TRENČÍN. „Rodičov nahneval spôsob, akým mesto situáciu vyriešilo,“ vysvetľuje Ctibor Michalka, jeden z iniciátorov petície za zabezpečenie predškolského zariadenia v centre Trenčína. Tvrdí, že vedenie ich o zrušení škôlky informovalo neskoro a nedostatočne: „Rodičia boli skoro zo dňa na deň postavení pred hotovú vec. Vedenie mesta nám pritom v januári prisľúbilo, že škôlka bude otvorená minimálne ďalší školský rok.“ Podľa neho si rodičia uvedomujú nevyhnutnosť zatvorenia „Nešporky“, ale prekáža im, že svoje deti musia premiestniť do vzdialenejších zariadení.
„Mesto sa malo postarať o to, aby škôlka v tejto časti mesta ostala. Využívali ju ľudia zamestnaní v centre,“ hovorí Michalka, otec päťročného Matúša a osemročného Šimona. „Starší syn chodí do školy v tesnej blízkosti škôlky. Rodičom v podobnej situácii nastanú problémy s vozením detí. Zvládnuť to v rannej a popoludňajšej špičke bude náročné.“
Na Legionársku aj s preliezačkami
Materskú školu (MŠ) na Nešporovej v súčasnosti navštevuje päťdesiatštyri detí, z toho osemnásť budúcich školákov. Škôlkárov zapísaných na budúci školský rok musia rodičia prihlásiť inam. Podľa Jozefa Baláža, vedúceho odboru školstva a sociálnych vecí, budú do náhradných škôlok prijímaní prednostne, a to podľa kapacitných možností a požiadaviek rodičov. „S rodičmi detí je dohodnuté stretnutie na mestskom úrade,“ uviedol.
Najviac predškolákov zo zrušenej „Nešporky“ nastúpi od septembra do MŠ na Legionárskej ulici, ktorá je k centru najbližšie. Ako potvrdila jej riaditeľka Mária Kamencová, zatiaľ ich prijali dvadsaťtri. „Z tohto dôvodu nebudú vybavené žiadosti všetkých rodičov, ktorí majú záujem prihlásiť deti do našej materskej školy,“ uviedla. Kvôli problémom s kapacitou budú dokonca niektoré prihlášky presunuté na ďalší školský rok. Podľa nej by však bolo predčasné tvrdiť, že sa všetky deti neumiestnia. Rodičia totiž zvyknú svoje ratolesti hlásiť na viacero škôlok súčasne a až koncom apríla sa rozhodne, kam ich prijmú. Dodala, že na Legionársku ulicu sa z Nešporovej nepresťahujú len deti, ale aj preliezačky zo školského dvora. Pred dvomi rokmi do nich mesto investovalo niekoľko desiatok tisícok korún.
Sťahujú deti i učiteľky
Podľa Michaely Striežencovej, riaditeľky „Nešporky“, škôlka v súčasnosti zamestnáva osem pracovníčok, z toho štyri učiteľky. Oznámenie o zatvorení dostali pred dvomi týždňami. Aj ona tvrdí, že vedenie mesta pôvodne hovorilo o neskoršom termíne.
Žiadne priestory v centre nevyhovujú pre škôlku
Iný názor má bývalá riaditeľka zariadenia Mária Kamencová: „Do roku 2007 som tam odučila osemnásť rokov. Už vtedy bola vyše 70-ročná budova škôlky vo veľmi zlom stave, okrem iného jej zatekala strecha. S vedením mesta sme sa preto posledné dva-tri roky snažili nájsť náhradné priestory. Žiadne v centre však podľa vyhlášky o verejnom zdravotníctve tomuto účelu nevyhovovali.“ Už vtedy sa vraj hovorilo o zrušení škôlky.
Ako potvrdila riaditeľka školských zariadení mesta Trenčín, Danica Lorencová, zamestnankyne po zatvorení škôlky o prácu neprídu a rozmiestnia ich podľa potrieb jednotlivých MŠ. Striežencová sa domnieva, že pracovníčky prijmú do niektorej z MŠ na Juhu, kde sa majú otvárať nové triedy, alebo do škôlky na Soblahovskej, ktorá plánuje prístavbu.