Nové Mesto nad Váhom. Mesto v roku 2006 uzatvorilo zmluvu s firmou Bold, ktorá podľa nej je od vlaňajšieho októbra nájomcom Zelenej vody. Na prieskumnom území sa podľa nezávislých posudkov, ktoré si dala firma vypracovať, nachádza termálna voda. V hĺbke okolo 1200 metrov má 20 – 27 stupňov Celzia, ale okolo dvoch kilometrov je vraj voda viac ako 50-stupňová. Bold po realizácii vrtu, plánuje v lokalite vybudovať rekreačno-zábavný areál, aquapark s kapacitou 1500 ľudí.
Vŕtať musia začať do dvoch rokov
„Termín výstavby areálu záleží od parametrov vody a zrealizovania prieskumného vrtu. Podľa zmluvy by sme do dvoch rokov mali začať vŕtať, uviedol konateľ firmy Tibor Zelenay. Vrt by mal stáť okolo 60 miliónov korún, výstavba aquaparku ďalšie desiatky miliónov. Konateľ firmy vo financovaní investície nevidí problém. „Keby sme si na to finančne netrúfli, tak by sme sa na to nedali a nájomnú zmluvu neuzatvárali a nepodpisovali.“ Firme verí aj vedenie mesta. „Myslím si, že investor má zabezpečené zdroje a predpokladám, že sa pripravuje projektová dokumentácia,“ hovorí primátor. Po zrealizovaní vrtu by do troch mesiacov malo mesto s investorom vytvoriť spoločnú akciovú spoločnosť, ktorá bude realizovať výstavbu. „Mesto v nej bude mať maximálne 15 percent vkladu, a to vo forme pozemkov. Ich hodnotu určí znalecký posudok. Zvyšných 85 percent financií na výstavbu aquacentra a ďalší rozvoj tejto rekreačnej oblasti musí združiť nájomca,“ doplnil Trstenský. Mesto má na Zelenej vode okolo 16 hektárov pozemkov.
Ochranári a investor si vyjasnili stanoviská
Minulý utorok 12. februára sa stretol investor s ochranármi a zástupcami štátnej ochrany prírody. Dôvodom bolo vysvetlenie si niektorých nejasností v predloženej žiadosti a zámere investora. Ako skonštatoval Zelenay, Krajský úrad životného prostredia, na základe vyjadrenia štátnej ochrany prírody Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, dal neodporúčacie stanovisko. Ochranárom sa nezdalo umiestnenie vrtu. Ako uvádza Drahomír Stano, riaditeľ správy CHKO, mali odborné pripomienky k lokalite, ale nie k samotnému vrtu a termálnemu prameňu. Vrt by mal byť totiž situovaný v blízkosti malej zelenej vody, ktorú štátna ochrana prírody eviduje ako genefondovú plochu. „Mali sme obavy, aby konaním investora nebola poškodená. Nie je tam však žiadne chránené územie, ani vyšší stupeň ochrany. Je to rekreačná oblasť a z toho vyplývajú nejaké obmedzenia, lebo patrí do prvého stupňa ochrany,“ dodal.
Po spracovaní pripomienok ochranárov Krajský úrad životného prostredia vydá k žiadosti investora doplňujúce stanovisko. Ako upresnila Alžbeta Kozicová z KÚ ŽP, bude hotové do dvoch týždňov.