Ako vplýva strata práce a dlhodobejšia nezamestnanosť na psychické zdravie človeka?
- Je to šok. Zasahuje celého človeka, nielen jeho psychické zdravie. Môže si niečo nahovárať, pozitívne myslieť, ale každá bunka tela vie, aká je pravda a nenechá sa oklamať ako myseľ. Nezamestnanosť a zastavenie rytmu každodenných návykov môže spustiť rakovinové ochorenie, kardiovaskulárne príhody, u žien ochorenia reprodukčných orgánov a ďalšie zdravotné ťažkosti.
Aký je priebeh pocitov u nezamestnaného?
- Pocity majú svoju bipolaritu príjemnosti a nepríjemnosti. Sú spojené s telom a preto ich aj telesne prežívame. Preto je priebeh pocitov u každého jedinca rovnaký, len ich obsahové naplnenie je rôznorodé. Ale okolnosti straty zamestnania a z toho vyplývajúce pocity ohrozenia zo straty doterajšieho spôsobu napĺňania svojich potrieb a potrieb svojich blízkych zaťažujú organizmus. Preto sa nečudujme, že mnohí siahnu po prostriedkoch, ktoré im vytvoria určitú rovnováhu v prežívaní.
Kde je hranica medzi „zdravou depresiou“ a stavmi, ktoré treba liečiť na psychiatrii?
- Tá hranica je pomyselná. Mnohí duševne chorí, ktorí sú ambulantne liečení, sú v osobnom a profesijnom živote úspešní, pretože svoje zdravie pravidelne konzultujú s lekárom alebo psychoterapeutom. Depresívne stavy sú symptómom a majú rôzne pozadie. Ak spôsobujú ťažkosti, vždy treba vyhľadať odbornú pomoc a tým sa predíde nevyhnutnej ústavnej psychiatrickej liečbe.
Mal by sa človek psychicky preventívne pripravovať na možnosť straty zamestnania?
- Pre nás dospelých je už neskoro vzhľadom na našu „statickú“ výchovu. Musíme si to vždy trpko odžiť a to nás aj posilňuje. Ale naše deti to vidia a cítia s nami a takto sa vhodne pripravujú zorientovať sa v dynamike nových možností.
Ako zvládnuť túto ťažkú životnú situáciu po psychickej stránke bez ujmy na duševnom zdraví?
- Nezostať sám a aktívne robiť niečo tak, aby sme ostatných zbytočne nezaťažovali. A vyhľadať tých, ktorí s takouto záťažou pracujú. Dať si poradiť od praktického lekára, že telesné ťažkosti majú aj psychické pozadie a nehanbiť sa navštíviť odporučeného psychiatra alebo psychoterapeuta. Mnohé veľmi závažne ochorenia niektorého orgánu tela mali spočiatku psychosomatické príznaky bez objektívneho zdôvodnenia. Účinnou prevenciou pred hospitalizáciou na psychiatrii v dôsledku straty zamestnania je konzultácia s psychiatrom alebo psychoterapeutom a následná ambulantná psychoterapeutická liečba. V našej kultúre však ešte nemá ešte vytvorenú tradíciu.
Aké sú najvýraznejšie psychologické dôsledky nezamestnanosti?
- Povedal by som, že sú to predovšetkým psychosomatické ťažkosti pohybového aparátu. Chrbát a jeho chrbtica je najväčší stresogénny orgán. Na ňom nesieme všetky ťažkosti života. Telesným cvičením by sme ho mali odbremeniť od jednostrannej psychickej záťaže a tým ho posilniť. Ak budeme chodiť vzpriamenejšie, zdvihne sa aj naše sebavedomie.
Do akej miery je dôležitá viera, nádej v nájdenie nového zamestnania pre nezamestnaného človeka?
- Ak by nebola nádej, ľudstvo by dlho neprežilo. Človek ako taký je vybavený mnohými netušenými osobnostnými dispozíciami. Treba mu len otvoriť priestor, aby sa mohli odhaliť pre realizáciu nových príležitosti sebauplatnenia. Psychoterapia nielen lieči, ale dáva aj pri rozhodovaní možnosť slobodného výberu. Tak si môže človek povedať: „To som JA pre iných...“