Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Kostýmový odev v galérii je mŕtvy

Eva Olexíková (38) je sympatická a usmievavá výtvarná umelkyňa. Žena, plná energie, elánu a optimizmu. Mamička dvoch detičiek (8 a 4 roky), ktorým onedlho pribudne tretí súrodenec. S jej dizajnérskymi prácami sa v súčasnosti môžu stretnúť návštevníci galé

rie až do marca na výstave Horizonty súčasnosti III.

Po viacerých prestupových staniciach ste napokon spustili kotvu v Trenčíne. Kde všade ste pôsobili a čo pre vás znamená dizajnérska, výtvarná tvorba?
- Bola to náhoda. V Trenčíne sme sa spoznali s manželom. (Slavomírom – architektom pozn. red.) Trenčín je pekné mesto, posadené v zeleni. Môžem sa ukryť do zelene a ísť do mesta pravda, keď potrebujem. Nachádza sa na rozhraní Slovenskej i Českej republiky. Všade je z Trenčína blízko. Stalo sa medzinárodnou križovatkou. Navyše, má svoju charizmu. Študovala som na Strednej umelecko – priemyselnej škole v Košiciach, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave - odbor módne návrhárstvo. Bola som na mesačnom študijnom pobyte v Indii (Ahmedabáde), kde je Vysoká umelecká škola zameraná na architektúru a všetky dizajnérske profesie. Tunajší učitelia nám ukázali štyri indické štáty, ich pamiatky, architektúru, staré tradície. Okrem toho som navštívila Anglicko, Česko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko i Švajčiarsko. Pri retrospektívnom pohľade, ak by som si mala vybrať, tak na umeleckú i dizajnérsku tvorbu by mi určite lepšie sadla doba minulá. Ako autorka si myslím, že vtedy bol jasne stanovený hodnotový systém. Ako výtvarníčka, dizajnérka skôr porušujem pravidlá. Dizajnérska práca ma obohacuje po všetkých stránkach. Pravdou ale je, že každý mladý umelec nosí v sebe vnútorné pocity. Skrátka, systém ohraničený hodnotami. Ja sa v súčasnosti cítim ako na jednom veľkom smetisku, z ktorého si musím vedieť vybrať pre mňa len tie dobré veci. Tak by to malo byť aj u iných profesií.

SkryťVypnúť reklamu

Čo myslíte pod pojmom smetisko a aký konkrétny dobrý výber z neho?
- Myslím si, že je to smetisko veľmi veľkého množstva informácií. A aj práve preto z toho vyplývajú vyššie alebo nižšie hodnotové stupienky. Zároveň to niekedy môže byť podnetné, zaujímavé, ak viem, aký mám vnútorný pocit a cieľ. Pre tých, ktorí sa už na smetisku narodili, tak to bude oveľa ťažšie, lebo to ešte nevnímajú a budú sa musieť k tomu dostať iným, pomerne zložitým, existenčne dôležitým spôsobom.

Z vašich umeleckých prác srší kus obrovskej energie. Kde čerpáte inšpiráciu?
- V zásade hovorím, že inšpirácia prichádza zovšadiaľ. Z denného života. Ak by bol človek zatvorený v cele, aj v nej by nachádzal subjektívnu inšpiráciu. Jednoducho, je to vnútorný pocit. Mojou inšpiráciou sú deti, ľudia, veci, príroda, zvieratá a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dokážete odhadnúť kvalitného výtvarného umelca alebo dielo?
- Osobne si myslím, že kvalitný výtvarný umelec a kvalitné umelecké dielo, to sú dve odlišné veci. Dielo vnímam z niekoľkých uhlov pohľadu. Čím viac krajín precestujem, tým viac vnímam historické symboly, umelecké detaily diel. Napríklad, aký je rozdiel medzi Amerikou a Talianskom. Talian je obklopený od malička svojou históriou, ktorá je bohatá na tradície. Európske mestá, ktoré som navštívila mi všeobecne v rámci kultúry poskytli široký záber zaujímavých historických poznatkov, od ktorých som očakávala veľa inšpiračných motívov. V tom sa moje predstavy postupne naplnili a napĺňajú. Keby som cestovala tvoriť do Ameriky, tak len do Južnej.

