Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Neonacistov neubúda

„Necítime sa v meste bezpečne,“ tvrdia mladíci, ktorí sa viackrát stali obeťami útokov neonacistov. Ako rieši problémy s extrémizmom vo svojich uliciach Mesto Trenčín? A čo robí pre bezpečnosť občanov polícia?

Trenčín. „Polícia vykonáva minimálne raz štvrťročne špeciálnu policajnú akciu zameranú len na mládež a prejavy extrémizmu,“ tvrdí trenčianska policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová. „Situáciu monitorujú aj policajti v civilnom odeve.“ Podľa nej patrí Trenčiansky kraj ku krajom s najmenším počtom extrémistických trestných činov. Za minulý rok ich polícia eviduje len trinásť. Množstvo útokov však býva neohlásených.

„S policajtmi nechcem mať nič spoločné. Riešia len to, čo potrebujú,“ hovorí Ivan, aktívny člen Antify. „Ak aj prídu na miesto konfliktu, pochytajú radšej dredatých a pankáčov. Pri nich je aspoň šanca, že im nájdu mäkké drogy,“ myslí si. Podobný názor má aj Martin: „Kým som mal dredy, dostával som od „náckov“ skoro každý týždeň. Nikdy som to neohlásil, nevidím v tom žiaden zmysel.“

SkryťVypnúť reklamu

Policajt chlapcov odhovoril od trestného oznámenia
Roman a Daniel svoje napadnutie v minulosti ohlásili, páchateľov však polícia nechytila. Daniela extrémisti napadli dvakrát: „Prvýkrát ma zbili v piatok večer v centre mesta. Policajti ich legitimovali a hajlujúcich nechali odísť. Svedkov nevypočuli, záznam z kamery sa stratil, útočníci ostali neznámi.“ Do mesiaca mu neonacisti zlomili nos druhýkrát. V bare Venuša. „Polícia síce prišla, ale útočníkom vytvorila koridor, aby mohli bezpečne odísť. Mňa len poslali na pohotovosť.“

Roman si myslí, že bežní ľudia problémy s extrémizmom nevidia. „Neonacisti sú veľmi dobre organizovaní,“ vysvetľuje. „Mňa s kamarátmi prepadli na Brezine. Sedeli sme v altánku. Z lesa sa z ničoho nič vyrútilo snáď dvadsať postáv s kuklami na tvárach. Ožiarili nás baterkami. Kričali, že sú od polície a že máme dať ruky na stôl. Kým sme si uvedomili, o čo ide, mlátili nás palicami. Popritom vykrikovali nemecké heslá a hajlovali.“ Romanovi sa napokon podarilo ujsť. S otrasom mozgu, zlomenou rukou a pomliaždeninami ležal v lese, kým ho nenašli. „Policajti nás od podania trestného oznámenia odhovárali,“ tvrdí. „Vraveli, že sa aj tak nepríde na to, kto to bol.“

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci bojujú – formálne
Po júnovej bitke pred barom Venuša, pri ktorej bol dorezaný 39-ročný muž, mestské zastupiteľstvo vo svojom vyhlásení odsúdilo prejavy extrémizmu a apelovalo na príslušné orgány, aby zamedzili prejavom neznášanlivosti využitím všetkých dostupných zákonných možností. Poslanci vtedy hovorili aj o obmedzení alebo uzavretí prevádzok, kde sa neonacisti stretávajú. Dnes priznávajú, že išlo o formalitu. „Vyhlásenie malo len deklaratívny charakter. Konkrétne kroky sme nepodnikli,“ potvrdil vo štvrtok poslanec Ladislav Pavlík. Na boj s extrémizmom má pritom Mesto Trenčín k dispozícii päťdesiatdeväť mestských policajtov a kamerový systém. Väčšina kamier je podľa náčelníka Františka Országha prispôsobená na nočné videnie.

