Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Jarná únava útočí, bráňte sa!

Každé ročné obdobie má výrazný vplyv na životný štýl človeka. Odchádzajúca zima s prevahou dní, keď neskôr svitá a skôr sa stmieva, lákala možno viac k leňošeniu a prejedaniu ako k výraznejšej fyzickej aktivite.

Každé ročné obdobie má výrazný vplyv na životný štýl človeka. Odchádzajúca zima s prevahou dní, keď neskôr svitá a skôr sa stmieva, lákala možno viac k leňošeniu a prejedaniu ako k výraznejšej fyzickej aktivite.

Pokiaľ sme netrávili v priemere aspoň dve hodiny denne na priamom dennom svetle a neboli fyzicky aktívni, mohlo sa to nepriaznivo prejaviť aj pocitom únavy, bolesťami hlavy „bez príčiny“ a depresívnymi náladami. Zima mohla nepriaznivo prispieť k uloženiu vyšších zásob tuku, k zníženiu fyzickej a psychickej kondície, a tým aj k zníženiu našej odolnosti voči infekčným ochoreniam.

SkryťVypnúť reklamu

Ako bojovať proti jarnej únave, radí vedúca oddelenia podpory zdravia Viera Dobiášová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.

Viac vitamínov
Ochranou proti jarej únave je prirodzené zvýšenie prívodu vitamínov a minerálov v čo najprírodnejšej podobe – najlepšie úpravou jedálneho lístka v kombinácii s vyššími množstvami ovocia a zeleniny. Vitamínové doplnky vo forme tabletiek nemôžu nahradiť vitamíny obsiahnuté v čerstvom ovocí a zelenine.
Organizmus, ktorý je dobre zásobovaný vitamínmi, najmä vitamínom C, je odolný voči infekcii.

Zdravá strava, selén
a veľa vody
Jedzte striedmo a zdravo. Snažte sa obmedziť príjem tukov, údenín a sladkostí. Vhodnou stravou sú kyslomliečne výrobky, orechy, zo zeleniny hlavne cesnak, cibuľa, kyslá kapusta. Využívajte silu liečivých rastlín - kvet lipy, bazy čiernej, medovky lekárskej, mäty piepornej, šípky, fenikel – tieto rastliny obsahujú éterické oleje, ktoré sa vyznačujú silným baktericídnym účinkom. Pridávajte do svojej stravy zinok, ktorý je dôležitý pre imunitný systém. Zinok sa nachádza v pšeničných klíčkoch, v celozrnných obilninách, v mäse, v potravinách, ktoré pochádzajú z mora. Selén chráni tkanivá pred poškodením, z dostupných zdrojov ho obsahujú huby, kukuričné zrná, paraorechy a cesnak. Pite čo najviac tekutín – vodu, prírodné ovocné a zeleninové šťavy a bylinkové čaje. Zdravý človek potrebuje denne okolo 2 l tekutín. Voda nás preplachuje a vymýva jedy z organizmu. Nečakajte, až telo začne signalizovať nedostatok tekutín pocitom smädu.

SkryťVypnúť reklamu

Dostatok spánku, pohyb a pozitívne myslenie
Dopriať si treba dostatok kvalitného spánku v chladnejších a dobre vetraných miestnostiach, ale najmä častejší razantný pohybový režim na dennom svetle a čerstvom vzduchu. Chôdza je lacný, ekonomicky výhodný liečebný a preventívny prostriedok, ktorým môžeme na jar výborne naštartovať svoju pohybovú aktivitu. Posedávanie v kaviarňach a meditácie nad jarnou únavou pri konzumácii nevhodných nápojov v kombináciách s rôznymi typmi povzbudzujúcich tabletiek problémy skôr prehlbujú. Naučme sa oddychovať a myslieť pozitívne. Aj keď sa človek možno nevyhne jarnej únave, dôležité je, že je v jeho silách zmierniť jej príznaky na úplne minimum.

Rada sexuológa
Na záver rada od sexuológa Romana Sokola: „Aktívny pohlavný život vždy predchádza akejkoľvek únave. Každý zdravý intímny život a chuť naň osviežuje nielen myseľ, ale aj telo. Kto má chuť na sex, netrpí jarnou únavou,“ konštatuje lekár.

SkryťVypnúť reklamu


Rozhovor s odborníkom

Psychoterapeutka Dagmar Kopáčiková na tému „jarná únava“.

Prečo sa ľudí na jar zmocňuje jarná únava?
- I keď sa všetci tešíme na jar, keď sa prebúdza príroda, všetko sa zazelenie a zakvitne, majú niektorí z nás toto obdobie spojené s nepríjemnou únavou, malátnosťou a často i zlou náladou. Najčastejšími príčinami tzv. jarnej únavy bývajú zmeny počasia, nedostatok svetla a tepla, vyčerpanosť organizmu, nedostatok pohybu, nesprávne stravovacie návyky a zlá životospráva.