V prácach uplatňujete odvážne kombinácie materiálov i farieb...
- Je to v zásade navrhovaný interiérový dizajn. Z hľadiska farieb robím aj grafický dizajn spojený s firemnými logami. Je to prelínanie maliarstva a dizajnu. Aby som nezabudla, dôležitým je odevný dizajn. Uplatňujem ho z praktického hľadiska. Tu realizujem moju vnútornú výpoveď. Umenie nikdy nie je stereotyp. Ako autorka potrebujem viac oblastí na to, aby sa techniky vzájomne dopĺňali. Snažím sa o to, aby práce mali možnosť prelínať navzájom z jednej oblasti do druhej. Preto moje projekty sú úplne rôznorodé. Myslím si, že stále je tam niečo podobajúce sa spojeným nádobám.

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho vychádzate v dizajnérskej tvorbe?
- Veľa sa rozprávam s ľuďmi, vediem dialóg so zákazníkmi. Bez klientov to jednoducho nefunguje. V tom prípade to nie je o mojej výpovedi. Tu ide o to, aby som v prvom rade pochopila pointu, čo chce klient. Zároveň ho však usmernila, možno esteticky mu poradila. Je to vzájomné názorové skĺbenie. Stručne vyslovené, oproti voľnej výtvarnej tvorbe, táto činnosť je komerčnejšia. Práve preto sa tvorba dá ľahšie ovládať. Myslím, že tak je to dobré.

V čom je podľa vášho názoru jedinečná odevná dizajnérska tvorba?
- Odevný dizajn je jedinečný v tom, že tvorba vychádza z priestorovej kompozície. Je to myslené do priestoru a zároveň veľmi výrazne odevná práca vyznie v pohybe. Napríklad, ak je rozvrstvená kvôli komerčnému účelu, alebo či je to myslené ako divadelný projekt pre tanečníkov, divadelníkov. Určite to musí byť funkčné, aby sa herci, tanečníci mohli pohybovať. Autora by to malo vždy podnietiť, aby rozmýšľal aj o takýchto veciach. Myslím si, že kostýmový odev, keď je vystavený v galérii, je to mŕtvy, ale krásny kus.

Pripravujete aj módne prehliadky?
- Na módnych prehliadkach som sa realizovala viac v minulosti. Napríklad v roku 1994 som robila módne prehliadky Krásna Fatima Trenčín. Vtedy v uvedenom odevnom projekte súťažili dievčatá, modelky a ženy v troch kategóriách. Bola to slovenská súťaž. Podobná, avšak s medzinárodnou účasťou, bola súťažná prezentácia v moravskom kúpeľnom mestečku Luhačovice. Rada som sa zapájala aj do choreografie, ako celku. Prešla som vrcholovým bodom. Začala som pracovať s novými materiálmi a technológiami pri športových odevoch. Zaujala ma práca najnovších typov materiálov a zároveň som vychádzala nielen zo starých ale aj nových materiálov. V súčasnosti je to pre mňa najzaujímavejšie. Mám rozrobených viac progresívnych vecí.

Ako korešponduje vaša voľná maliarska, grafická tvorba s potrebami súčasnosti a aké techniky vás najviac zaujímajú?
- Všeobecne voľná tvorba a súčasnosť spolu nekorešpondujú. Pretože ľudia sú zameraní iným smerom i spôsobom. Ak vôbec nejaký majú. Žijú rýchlym životným štýlom. Mám pocit, že sa nestíhajú zaoberať umením. Chcú sa síce obklopiť estetikou, ktorú vnímajú ako službu. Obyvatelia slovenských miest v takom množstve, ako kedysi už nechodia do galérií. Galérie by sa mali k ľuďom priblížiť iným spôsobom, aktivitami – napríklad aj cez priemyselný dizajn vedieť sa posunúť bližšie k laickej i odbornej verejnosti. V modernej výtvarnej aj úžitkovej tvorbe vládne technika alchýmie. Skúšanie, čo dá materiál. Je to výrazový prostriedok, či pracujem so škvrnou, alebo s líniou. Čo všetko od toho môžem získať. To sú asi najhlavnejšie dôvody. Zároveň sa zaujímam o staré postupy. Archaické knihy a receptúry. Presne, ako kuchárka, ktorá pridáva do jedla všetky potrebné ingrediencie. V maľbe ma zaujíma olejomaľba, od toho aké plátna vyberiem a natiahnem do určeného formátu rámu. Mám rada prácu s ručným papierom (vytvorenie hmoty s pigmentom). Tejto technike sa venujem najmenej desať rokov. Je to odvetvie stále nepoznané a zaujímavé.