Na otázku, akým spôsobom riešia jeho podriadení konflikty vyvolané extrémistami, Országh uviedol, že „mestská polícia doteraz nebola svedkom konkrétneho konfliktu medzi neonacistami“. Niečo iné tvrdí Martin: „V októbri ma neonacisti s kasermi v rukách bezdôvodne naháňali mestom. Popod mestskú bránu práve prechádzala hliadka. Ani si ma nevšimli, vykračovali si ako zaľúbenci.“

SkryťVypnúť reklamu

Neonacisti sa stretávajú v baroch
„V lete sa väčšina konfliktov odohráva v uliciach, v zime sa „náckovia“ schádzajú v krčmách,“ hovorí Ivan. Na bojové potýčky si extrémisti pozývajú aj podobne zmýšľajúcich kamarátov z okolitých miest. „Pobiť sa sem chodia neonacisti z Nového Mesta aj Dubnice,“ potvrdzuje Martin. Mená týchto podnikov sú podľa Ivana všeobecne známe. Bar Venuša sa nachádza priamo na Štúrovom námestí, Level na Hasičskej ulici obchádzajú slušní ľudia už dávno. Obeťou útoku sa však ľahko môžu stať návštevníci mesta, ktorí o situácii nevedia. Do nesprávneho pohostinstva ich môže prilákať aj reklama baru Venuša, ktorá sa nachádza na oficiálnych stránkach Mesta Trenčín. Vedúci kancelárie primátora Peter Uher sa k tomuto faktu nevyjadril.

„Chodievam radšej len do centra, na Hasičskú by som sám ani nešiel. Neonacisti postávajúci pred Levelom len vyhľadávajú konflikty. Netrúfnu si jeden na jedného, vždy ich je viac,“ hovorí Martin, ktorý sa s extrémistami v minulosti viackrát dostal do konfliktu. Ako ďalšie rizikové miesta uvádza podchody, okolie plavárne a železničného mosta či Partizánsku ulicu. „Nebezpečné sú najmä menej frekventované miesta,“ vysvetľuje.

Bombera je slobodou prejavu
Zo zákona však mesto Level ani Venušu zatvoriť nemôže. „Súčasťou slobody prejavu je aj právo mať bomberu alebo holú hlavu. Aj piť pivo. Fakt, že sa takíto ľudia niekde stretajú, nie je trestný ani inak sankcionovateľný,“ objasňuje právnik Vladimír Pirošík. Podľa neho však miestna samospráva môže obmedziť prevádzkové hodiny baru alebo udeliť majiteľovi pokutu, a to v prípade, že porušuje podmienky na prevádzku pohostinstva: „Mestská polícia môže skontrolovať, či prevádzkovateľ nepodáva alkohol mladistvým, neruší nočný pokoj, alebo či dodržiava otváracie hodiny.“ Orgány činné v trestnom konaní navyše môžu trestne stíhať osoby, u ktorých sa počas kontroly nájdu extrémistické symboly. Zjednodušene povedané, mesto nemôže koncentrácii extrémistických skupín v konkrétnych podnikoch zabrániť, môže im ju však istým spôsobom znepríjemniť.

Zuzana Límová


ČO ROBIŤ PO ÚTOKU?
Združenie Ľudia proti rasizmu odporúča niekoľko krokov:
1. Zavolajte 158 a počkajte, kým príde policajná hliadka, alebo útok osobne nahláste na policajnej stanici. Podrobne opíšte situáciu, útočníkov, svedkov, uveďte všetky podrobnosti. Súčasne môžete podať trestné oznámenie.
2. Navštívte lekára. Aj vnútorné, na prvý pohľad neviditeľné zranenia môžu byť životu nebezpečné. Lekársku správu priložte k trestnému oznámeniu o napadnutí.
3. Ak počas riešenie vášho prípadu nastanú problémy, požiadajte o pomoc aj mimovládnu organizáciu, napr. Občan a demokracia, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Ľudia proti rasizmu alebo ombudsmana - verejného ochrancu práv.
(ZULI, ĽPR)


Extrémisti napadli 16-ročného chlapca

Jednou z posledných obetí agresivity mladých extrémistov je šestnásťročný chlapec. Polícia jeho prípad vyšetruje.

