Okrem partnerského vzťahu a širších sociálnych vzťahov (kamaráti a známi) vytvára spokojnosť a šťastie človeka. Základnou potrebou ľudí je niekam patriť a prispievať do spoločnosti.
Vyhodený z práce sa cíti ponížený
„Strata zamestnania znamená veľkú stratu v spokojnosti človeka. Človek „vyhodený“ z práce sa cíti zbytočný a ponížený,“ uviedla psychologička Zuzana Hradíleková z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Ak človeka prepustia zo dňa na deň necitlivým spôsobom, cíti hnev, poníženie, smútok a oklamanie. „Tieto emócie človek veľmi silno prežíva. Postupne však zváži svoje možnosti a začne podnikať kroky smerom k nájdeniu novej práce,“ uvádza. Dodáva, že pokiaľ má nezamestnaný dobré rodinné zázemie, strata zamestnania je akousi „prestupnou stanicou“ do ďalšieho vlaku. Pokiaľ sú vzťahy narušené a nefunkčné, strata zamestnania zhorší len to, čo už zlé bolo,“ skonštatovala Hradíleková.
Strata zamestnania môže znamenať rozpad vzťahov
Najvýraznejšími psychologickými dôsledkami straty zamestnania sú uzavretosť a obviňovanie druhých. Podľa nej, človek prestane na sebe pracovať, veľakrát zosmiešňuje svojich blízkych, môže dôjsť k rozpadu vzťahu alebo k rôznym závislostiam. Strata zamestnania vplýva aj na partnerstvo a manželstvo. Muži sú v našej spoločnosti vnímaní ako živitelia rodín. Často problém riešia alkoholom. Tu však platí, že k závislosti na alkohole je potrebná nielen strata zamestnania, ale aj samotná osobnosť človeka, jeho výchova a rodina.
Je dobre mať denný režim
Pokiaľ nezamestnaný človek prestane komunikovať so svojimi blízkymi a kamarátmi, prežíva pocity smútku, zranenia a nešťastia, mal by sa, podľa psychologičky, obrátiť odborníkov. „Je dobré dodržiavať denný program a venovať sa činnostiam, ktoré pomáhajú rodine a blízkym. Ako pripomína, „zdravá depresia“ je len strach, ktorý človeka mobilizuje k novým a pozitívnym veciam. Pokiaľ však už človek nie je schopný vstať z postele, vykonávať každodenné rituály a vychádzať z domu, je potrebné navštíviť lekára.
Stále existuje veková diskriminácia
„V našej spoločnosti existuje veková diskriminácia, hoci je zakázaná,“ myslí si odborníčka. „Už tridsaťpäťročný človek má často problémy s hľadaním práce. Čím je človek starší, tým intenzívnejšie prežíva pocity zbytočnosti a neužitočnosti,“ dodala. Zamestnávatelia prihliadajú na vek svojich potenciálnych zamestnancov najmä ak majú obsadiť pozíciu, v ktorej prichádza adept denne do styku so zákazníkmi. Dôležité sú aj kontakty.
„Možnosť zamestnania sa odvíja od známostí. Ak človek pozná správnych ľudí, prácu si určite nájde. Ak nie, poriadne sa potrápi“, myslí si 45-ročná žena, ktorej sa po polročnej snahe podarilo zamestnať sa.