Hlboké. Vyhlásila ho v januári 2007 na podnet predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavla Sedláčka Národná rada Slovenskej republiky. Na župnej pietnej spomienke sa zúčastnili slovenský prezident Ivan Gašparovič a premiér Robert Fico, Národnú radu reprezentovala jej podpredsedníčka Anna Belousovová.
„Hurban je pre nás stále vzorom zásadovosti a oddanosti veci. Do vedeckej a literárnej práce i publicistiky prinášal nový spôsob kritickej náročnosti, hurbanovský štýl polemiky,“ uviedol prezident Ivan Gašparovič. Podľa premiéra Roberta Fica, Hlboké a jeho fara neboli „iba prvým jazykovedným ústavom Slovenska, ale fara bola aj akýmsi generálnym štábom vtedajšej slovenskej armády. Tu sa rodilo prvé slovenské povstanie...“
Počas celého roka sa konal cyklus kultúrnych podujatí, inšpirovaný 190. výročím narodenia a 120. výročím úmrtia tohto významného predstaviteľa štúrovskej generácie. Prvým bola putovná expozícia historických dokumentov a artefaktov, týkajúcich sa Hurbanovho života a diela, ktorú predstavili v múzeu v Beckove. Jedným z podujatí bola aj literárna súťaž, venovaná sprítomneniu myšlienok J. M. Hurbana. Do súťaže, ktorú vyhodnotili na sklonku minulého roka, prišlo 35 literárnych prác. Zo súťažných prác vydala Verejná knižnica M. Rešetku zborník s názvom „...sláva národa hodná je obetí...“, ktorý prezentovali vo štvrtok 28. februára.
Podujatie doplnilo literárno–hudobné pásmo amatérskych umelkýň z Trenčianskych Teplíc. Súčasťou akcie bola aj prezentácia projektu žiakov Základnej školy na Novomeského ulici v Trenčíne, ktorý bol venovaný tomuto významnému slovenskému dejateľovi.