Máte medzi svojimi prácami diela, ktoré lahodia vášmu srdcu a sú blízke naturelu?
- Funguje to tak, že mám práce, ku ktorým mám príjemný vzťah. Myslím, že by to logicky malo existovať. Nemusí ísť vždy o tému. Možno ide o čas strávený nad dielom. Ak má výtvarník myšlienku, ktorú realizuje a dáva ju do hmoty. V tej hmote nachádza znova dušu, pretože už to nikdy nie je akoby čisté. Súvisí to s množstvom úsilia niekde v pozadí i hľadania, aby nadobudol autor k dielu úprimný, vrúcny vzťah.

Čo si myslíte, aký je vzťah medzi mladými slovenskými výtvarnými umelcami a staršími harcovníkmi všeobecne z umeleckej brandže?
- Vždy je to o osobnosti človeka. Mala som šťastie, že som stretla ľudí, ktorí boli o dosť starší a mali mi čo zaujímavé fundamentálne a odborné povedať. Na vysokej škole bol vzácny človek Dezider Tóth, ktorý ma učil technológiu maľby. Na strednej škole umeleckého priemyslu zas architekt Jozef Bodnár. Za veľmi krátky čas nám dokázal dať veľa dôležitých informácií. Aj do života.

Do rodiny s láskou očakávate príchod tretieho dieťatka. Stali sa pre vás deťúrence umeleckou a tvorivou inšpiráciou?
- Určite. Deti sú inšpiratívne aj tým, o čom rozmýšľajú a hovoria. Aké majú vo svojom svete problémy. Je neskutočné, až čarovné pozorovať deti, lebo ony vidia svet svojimi očami a v iných kontúrach. Vidia ho neplánovane. Avšak v okamihu, ktorý práve nastal berú život, ako niečo neskutočne objavné. V tom sú inšpiratívne...

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceš prácu v IT?
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Chceš prácu v IT?
 2. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 5. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 6. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 7. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 8. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 021
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 119
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 2 975
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 291
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 814
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 664
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 912

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Šport: Košický Peace Half Marathon vyhrala dvojnásobná olympionička
 2. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 3. Martin Greguš: Matovičove diktátorské chúťky
 4. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 5. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 6. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 7. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 8. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 338
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 525
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 786
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 4 860
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 204
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 412
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 365
 8. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 2 188
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

O sociálny šatník sa stará aj dobrovoľníčka Otília Divilková.

V sociálnom šatníku na Soblahovskej ulici v Trenčíne chýba najmä bielizeň.


TASR 14 h
Čachtice (v bielom) si poradili s Hrašným.

Prehľad výsledkov, komentárov a tabuliek VIII. líg.


16 h
Brezová (v ružovom) privítala Pobedim.

Prehľad výsledkov, komentárov, tabuliek a TOP hráčov zápasov zo VII. líg.


16 h

V aktuálnom čísle taktiež nájdete 32-stranový časopis s úlohami pre deti.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Namiesto futbalu išli kamarátovi na pohreb.


16 h

KHL nie, vyjde NHL? Ani s AHL by vraj nestratil.


22. máj

Pásový opar pripúta na nemocničné lôžko až 700 pacientov ročne.


14. máj

Stĺpy začali montovať v piatok. Dôvodom je arogancia vodičov.


16 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Šport: Košický Peace Half Marathon vyhrala dvojnásobná olympionička
 2. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 3. Martin Greguš: Matovičove diktátorské chúťky
 4. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 5. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 6. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 7. ADRA Slovensko: Projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande v plnom prúde
 8. Irena Šimuneková: Ihráčske kamenné more
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 338
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 525
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 786
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 4 860
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 204
 6. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 2 412
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 365
 8. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 2 188
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu