Trenčín. Ako uvádza Daniel Darida, z OZ, po takmer dvojročnom účastníctve v konaní, písaní odborných stanovísk a dvoch odvolávacích konaniach tieto stromy rastú dodnes. Zabránili, aby pri výstavbe nových bytových jednotiek v mestskej časti Záhumenice došlo k zničeniu zelene, stromov a kríkov, ako aj výrubu sedemsto metrov štvorcových krovín a niekoľkých stromov na Zelenej Vode. „Výrub bol v rozpore z územným plánom Zelená Voda, čo odvolací orgán uznal.“ Občianske združenie Pre Prírodu zase zatiaľ uchránilo storočné ginko pred výrubom. Podľa nového zákona však už mimovládky ani občania nemôžu byť účastníkmi v konaní.
Úrady sa nemusia pripomienkami zaoberať
Zákony o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o ochrane prírody, ktoré prijali poslanci slovenského parlamentu vlani, zrušili účastníctvo občianskych združení pri povoľovaní množstva nebezpečných činností a stavieb pre zdravie ľudí a životné prostredie. Úrady sa, podľa zákona, nemusia pripomienkami občianskych združení zaoberať a ak úrad poruší zákon, nemôže sa združenie môcť domáhať nápravy podaním odvolania alebo na súde. Združenie sa v občianskom združení pritom bolo často jedinou možnosťou, ako si mohli občania chrániť svoje zdravie, súkromie a životné prostredie pri povoľovaní rôznych závažných prevádzok. Podľa znenia novely napríklad združenia miestnych občanov, ktorí bývajú v obci, v ktorej sa plánuje povoliť nejaká závažná činnosť, sa už nebudú môcť plnohodnotne zapojiť do úradného konania o povolení tejto činnosti. Poslanci ich postavenie zredukovali iba na tzv. zúčastnené osoby, ktoré však nemajú dostatočnú možnosť niečo ovplyvniť alebo domáhať sa nápravy pri porušení zákona.
Zákony SR sú v rozpore s predpismi EÚ
Mimovládne organizácie podávajú preto sťažnosť voči slovenským štátnym orgánom na Európsku komisiu. Medzi nimi aj niekoľko združení z nášho kraja. Dôvodom je to, ako informoval právnik občianskeho združenia Občan a demokracia Peter Wilfing, že sťažnosť podalo 20 slovenských mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a životného prostredia. Wilfing tvrdí, že prijaté zákony sú v rozpore s predpismi EÚ i s medzinárodným Aarhuským dohovorom o účasti verejnosti na rozhodovaní.
Slovensko možno čaká súdny proces
Podľa právnika, ak sa nesúlad čo najskôr neodstráni, Slovenskú republiku čaká súdny proces na Európskom súdnom dvore. Ako uvádza Darida, očakávajú, že sa Europská komisia bude zaoberať potláčaním občianskej spoločnosti vládou premiéra Fica. „Tu totiž nejde len o účasť environmentálnych občianskych združení na konaniach o ochrane prírody a krajiny, ale i iné opatrenia vlády, zákony schválené parlamentom, napríklad z dvojpercentnej asignácie boli vynechané práve environmentálne občianske združenia, ide o zákon o vyvlastňovaní a ďalšie. Všetky tieto aktivity smerujú k potláčaniu občianskych a ľudských práv garantovaných nielen Ústavou SR, ale i medzinárodnými dohovormi.
Autor: ĽS-TN