TRENČÍN. Najviac nehôd bolo na začiatku a na konci roka. V januári v úseku Horné Srnie – Nemšová usmrtil vlak 36-ročného muža z okresu Trenčín. Vo februári našiel smrť na koľajach 40-ročný muž z Českej republiky a začiatkom štvrtého mesiaca minulého roka zahynul na úseku Kostolná – Záriečie 62-ročný muž. V decembri 2008 sa udiali až tri nešťastia, pri ktorých zomreli dvaja muži a jedna žena.
V septembri vlak zrazil a usmrtil 25-ročného muža, ktorý sa štvornožky pohyboval po koľajach v blízkosti stanice v Trenčianskej Teplej. Mladý muž bol zároveň vlaňajšou najmladšou obeťou vlakových nešťastí. Najstaršou obeťou bol 63-ročný muž z Trenčianskej Turnej, ktorý prišiel o život v úseku Trenčianska Turná – Trenčín.
Príčiny nehôd na železniciach bývajú podľa hovorcu Oblastnej správy Železničnej polície Františka Gaža rôzne. Najčastejšie ich zaviní neopatrnosť. „Ľudia sú v dnešnej dobe uponáhľaní, žijú v strese,“ vysvetľuje Gažo. Smutným prípadom je udalosť, z novembra minulého roka. Dvaja 15–roční chlapci vbehli do areálu železničnej stanice v Trenčíne, kde jeden z nich vyliezol na chladiarenský vozeň a tam ho zasiahol prúd z trolejového vedenia. Lekár skonštatoval popáleniny druhého a tretieho stupňa na takmer polovici chlapcovho tela. Prípad s takmer zhodným scenárom sa stal aj v posledných dňoch minulého roka, keď sa 18-ročný mladík z okresu Trenčín podľa slov lekárov znova narodil, keďže podobné zranenia bývajú smrteľné.
Smrť pod vlakom často volia aj samovrahovia. Príčinou ich konania sú, podľa Gaža, rodinné alebo pracovné nezhody, nešťastná láska, pocit samoty a zbytočnosti. „Veľmi emotívne vplývajú na ľudí aj vianočné sviatky a iné udalosti,“ dodal.
Gažo pripomína, že pozor treba dávať aj pri prechádzaní cez koľaje. „Je potrebné využívať nadchody, podchody a nedvíhať priecestné zabezpečovacie signalizačné zariadenia, ak sú spustené,“ upozorňuje.