TRENČÍN. Útok sa stal počas jarných prázdnin na Cintorínskej ulici. „Podozrivý muž mal 18. februára bezdôvodne fyzicky napadnúť poškodeného,“ potvrdila Katarína Hlaváčová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne. „Ten utrpel zranenia s obmedzením na bežnom spôsobe života s doposiaľ nezistenou dobou liečenia a práceneschopnosti,“ uviedla minulý piatok.

Podľa našich informácií boli pri napadnutí prítomní dvaja študenti SOU odevného a textilného Tomáš F. (18) a Emil Š. (17). Túto informáciu potvrdil aj riaditeľ učilišťa Vladimír Mojto. „Minulý pondelok ich policajti vypočúvali v škole. Od utorka už neprišli na vyučovanie. Údajne im našli v mobiloch fašistické symboly.“ V prípade, že polícia ich účasť na incidente potvrdí, zo štúdia ich vylúčia. „Cieľom je ochrániť ostatných žiakov,“ uviedol Mojto. Podľa neho patrili obaja medzi problémových študentov, aj keď otvorené konflikty v škole nevyvolávali: „Neplnili si svoje študijné povinnosti. Za neospravedlnené hodiny mali trojky zo správania.“

Riaditeľ tvrdí, že vedenie učilišťa rieši problém extrémistického násilia po prvýkrát: „Sme šokovaní. Nikdy predtým sa také niečo nestalo.“ Podľa očitých svedkov sú však obaja mladíci známi svojou náklonnosťou k myšlienkam extrémizmu. „Chodia v čiernom, nosia bombery a ťažké topánky. V triede mali nápis Národný odpor,“ povedal jeden zo študentov školy.

Ako uviedla Hlaváčová, v piatok 29. februára polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva. Zatiaľ nebolo vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe.

Zuzana Límová


Názor psychologičky

Na otázky odpovedá psychologička Tatiana Bagínová, odborníčka na prevenciu sociálno-patologických javov.

Ako sa z dieťaťa stane pravicový extrémista?
- Ide o jedincov, ktorí majú problém so skrytou agresivitou. Spravidla veľmi vnútorne trpia. Sú citovo frustrovaní, túžia vyniknúť. Často sú to deti zo sociálne slabších rodín. Snažia sa vybočiť z normy spoločensky prijateľného správania, a tým na seba upozorniť. Extrémistická skupina im dáva možnosť vyjadriť svoju nenávisť agresivitou.
Môžu deti z náklonnosti k neonacizmu vyrásť?
- V nižšom veku môže ísť len o druh odporu. Vedome používajú fašistickú symboliku, čím prejavujú svoju agresivitu. Neskôr môže davová psychóza vyústiť do fyzických útokov. Z agresivity však človek nevyrastie nikdy. Môže sa ju len naučiť regulovať. Napríklad športom.
Čo môžu urobiť rodičia mladých extrémistov?
- Agresívne dieťa sa prejavuje odmalička, napríklad útokmi na hračky či voči rodičom. Dôležité je nájsť príčinu problému, ktorá vyplýva z jeho citového života, a sústavne s ním pracovať. Agresívne deti sa musia naučiť správne riadiť svoje emócie. Riešením je len odborný prístup a spolupráca rodičov. Keď už dieťa zapadne do skupiny, rodič stráca možnosti, aby to ovplyvnil. Vplyv skupiny býva mimoriadne veľký, dieťa sa jej prispôsobuje a cíti sa v nej dobre. Vtedy veľa záleží od vzťahov v rodine. Prevencia je efektívna hlavne v nižšom veku dieťaťa.
A čo rodičia napadnutých detí?
- Obete napadnutia potrebujú dlhodobú psychologickú alebo psychiatrickú starostlivosť, pretože ich strach a obavy sú veľmi veľké. Majú dlhodobé následky, a preto potrebujú dlhodobú pomoc. Rodičia ich môžu nejakým spôsobom chrániť. Je to však veľmi zložité, pretože napadnuté dieťa musí žiť každodenným životom. Citová podpora je vtedy veľmi dôležitá.

Zuzana Límová


Značku spájanú s neonacizmom predávajú v Trenčíne dva obchody

„Kúpou oblečenia Thor Steinar podporujete pravicových extrémistov,“ tvrdí Marcela Piloušková, hovorkyňa združenia Ľudia proti rasizmu. Značku, ktorú podľa jej slov nosia najmä neonacisti, predávajú v Trenčíne dva obchody.

TRENČÍN. Značka Thor Steinar (TS) vznikla v roku 2002 v Nemecku. Podľa slovenskej i českej Antify, ktoré sa podieľajú na kampani proti ultrapravicovej móde, je jej zakladateľ Axel Kopelke prívržencom pravicového extrémizmu. Niekoľkokrát sa totiž verejne zúčastnil na neonacistických podujatiach. Pôvodné logo TS tvorili starogermánske rúny, ktoré počas druhej svetovej vojny používali jednotky SS. V roku 2004 ho nemecký súd zakázal pre podozrenie zo šírenia nacistických ideológií. V súčasnosti, už s novým logom, je značka TS legálna vo všetkých krajinách Európy.
„To že bolo logo modifikované na zákonom prijateľnú formu, neznamená, že už nemá nič spoločné s neonacizmom,“ tvrdí Piloušková. „Je to iba stará myšlienka v novom šate.“ Podľa nej pravicoví extrémisti zmenili štýl obliekania. „Značky ako Thor Steinar či Eighty Eight sú dnes tým, čím boli donedávna bombery s hákovými krížmi a ťažké topánky. Pre neonacistov je to spôsob, ako dať najavo, kam patria.“ A to bez toho, aby vzbudzovali prehnaný záujem verejnosti alebo polície.

Nerobíme nič nelegálne
Tvrdia to zhodne majitelia obchodov v centre mesta, kde sa TS predáva. Prepojenie značky s prívržencami extrémizmu ani jeden z nich nepripúšťa. „Takéto veci ma nezaujímajú,“ reagoval na naše otázky zodpovedný vedúci predajne Jumbotex, ktorý si nepraje byť menovaný. „Predávam oblečenie, ktoré sa nosí a nepropagujem nijaké symboly nacizmu. Nepredávam žiadne značky, ktoré sú vo svete zakázané. Len v Nemecku je otvorených päť veľkých obchodných domov značky Thor Steinar.“
„Akákoľvek značka na svete sa môže spájať s hocičím. Na značke TS nevidím nič zlé a neverím tomu, čo sa o nej píše,“ uviedol majiteľ Devilish Shopu Vlastimil Škadra. Častejšiu prítomnosť „vyholených hláv“ si vo svojom obchode nevšimol: „Ľudí neposudzujem podľa toho, ako sa obliekajú. Pre mňa je dôležité, ako sa správajú. Zaujímam sa o severskú mytológiu a pravdu povediac, o TS nie je v našom obchode veľký záujem. Myslím, že ju v budúcnosti ani nebudem mať v sortimente.“

