Už niekoľko rokov sa existujúci klub TTS (Trenčiansky telocvičný spolok - neskoršie Trenčianski textiláci a strojári), zmieta v problémoch a kŕčoch, nevynímajúc ani súrnu potrebu hracej plochy, kde by mohli hrávať. Nečudo, že seniori sa prepadli až do predposlednej súťaže.
Chod klubu zabezpečujú a udržujú pri „živote“ dvaja zanietení a najvernejší funkcionári - Mária SUPEKOVÁ (prezidentka) a František KORONCZI (viceprezident - bývalý hráč a tréner). S nimi sme sadli na kus reči, poobzreli sa za minulosťou, ale aj trpkou súčasnosťou.
Mária Supeková
„Momentálna je situácia veľmi zložitá, ale aj napriek tomu sa snažíme zachovať chod klubu. V súčasnosti v TTS evidujeme štyri mládežnícke a jedno seniorské mužstvo (okolo 250 členov). Činnosť vyvíjajú na prenajatom ihrisku Leteckých opravovní Trenčín.
Bohužiaľ, ale už to neplatí, nakoľko štadión sa predal novému majiteľovi a nevieme, aká budúcnosť nás čaká. Jarnú časť chceme dohrať tam, nakoľko nedostali sme žiadnú výzvu na opustenie týchto priestorov. Máme ústný prísľub, že tam môžeme existovať, ale nás nikto neinformoval o termíne. Klub chceme zachovať, z historického hľadiska je to škoda, že mesto Trenčín sa k TTS zachovalo tak, ako sa zachovalo!
História nezaujíma nikoho?
V Trenčíne akoby nemali uznanie a úctu k bohatej futbalovej histórii. O cenné trofeje, poháre, diplomy, fotografie nejaví mesto žiadný záujem, údajne nie je priestor na ich archívovanie. Mnohé pozoruhodné ocenenia trenčianskeho futbalu, ktoré boli či už na štadióne Meriny, alebo Opatovej skončili v kontajneri...
V minulom roku začali muži (hrajúci v II. triede-sever), veľmi dobre, bojovali o postup do vyššej súťaže, ale postúpiť sa im nepodarilo. Možno práve to rozhodlo o nechcenom „zlome“, keď niektorí hráči zmenili farbu dresu, odišli, nakoľko podmienky sa nezlepšili. V roku 1999 sa začalo s rekonštrukciou futbalového štadióna Trenčín - Opatová, ktorý bol v dezolátnom stave. Za 5,5 ročného pôsobenia v Opatovej sa podarilo zrekonštruovať budovu s tribúnou, trávnate ihrisko, vybudovať nové viacúčelové malé ihrisko s umelou trávou. Tieto investície stáli viac ako 2,5 milióna korún.
Keď sme odišli na prenajaté ihrisko LO Trenčín, bolo v hroznom stave, investovalo sa tam za tri roky okolo 300-tisíc korún. Vyšlo to nazmar, nakoľko štadión je už predaný! Ťažko sa dá niečo robiť, keď perspektíva je zabezpečená iba na rok-dva. Všetko nasvedčuje tomu, že opäť budeme musieť hľadať prenajatú plochu po okolí, ako tomu bolo už v minulosti (v Trenč. Turnej, Novej Dubnici, Opatovej n/V.). Mesto by túto situáciu mohlo riešiť nielen kvôli TTS...
Za tri roky prichádza Trenčín o dva futbalové štadióny, stánok LO je v poradí už tretí!
Mesto darovalo ihrisko s ťarchou!
Mesto Trenčín v roku 1974 darovalo s ťarchou ihrisko (v hodnote asi 800-tisíc) Telovýchovnej jednote Letecké opravovne Trenčín. Futbalový klub LO tam nepôsobí už dva roky, oddiel turistov však ihrisko odpredal TJ Bratislava.
Pozoruhodné na tom je, že pravdepodobne fiktívne Združenie telovýchovná jednota Bratislava (predseda Marián Filčík) vzniklo 30. júla 2007 a ihrisko LO sa už 7. augusta 2007 predalo údajne za 2. milióny korún - tejto TJ, hoci je zaťažené ťarchou! Prečo sa mesto Trenčín nezaujíma o to, ako je celá vec dotiahnutá po orávnej stránke (aj keď ihrisko LO nie je v súčasnosti majetkom mesta) - napriek tomu, že poslancii mestského zastupiteľstva boli na túto skutočnosť upozornení...
Kompetentní ľudia za pol roka neurobili nič, aby sa veci dotiahli do konca. Kto sa stará o športoviská, ihriská, štadióny?
Zástupcovia mesta nedostatok futbalových ihrísk zatiaľ adekvátne nedoriešili k súčasnej potrebe, k spokojnosti klubov. Mesto potrebuje ihriská, ale nič konkrétne sa nedeje....
Kedy dostanú finančný príspevok?
Od finančnej komisie mesta bol na prevádzku klubu požiadaný príspevok (november 2007), ale doteraz neprišla ani písomná odpoveď, hoci od poslanca Ing. J. Krátkeho bol daný prísľub, že finančnú pomoc na prevádzku klubu (jar 2008) dostanú. Pokiaľ sa nepodarí zabezpečiť nejaký dôstojný športový stánok, kde by mohol TTS stabilne a perspektívne vyvíjať činnosť, tak to smeruje iba k zániku klubu! Bola by smutné, keby ikona TTS zapadla prachom. Je naozaj veľkým problémom, aby v Trenčíne existovali a vyvíjali činnosť dva FK s kvalitnou mládežníckou základňou, aj keď TTS v súčasnosti podmienky na vyššiu súťaž jednoducho nemá? V päťdesiatych rokoch, dokonca aj v nedávnej minulosti bol názov FK TTS SOS (Slovenská obec sokolská).“
František Koronczi
„Ešte v období, keď TTS bol v prenájme na štadióne Pod Sokolicami, prezidentke klubu boli nápomocní futbalisti ešte z tej najlepšej éry trenčianskeho futbalu - páni Čemez, Koiš, Masný, Rihošek, ktorí nielenže trénovali, ale vykonávali ešte aj manažérsku prácu a klubu pomáhajú doteraz.
V hlave prezidentky sa neustále rodili a rodia skvelé nápady. Napríklad v minulosti pri strojárenskom učilišti TOS Trenčín boli zriadené futbalové triedy - mladšieho a staršieho dorastu. Pravdupovediac, išlo to dobre, predĺženou rukou bol učiteľ školy a tréner - Ivan Bulavčák.
Talenty a odchovanci TTS
Dôkazom toho, že sa oplatí vsadiť na mládež je aj výchova talentov z takého FK, akým je TTS. V klube vyrastali hráči takého formátu ako - Hanek (reprezentant SR), Zimen, Straka, L. Pleva (reprezentanti SR do 21 rokov), Valachovič, Kuzma, Pleva, Jakúbek, Zubo, Belic, V. Rožník, P. Suchý, J. Kapko, z mládežníkov - Urban, Petrík, Straka, Križko, Hodál, bratia Rarigovci a mnohí ďalší. Veľa hráčov pôsobí aj po blízkom okolí - na vidieku. V štruktúrach TTS pracujú v rôzných pozíciach odchovanci TTS, počnúc od gen. manažéra AS - R. Rybníčka až po trénerov - bratov Jurkovičovcov, Macháča, Cabánika, Ančica, Dorňáka, Schlesingera, Šuleka, Lintnera, Karasa, Supeka, Halgoša, Rýdzeho. V súčasnom tíme AS pôsobia odchovanci Jakúbek, Križko, Zubo.
Káder starších žiakov (tréner Ľ. Čakloš) zimuje na 1. mieste (neprehrali ešte ani jeden zápas), mladší žiaci (O. Klinčúch) sú na 5. priečke. Trénerom dorastencov je M. Čemez ml., mužov I. Bilský, prípravku vedie J. Adamec. Okrem futbalistov a trénerov sú odchovancami aj Corgoň ligoví rozhodcovia - M. Ježík, R. Matúš, H. Mikulaj.
Hlavný štadión by mal mať prírodnú trávu!
Možno ma mnohí budú považovať za konzervatívneho, ale myslím si, že hlavný štadión v Trenčíne by mal mať rozhodne prírodnú trávu. Ihrisko s umelou tráva je síce vynikajúca vec, ale podľa môjho názoru predovšetkým na tréningový proces a prípravné zápasy.
Rodičom hráčov z mládežníckych tímov bolo prisľúbene, že na Ostrove sa vybudujú tri až štyri tréningové plochy, no zatiaľ sa tak nestalo.
Možno nebolo veľmi prezieravé zrušiť II. Základnú školu, kde mali žiaci futbalových tried vytvorené dobré podmienky. Ako funkcionár si prajem, aby situácia s nedostatkom futbalových ihrísk sa vyriešila čo najskôr!