultúrneho domu, kde pokračovali v zábave až do neskorých hodín. „Po siedmich hodinách som trochu vyčerpaný, ale vždy je čo hrať,“ vyjadril svoje dojmy Tisoň, ktorý oprášil starú harmoniku a pred rokom sa pridal k zlatovskému sprievodu.
Ľudové piesne z okolia Trenčína pozná naspamäť, málokedy sa stane, že by nejakú musel hrať znova. K harmonikárovi sa pridali i bubny, ozembuch a spev. „Všetko čo rachotí, je dobré,“ vysvetľuje Breznický. Niektorí účastníci sledovali celý program z konského sedla. Fašiangové obdobie ukončili obyvatelia Zlatoviec pochovávaním basy. Do programu Občianskeho združenia patria i Jánske ohne, Stavanie mája a Pochovávanie Ďura.
Barbora Prekopová
Veselica na trhovisku
TRENČIANSKA TEPLÁ. V areáli obecného trhoviska pri Obecnom úrade sa v sobotu 2.februára konala fašiangová veselica. Podujatie zorganizovali obce mikroregiónu Teplička. Návštevníci sa zabávali pri rezkých ľudových tónoch v podaní cimbalového súboru Kľumok z Trenčína. Milovníci dychovky si prišli na svoje pri vystúpení dychovej hudby Dobranka. Ľudové piesne zanôtili členky Folklórneho speváckeho súboru Teplanka. Pravú fašiangovú zábavu však rozprúdil folklórny súbor Nadšenci. Jeho členovia v pestrých fašiangových maskách roztancovali návštevníkov podujatia a nechýbalo ani vtipné slovo. Občania si pochutnali i na fašiangových dobrotách. Fašiangovú atmosféru mohli zažiť i návštevníci v Omšení, v Dolnej Porube, na Baračke a v na pešej zóne v Trenčianskych Tepliciach.
PAVOL VAVRO
Fašiangy ukončili zabíjačkou
Chocholná – Velčice. Zabíjačka sa začala 5. februára hneď zrána na dvore obecného úradu. Pod vedením majstra mäsiara Viliama Hodulíka viacerí mäsiari z obce, spoločne s chlapmi vyrábali tradičné zabíjačkové dobroty. Pripravovali klobásy, jaternice, tlačenku, kašu, fašírku, oškvarky, zabíjačkovú kapustu. Kto chcel, prišiel a nielen sa díval, ale i pomáhal. Priamo na zabíjačke mohli všetci pomocníci i ostatní návštevníci ochutnať zabíjačkové špeciality. V sále kultúrneho domu od rána pripravovali chocholnianske ženy iné dobroty. Najlepšie gazdiné miesili cesto a smažili rôzne druhy fašiangových šišiek, fániek a langošov podľa vlastných receptov. Návštevníkom prezradili aj ten správny postup, aby boli fašiangové dobroty čo najlepšie, ale pridali aj recepty na ich výrobu. K šiškám podávali čaj s rumom alebo meltovú kávu. Popoludní chodil po obci na koči obecný bubeník aj s harmonikárom a všetkých občanov pozýval na zabíjačkovú hostinu, pochovávanie basy a fašiangovú zábavu, kde do tanca i na počúvanie hrala hudobná skupina Kykulanská dolinečka. Do sály kultúrneho domu zavítali aj fašiangové maškary. Všetci sa dobre zabávali, jedli zabíjačkové špeciality a fašiangové šišky, fánky a langoše. V bufete bolo i trocha pálenky a vína. Ak si niekto "kvapku" sám priniesol, ponúkol i svojich priateľov. Po skončení fašiangovej veselice, polhodinu pred polnocou sa prítomní v sále na „smútočnom obrade“ rozlúčili s končiacim sa fašiangom pochovaním basy. Fašiangové podujatia pripravil Obecný úrad Chocholná–Velčice v spolupráci s členmi miestnej organizácie Jednoty dôchodcov a kultúrnej komisie a nadšencami z obce.
Blanka Hlavandová