TRENČÍN. Po zdravotných problémoch sa po porade s členmi rodiny rozhodol, že už potrebuje starostlivosť. Rozhodli sa, spolu s ním, pre Centrum sociálnych služieb na trenčianskom sídlisku Juhu.
„Som spokojný, že som sem prišiel,“ hovorí čiperný dôchodca. Ako hovorí, každý deň cvičí, cez deň sa prechádza po zariadení, nevynechá ani automat na kávu. Večery trávi najradšej pri televízii. „Keďže mi už neslúži dobre sluch, najradšej mám prírodopisné filmy, kde je veľa na pozeranie, odchádzam od televízora posledný, kým ostatní už spia,“ hovorí. K úplnej spokojnosti s pobytim v domove sociálnych služieb Štefanovi Dobiášovi chýba väčší komfort na izbe. „Sme traja na izbe a ostatní dvaja sú nechodiaci. Ošetrovatelia ich chodia obriaďovať, kŕmiť, prebaľovať. V izbe zostáva potom smrad aj hodinu,“ sťažuje sa. Ako tvrdil, upozorňoval viackrát vedenie zariadenia, aby urobili presuny medzi klientmi, prípadne ho preložili na inú posteľ v rámci izby. „Sme na oddelení niekoľkí chodiaci a ostatní vozíčkári. Stačilo by, keby nás chodiacich dali do samostatných izieb,“ hovorí Dobiáš.
Podľa riaditeľa centra Igora Šumaja, to nie je možné. Izby na lôžkovej časti sú štandardne trojposteľové. „Ak chceme niekoho preložiť, musíme mať súhlas všetkých, rešpektujeme ich práva a nasilu nikoho neprehadzujeme. Klientov dávame tam, kde je voľné miesto. Bohužiaľ, je to také oddelenie, kde sú aj inkontinentní pacienti. Snažíme sa rozdeľovať a zladiť ich potreby, aby všetci klienti boli spokojní,“ vysvetlil riaditeľ. Ako dodal, plánovaná zmena štandardu izieb nie je podľa súčasnej legislatívy možná.
V centre sociálnych služieb je domov dôchodcov, domov sociálnych služieb a chránené bývanie. Jeho zriaďovateľom je od roku 2002 Trenčiansky samosprávny kraj. Ako uviedol Peter Toman z tlačového oddelenia TSK, za toto obdobie zaznamenali šesť sťažností, po prešetrení všetky ohodnotili ako neopodstatnené. Kapacita zariadenia je 182 miest a v súčasnosti je plne obsadená. Podľa Tomana evidujú však takmer sedemsto žiadateľov o umiestnenie v zariadení.