NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Podľa riaditeľa Mariána Mesiarika zatiaľ obliekli do rovnošaty prvých 19 pracovníčok. „Sú to tie, ktoré prichádzajú priamo do kontaktu s klientmi.“
Ako dodal, postupne plánujú vybaviť uniformami aj ostatných viac ako 200 pracovníkov v Novom Meste a na pracoviskách úradu v Myjave a Starej Turej. „Každý náš zamestnanec by mal mať svoju uniformu, svoj imidž, pretože doteraz sa napríklad na chodbách nedalo rozoznať, kto je zamestnancom úradu a kto iba čaká na vybavenie.“ Ako ďalej vysvetlil, zo zákona pracovníkom úradu, ako zamestnancom v štátnej službe, vyplývala povinnosť primerane sa obliekať. „Ak pracovníčka zarába 14-tisíc v hrubom, nemôžem od nej žiadať špeciálne oblečenie,“ argumentoval riaditeľ.
Pracovníčky dostali zatiaľ dve súpravy bielych blúzok, modrú vestu, ktorú dopĺňajú žltou šatkou. Pri výbere farebnosti rovnošiat vychádzali z farieb Európskej Únie. „Výber strihu a materiálu je už kolektívnym dielom našich pracovníčok a pracovníkov chránenej dielne, kde nám uniformy šili.“ Výsledný model je, podľa majiteľa dielne Jozefa Pauka, z Kysuckého Nového Mesta, asi piatym až šiestym variantom, ktorý vznikol. „Nešlo o žiadnu sériovú výrobu, šili sme na zákazku, presne na konkrétneho človeka. Každej žene sme brali miery a podľa toho sme ušili vzory,“ opisuje priebeh tvorby Pauk. Podľa neho by uniformy mali vydržať pri každodennom nosení rok a pravdepodobne pribudne aj letný model. Ako doplnil riaditeľ, k terajšej súprave plánujú neskôr pridať aj nohavice a sukne a pre mužov saká.
Nové uniformy zatiaľ úrad stáli len námahu prehovoriť majiteľa chránenej dielne, aby do toho šiel, vyjadril sa Mesiarik. Finančne stojí súprava približne tisíc korún. Pri výbere iného materiálu a doplnení uniforiem o nohavice a sukne sa cena môže vyšplhať na 1500 až dvetisíc korún. Uniformy chcú financovať zo zdrojov úradu, ktoré sú určené na pokuty za nesplnenie limitu zamestnania zdravotne postihnutých občanov. Výber firmy až z Kysuckého Nového Mesta riaditeľ úradu vysvetlil tým, že v okolí nenašli na takúto spoluprácu zatiaľ partnera.
Klientom úradu aj pracovníčkam sa uniformy väčšinou páčili, hoci im ich museli pri skúškach zužovať. Eva Žinčíková (na snímke) ocenila možnosť šetriť vlastné oblečenie. „Strih je dobrý, pohodlný, cítime sa príjemne a je to elegantné, že sme všetci v jednotnom.“ Alena Peterková by síce radšej mala svoje oblečenie, ale ako dodala s úsmevom, keď budeme jednotne oblečené, nebudeme si závidieť. Uvítala by pohodlnejší strih, ale ako dodala „Vesta to skryje.“