Obchody môže preveriť polícia
Podľa Miroslava Mareša, autora manuálu Extrémizmus, ktorý vydalo Ministerstvo vnútra ČR, je odevná značka TS obľúbená na neonacistickej scéne a častokrát býva ponúkaná v obchodoch napojených na krajnú pravicu. „Názvom i symbolikou TS odkazuje k nordickej mytológii, ktorá je aj dôležitým ideovým zdrojom nacizmu a neonacizmu,“ vysvetľuje v publikácii Mareš. Upozorňuje, že nie každý milovník nordickej mytológie je neonacista, rovnako ako nosenie či predaj oblečenia TS nie je a priori viazané na akýkoľvek smer extrémizmu.
Marcela Piloušková sa domnieva, že obchody so značkou TS je potrebné monitorovať: „Pokiaľ príslušné orgány preverujú inú trestnú činnosť súvisiacu s pravicovým extrémizmom, nemali by prehliadať pozadie značky Thor Steinar.“ Podľa policajnej hovorkyne Kataríny Hlaváčovej je na Krajskom riaditeľstve PZ v Trenčíne zriadená špeciálna komisia, ktorá sa zaoberá problematikou extrémizmu. Podnet na preverenie podozrivých predajní môže podať každý občan. „Pokiaľ máte podozrenie, že sa v obchodoch s odevmi nachádza napríklad značka Thor Steinar alebo ďalšie, mali by ste sa obrátiť s dôverou na políciu,“ uviedla Hlaváčová. Informáciu, či polícia vie, kde sa tieto predajne nachádzajú, nepotvrdila.

Zuzana Límová

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 523
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 559
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 715
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 486
 5. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 3 072
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 299
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 027
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 379

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Bez názvu
 2. Vlasta Žampová: Ján Kuciak by mal dnes 32 rokov nikto z vlády ani jeho kolegovia si na neho ani nespomenuli !!!
 3. Martina Paulenová: Ste unavený a máte chuť na omietku? (o prejavoch nedostatku železa)
 4. Inštitút strategických politík: Čo prinesie členstvo Fínska pre NATO?
 5. Miriam Studeničová: Kristus nikdy nemal na mysli cirkev v súčasnej podobe!
 6. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 7. Za živé rieky: Rieka, ktorú zachránili ľudia
 8. Ján Franz: Letisko Željava
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 990
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 097
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 361
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 070
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 917
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 526
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 619
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Výsatba cibuľovín v Bánovciach nad Bebravou.

Verejné priestranstvá v Bánovciach nad Bebravou zakvitnú v lete novými kvetmi. V rôznych lokalitách mesta vysadili ľalie, letničky i muškáty, informovala samospráva.


TASR 1 h
Väznica v Dubnici nad Váhom

Administratívnu budovu Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Dubnica nad Váhom zmodernizujú za vyše jeden milión eur.


TASR 5 h

Pondelková večerná zrážka osobného auta s vlakom na železničnom priecestí pri obci Trenčianske Jastrabie sa skončila vážnymi zraneniami maloletej spolujazdkyne.


SITA 7 h
Peace run je najdlhší svetový štafetový beh s pochodňou na svete.

Medzinárodné bežecké podujatie Peace run sa koná každoročne od roku 1987.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nehoda si vyžiadala ľudský život. Zraneniam podľahol predseda tamojšieho urbariátu.


20 h

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Na mieste zasahovali aj hasiči.


16. máj

Cestári začínajú s opravou najzaťaženejšieho úseku na Liptove.


16. máj

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Bez názvu
 2. Vlasta Žampová: Ján Kuciak by mal dnes 32 rokov nikto z vlády ani jeho kolegovia si na neho ani nespomenuli !!!
 3. Martina Paulenová: Ste unavený a máte chuť na omietku? (o prejavoch nedostatku železa)
 4. Inštitút strategických politík: Čo prinesie členstvo Fínska pre NATO?
 5. Miriam Studeničová: Kristus nikdy nemal na mysli cirkev v súčasnej podobe!
 6. Café Európa: Budúcnosť jadrovej energie v Európe
 7. Za živé rieky: Rieka, ktorú zachránili ľudia
 8. Ján Franz: Letisko Željava
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 990
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 097
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 361
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 070
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 917
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 526
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 619
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu