Podbeľ liečivý

Ľudovo často nazývaný veľký podbeľ, žlté pierka, podkovka alebo babuška. Podbeľ bol oddávna liečivou rastlinou. Už v časoch starogréckeho lekára Hippokrata liečil suchý kašeľ a dodnes je oficiálny v mnohých svetových liekopisoch.

Zber: Pre farmaceutické účely sa zbiera kvet a list. Kvet zbierame na začiatku kvitnutia. Trhá sa ručne alebo sa odstrihuje s krátkou stopkou nožničkami so zásobníkom. Treba zbierať úbory len na začiatku kvitnutia, prekvitnuté dozrievajú a sú nevhodné pre prípravu čajov. Kvety nestláčame, lebo sú náchylné na zaparenie. Sušíme ich rýchlo na tienistých miestach v tenkých vrstvách za dobrého vetrania. Musia si zachovať pôvodnú žltú farbu. List zbierame v máji a júni. Musí mať čo najkratšiu stopku, nesmie byť napadnutý hrdzou alebo škodcami. Suší sa v jednej vrstve, stopkami hore, niekedy aj na slnku.
n Obsahové látky: Kvety obsahujú flavonoidy, veľa xantofylu (žlté farbivo), menšie množstvo silice. Z terapeutického hľadiska je najdôležitejší obsah slizu, glykozidickej horčiny a triesloviny. List obsahuje predovšetkým sliz, horčinu, steríny, katechínové triesloviny, organické kyseliny (galovú, jablčnú, citrónovú, vínnu), inulín, cholín, stopy silice, parafíny a sacharidy. Z minerálnych látok je tu najmä draslík a zinok. V kvetoch aj listoch sa nachádzajú pyrolizidínové alkaloidy, označované ako necidy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Účinnosť a použitie: Hlavnou účinnou substanciou je sliz, ktorý sa nachádza v kvetoch aj listoch. Má ochranný vplyv na zapálené sliznice, chráni ich pred dráždením. Účinnosť sa zvyšuje aj sťahujúcim a protizápalovým účinkom trieslovín. Pre svoje liečivé vlastnosti sa osvedčil pri zápaloch slizníc horných dýchacích ciest s tvorbou hustých sekrétov. Stopový prvok - zinok, má významnú úlohu pri metabolizácii inzulínu. Celkový účinok kvetov je viac protikŕčový, kým listy majú väčší hlienotvorný a sťahujúci účinok. Kvety aj listy sa používajú na kloktanie, oplachovanie a na obklady. Tzv. suchý zábal do listov podbeľa, najlepšie čerstvo trhaného, pôsobí výrazne protireumaticky a na bolesti kĺbov všeobecne. Na zapálené žily môžeme používať kašovitý obklad, pripravený z drvených čerstvých listov podbeľa a sladkej smotany, prikladaný na noc. Zväčša sa podbeľ nepodáva samostatne, ale kombinuje sa v čajových zmesiach. Na povzbudenie vykašliavania sa pridáva kvet a koreň prvosienky, kvet divozelu, koreň ibiša, koreň ligurčeka, vňať mäty piepornej, list skorocelu, plod feniklu, plod anízu, list šalvie, kvet slnečnice alebo kvet rumančeka.

SkryťVypnúť reklamu

Toxicita: Terapeutické podávanie limituje obsah pyrolizidínových alkaloidov, ktoré toxicky a karcinogénne pôsobia na pečeň. Terapeutické riziko sa zníži, ak sa nepodáva kvet a list v čerstvom stave, pretože skladovaním sa oslabuje účinnosť necidov. Rastlina nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Nehodí sa teda do zmesí rôznych „domácich čajov“. Podávaním kvetov a listov musí byť sledovaný liečebný efekt pričom nie je vhodné dlhodobé neprerušované užívanie.

Recept pre vás: List je veľmi vhodný na použitie pri príprave liečivej klyzmy pri zápalových ochoreniach hrubého čreva, pri vredovej chorobe hrubého čreva a pri Crohnovej chorobe. Veľmi vhodná je hlavne kombinácia s vňaťou nátržníka strieborného. V prípade nedostupnosti môžeme použiť rumanček rímsky alebo pestovanú rimbabu. Sťahujúco pôsobí čaj v zložení: 4 diely kvetu nechtíka, po 2 dieloch pyšteka a vňate repíka, po 1 diele vňate tymiánu a listu podbeľa. Upravujeme a podávame formou bylinkového čaju, v množstve asi 0,75 l denne v troch dávkach. Pri všetkých neuralgiách sa osvedčuje obklad z listov podbeľa. Čerstvé, pomiagané alebo jemne naklepané listy naložíme na boľavé miesto vo vrstve asi ako prst hrubej, previažeme plátnom a necháme pol hodiny účinkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravuje Anton Blahuš,
predseda združenia Veronica – klubu zberateľov a pestovateľov liečivých rastlín

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 426
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 515
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 082
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 174
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 479
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 312
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dovolenka nemusí vždy znamenať more a dlhé lety. Slovensko je krajina, ktorá dokáže milo prekvapiť svojou rozmanitosťou, pohostinnosťou aj množstvom zážitkov na dosah ruky.


Vizualizácia - Fiesta most

Most, ktorý spájal a opäť bude spájať. Po rokoch, keď slúžil iba na presun chodcov a cyklistov, sa starý železničný most v Trenčíne mení na Fiesta most.


V aktuálnom vydaní nájdete jedinečný seriál o unikátnych miestach s príbehom.


V spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií ponúkne sériu aktivít.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu