TRENČÍN. Zamestnávatelia riešia nábory pracovníkov tradičnými spôsobmi, hľadajú na úradoch práce, v personálnych agentúrach i vlastnými silami. Napríklad aj motivačným finančným príspevkom, ktorým odmenia stálych zamestnancov, ak privedú do firmy nového pracovníka.
Za nového pracovníka získajú päťtisíc
Tento spôsob náboru zaviedli napríklad vlani v máji v obuvníckej firme Gabor v Bánovciach nad Bebravou. Podľa konateľa spoločnosti Juraja Vodičku to bol dobrý krok a „veľmi pozitívny element“. Práve v týchto dňoch vo firme idú odmeňovať prvých „náborárov“, pracovníkov, ktorí priviedli do firmy posily, zapracovali a zostali v nej pracovať. „Odmena pre pracovníka je päťtisíc korún za jedného. S radosťou sa chystáme vyplatiť na odmenách zhruba štvrť milióna korún. Máme ľudí, ktorí priniesli aj štyroch nových a dostanú 20-tisíc.“ Ako dodal Vodička, akcia sa im osvedčila a tak ju znovu obnovia. Firma Gábor má v súčasnosti 1269 zamestnancov v závode v Bánovciach nad Bebravou a 490 v Liptovskom Mikuláši.
Strojári potrebujú obrábačov kovov
K podobnému spôsobu pristúpila aj firma Trens. Zaviedli ho podľa Zuzany Hanusovej, manažérky pre ľudské zdroje, približne pred rokom a takto získali piatich zamestnancov. „Príspevok vyplácame už pri nástupe získaného pracovníka, a je to 1000 korún,“ hovorí. Ďalšie provízie získavajú podľa plnenia výkonovej normy novozískaného zamestnanca. Trens potrebuje pracovníkov najmä na pozície obrábačov kovov.
Obe firmy spolupracujú aj s odbornými učilišťami. „Veríme, že aspoň jednu triedu trojročného učebného odboru obuvník naplníme,“ dúfa Vodička. Aj Trens má dohody s učilišťami, „Študenti chodia k nám do firmy na prax, no keď skončia školu, odchádzajú na vysoké školy, alebo do zahraničia,“ dodala Hanusová.
Strojársky priemysel je perspektívne odvetvie
Na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily najmä v strojárskych odvetviach upozorňuje aj občianske združenie Mládež bez hraníc. Podľa Mareka Fröhlichza zo združenia aj v našom regióne sa vzhľadom na nízky záujem žiakov o štúdium na školách so strojárskym zameraním začína prejavovať nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Podľa neho je nízky záujem mladých ľudí o strojárstvo spôsobený aj nedostatočným prezentovaním strojárskeho priemyslu ako perspektívneho odvetvia so širokými možnosťami uplatnenia sa na trhu práce. Združenie spustilo s finančnou podporou Európskej únie projekt, ktorého cieľom je pomôcť predstaviť perspektívy strojárskeho priemyslu. „Cieľom projektu s názvom Podpora kariérneho poradenstva v oblasti strojárskeho priemyslu je v spolupráci so zamestnávateľmi a strednými odbornými školami zabezpečiť aktivity, ktoré výraznou mierou pomôžu žiakom základných škôl pri rozhodovaní sa o svojej budúcej kariére.“
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v oblasti strojárstva potvrdzujú aj personálne agentúry. „Dopyt v tomto smere naozaj prevyšuje ponuku,“ povedala Mária Sovová z personálnej agentúry Lugera a Maklér v Trenčíne. „Niekedy nás stojí veľa úsilia, kým sa nám podarí nájsť na trhu práce kvalifikovaného zvárača, nastavovača strojov alebo procesného inžiniera so skúsenosťami a ešte aj s aktívnou znalosťou cudzieho jazyka. Pritom nie vždy je uchádzač o prácu ochotný vyhovieť trhu a zmeniť kvôli práci aj miesto bydliska.“