Ako pôsobí takáto únava na psychiku človeka?
- Namiesto toho, aby sme sa radovali zo slniečka a prebúdzajúcej sa prírody, sme často smutní, malátni, máme zníženú schopnosť koncentrácie na prácu či učenie a naša výkonnosť klesá. Pociťujeme veľkú únavu, fyzickú vyčerpanosť a skleslosť. V dôsledku vyčerpania vnútorných zásob vitamínov, minerálov a ďalších živín nevyhnutných pre život sme po zime i viacej náchylní na infekčné choroby. Ak únava ani po dvoch až štyroch týždňoch neustúpi, je čas navštíviť psychológa či psychiatra a uistiť sa, či nejde o depresiu, prípadne iné závažnejšie ochorenie.

Akým aktivitám sa treba venovať v tomto období a čomu je dobré sa vyhnúť?
- Jarná únava nastupuje po dlhom a pre náš organizmus vyčerpávajúcom zimnom období. Čo by sme určite nemali robiť, je riešiť svoju nepohodu prejedaním sa, ničnerobením, zatváraním sa doma. Naopak, je vhodné zamerať sa na zmenu stravovacích a pohybových návykov.

Veľa ľudí sa sťažuje nielen na jarnú, ale aj na celoročnú únavu. Existujú nejaké rady, ako udržať sviežeho ducha aj telo počas celého roka?
- V dnešnej uponáhľanej dobe sa často ľudia sťažujú na únavu. Hovoria, že sú unavení nielen na jar, ale stále. Keď je stres malý a netrvá dlho, pôsobí skôr ako pomocník, ktorý nás poháňa k väčšej aktivite a k lepšiemu výkonu. Ale ak je psychická záťaž dlhodobá, začína nám škodiť. Preto je dôležité venovať sa okrem dodržiavania zdravej životosprávy i svojej psychike. To znamená pozerať sa na svet optimisticky, snažiť sa byť v kontakte s ľuďmi pozitívne naladenými a vyhýbať sa tzv. energetickým upírom, teda ľuďom negatívne naladeným. Byť čo najviac v kontakte s prírodou, zvieratami, ktoré fungujú ako „dobíjač bateriek“, zbavujú nás úzkosti, nervozity, ale i zloby. Naša starostlivosť o dušu a telo by mala byť v rovnováhe, pretože keď sa staráme iba o jedno, nefunguje ostatné. Preto je dôležité už od malička pestovať v našich deťoch presvedčenie, že pre ďalší život je nevyhnutné mať nejaké záľuby, koníčky, ktorým sa budú venovať, z ktorého budú mať radosť a vďaka čomu budú ďalej osobnostne rásť.


Anketa: Bojujeme prechádzkami a vitamínmi

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi pribúdajú aj ľudia prekonávajúci jarnú únavu. Spýtali sme sa, či ju naozaj pociťujú a ako proti nej bojujú.

Miroslava Šedíková
Zatiaľ žiadnu únavu nepociťujem, ale určite to príde. Najviac mi vtedy pomôže slniečko. Špeciálny recept na jej zvládnutie nepoznám, to prejde samo.

Martina Križanová
Každý rok na jar na mňa únava príde. Bojujem s ňou pravidelnými prechádzkami a kupujem viac vitamínov.

Štefan Rosenberg
Jarnú únavu na sebe cítim každý rok. Vtedy zvýšim prísun ovocia a zeleniny a pomáhajú aj prípravky z lekárne. Telesná aktivita je však podľa mňa najvhodnejším liekom, lebo organizmus je po zime unavený a treba ho rozhýbať. Ja to riešim hrabaním sa v záhradke.

Stanislav Husák
Únavu na sebe nepociťujem. Pri mojom povolaní sa celkom teším na robotu na jar.

Katarína Jandová
Momentálne je to u mňa skôr únava z blížiacej sa maturity. Ja sa vždy na jar teším na leto, preto nebývam unavená.

Michaela Kocmálová
Jarnú únavu som už na sebe spozorovala. Bojujem proti nej tak, že chodievam všade pešo. Pomáha aj pohyb, slnko, hudba a čaj.

Mária Ondrigová
Na jar sa cítim väčšinou veľmi unavená. Vždy sa však ideme prejsť a dopĺňame vitamíny.

Radoslav Petrányi
Keď svieti slnko, žiadna únava ma netrápi. Závisí to však aj od toho, ako sa vyspím. Snažím sa byť vždy veselý, pozitívne si nastaviť svoju myseľ a byť optimistický.

