TRENČÍN. Ginko rástlo na pozemku o rozlohe 4200 metrov štvorcových, jeho predaj za 15 miliónov odsúhlasilo vlani mestské zastupiteľstvo. Firma Arman Intech Reality s.r.o. tu plánuje postaviť polyfunkčné objekty a hotel a požiadala o výrub. Súhlasné rozhodnutie o výrube kritizovalo Občianske združenie Pre prírodu a podalo podnet na Obvodný úrad životného prostredia. Ten rozhodol po desiatich mesiacoch. Súhlas zamietol a upozornil mesto, že konalo nad rámec právomoci, keď nechal rozhodovať o výrube stavebný orgán, ktorý nato nemá kompetencie.
Investor si počkal na novelu
Ďalšiu žiadosť spoločnosť doložila znaleckým posudkom Gabriely Juhásovej, podľa ktorého má strom životnosť najviac desať rokov a je poškodený. Mesto výrub povolilo, ale firma svoju žiadosť vlani v septembri stiahla. Dôvodom bola pravdepodobne pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá platí od 1. januára. Ruší nielen účastníctvo občianskych združení pri povoľovaní výrubov stromov a iných zásahov do prírody, ale aj pri povoľovaní množstva činností a stavieb, ktoré môžu byť pre životné prostredie a zdravie ľudí nebezpečné. Účastníctvo združení miestnych občanov bolo pritom v zákone zakotvené od roku 1994. „Ak spoločnosť požiada o výrub, môžeme sa ako občianske združenie zúčastniť iba ako zúčastnená osoba, čiže nebudeme môcť podať odvolanie. Mestá si teraz môžu rozhodovať, ako len chcú,“ povedala členka občianskeho združenia Pre prírodu Zuzana Václavová.
Nemalo rozhodovať Mesto
Minulý týždeň sa uskutočnilo ústne pojednávanie o výrube. Mesto o jeho výsledku neinformovalo. Ochranári na ňom upozorňovali na prebiehajúci proces schvaľovania ginka za chránený strom. Podľa Václavovej chybou bolo, že sa rozhodovanie nechalo na právomoci mesta. „O výrube nemalo rozhodovať Mesto, bolo to protizákonné, pretože bol podaný návrh Krajskému úradu ŽP na jeho vyhlásenie za chránený strom.“ Predpokladala, že do dvoch troch mesiacov by už bol strom vyhlásený za chránený.
Proti výrubu ginka protestovali nielen Trenčania, ale aj obyvatelia celého Slovenska. Členovia OZ iniciovali petíciu za záchranu ginka a petičné hárky umiestnili aj na internet, aktivisti a sympatizanti zbierali podpisy aj v meste. Jednou z alternatív záchrany stromu bolo jeho presadenie, výsledok by však mohol byť neistý.
Úrad už nestihol rozhodnúť
Podľa nezávislého poslanca Róberta Lifku postup mesta dokazuje, že má s investorom nadštandardné vzťahy a názory občanov sú mu len na smiech. V Trenčíne za záchranu ginka vystupoval architekt a výtvarník Július Bruna. Pri spílenom strome skonštatoval, že bol zdravý a veľmi dobre sa vysporiadal aj s prasklinou, ktorú postupne zaceľoval. Ním prepočítané letokruhy potvrdili vek okolo sto rokov. Dobrý zdravotný stav stromu potvrdil aj posudok arbortistu Jaroslava Kolaříka, podľa ktorého je strom len mierne narušený, čo však v danom vekovom štádiu zodpovedá očakávaniam.
V Trenčíne rástli štyri stromy ginko. Tri na Štefánikovej ulici boli vyhlásené za chránené, posledné ginko zostalo za cestou, rástlo vo dvore jedného z asanovaných domov, ktoré museli ustúpiť rekonštrukcii kanalizácie.