Ivana Popovičová
Jarnú únavu pociťujem skôr preto, lebo mám v tomto období veľa práce. Určite je to však aj počasím. Moja rada znie: veľa ovocia a dobrý spánok.

BARBORA KAŠŠOVICOVÁ


Príroda ako liečiteľ - šalotka

Veľmi chutným druhom cibule je šalotka. Obsahuje éterické oleje a fytoncídy s menej intenzívnym účinkom ako pri cibuli kuchynskej, preto má jemnú chuť.

Pomáha žalúdku
Cibuľky možno vysádzať na jeseň, ale aj na jar koncom februára až v marci. Listy na zeleno možno zbierať už v máji a cibule na uskladnenie až v polovici júna. Podporuje činnosť tráviacich orgánov a v žalúdku tvorbu žalúdočných štiav. Pomáha ničiť zlé baktérie, povzbudzuje činnosť čriev a priaznivých baktérií. Povzbudzuje aj činnosť pečene, žlčníka a podžalúdkovej žľazy. Obsahuje veľa tráviacich enzýmov. Známy je močopudný účinok cibule pri vylučovaní látok obličkami.

Cibuľová kúra
Trojdňová cibuľová kúra často dokáže vylúčiť prebytočnú vodu, ktorá sa nahromadila v bruchu, nohách, pečeni, pohrudnici a v osrdcovníku. Cibuľa pomáha proti bolestiam hlavy, proti črevným parazitom, významná je i jej krvotvorná úloha. Ovplyvňuje činnosť kostnej drene a napomáha okysličeniu krvi v pľúcach. Rozpúšťa hlieny pri kašli, chrapote, nachladnutí, zahlienení, krčných, nosových, pľúcnych ochoreniach, žalúdočných a črevných kataroch. Šťava zriedená s mliekom sa používa na natieranie vyrážok, vredov a hnisajúcich rán.
Na opuchnuté mihalnice a vačky pod očami dobre pôsobí obklad cibuľovej šťavy s mliekom. Pri nosovom katare zriedime šťavu z cibule vodou a sŕkame jednou nosnou dierkou, druhou vypustíme a naopak. Opakujeme trikrát denne.

Jaroslava Badániová

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 173
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 224
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 522
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 853
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 408
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 163
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 137
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 060

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Svet plný farieb, bohýň, borcov a nápisov na stenách
 2. Michala Guľasová: Mark Roberts - Krvavá hmla - knižná recenzia
 3. Denisa Tomíková: Radosť v krabičke
 4. Marta Karchňáková: O tom, čo si odnášam
 5. Miroslav Kocúr: Fašistov a Fica si „nezaslúžim“
 6. Michal Múčka: Reptilián
 7. Tomáš Sedílek: Najvyššie postavený ázijský tím v rebríčku IIHF. Náš dnešný súper Kazachstan.
 8. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 16 245
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 019
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 733
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 109
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 094
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 972
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 137
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 738
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na udeľovaní Novinárskej ceny v Bratislave sprevádzal Ľubicu Stančíkovú manžel.

Porota vyzdvihla kvalitu investigatívnej práce, ktorá poukazuje na nekalé praktiky v súvislosti s pozemkami v okolí Liptovskej Mary.


3 h

Šestnásť maturantov zo Školy umeleckého priemyslu (ŠUP) v Trenčíne dokončuje svoje maturitné práce.


TASR 2 h
Prírodné kúpalisko momentálne čistia od usadenín, ktoré sa v ňom vytvorili cez zimu.

Prevádzkovateľ nevylučuje, že za kúpanie na kúpalisku v Opatovej budú vyberať vstupné.


4 h
Ilustračné foto.

Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti klesla v apríli medzimesačne v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) o 0,13 % na 3,90 %.


TASR 8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Fotku mladíka prišla žena osobne ukázať na mestskú políciu. Mala o neho strach.


24 h

Spoločnosť West Media podpísala dlhodobú nájomnú zmluvu na 15 hektárové pozemky.


19. máj

Spoločnosť PEX spolupracuje aj s FBI.


18. máj

Nehody v tomto úseku nie sú ojedinelé.


19. máj

Blogy SME

 1. Adriana Boysová: Svet plný farieb, bohýň, borcov a nápisov na stenách
 2. Michala Guľasová: Mark Roberts - Krvavá hmla - knižná recenzia
 3. Denisa Tomíková: Radosť v krabičke
 4. Marta Karchňáková: O tom, čo si odnášam
 5. Miroslav Kocúr: Fašistov a Fica si „nezaslúžim“
 6. Michal Múčka: Reptilián
 7. Tomáš Sedílek: Najvyššie postavený ázijský tím v rebríčku IIHF. Náš dnešný súper Kazachstan.
 8. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 16 245
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 019
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 733
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 109
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 094
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 972
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 137
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 738
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu