Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Očistné kúry zmierňujú a liečia choroby, na jar sú najúčinnejšie

„Tráviť potravu zanesenými vnútornosťami je ako jesť obľúbené jedlo zo špinavého taniera,“ tvrdí doktor Jonáš z pražského inštitútu celostnej medicíny. Terapeutka a odborníčka na detoxikáciu organizmu Lucia Bátkyová s ním súhlasí. Podľa nej by očista tela

(Zdroj: (zuli))

mala byť súčasťou životného štýlu.

LUCIA BÁTKYOVÁ
- vyštudovala trenčianske gymnázium
- už ako dvojnásobná matka sa stala diplomovanou sestrou
- v roku 2007 získala certifikát atestovaného terapeuta detoxikácie
- študuje fytoterapiu a výživu tradičnej čínskej medicíny v Prahe

Aké sú najväčšie prednosti detoxikácie?
- Detoxikačné kúry sú prostriedkom skvalitnenia a predĺženia si života. Sú veľmi účinné v boji proti bolesti, zvyšujú celkovú vitalitu, upravujú hmotnosť a zmierňujú ochorenia. Sú známe aj prípady vyliečenia.

SkryťVypnúť reklamu

Očista organizmu sa spája najmä s príchodom jari. Upratujeme si domovy a chceme aj telo. Prečo sa je toto obdobie najvhodnejšie?
- Naše telo detoxikuje pečeň. Je to jediný orgán, ktorý ho dokáže prirodzene čistiť. Pokiaľ nie je v poriadku, organizmus sa zanáša. Podľa tradičnej čínskej medicíny je vhodné ju podporovať práve na jar, pretože vtedy najintenzívnejšie pracuje.

Detoxikáciou alebo pôstom sa očisťujeme od toxínov. Ako sa do tela dostávajú?
- Po prvé sú to toxíny vonkajšie, z potravy alebo z ovzdušia. Bežne sa nachádzajú v obilninách a tropickom ovocí, v konzervovaných potravinách, v postrekovanej zelenine, v mäse, v alkohole a v cigaretovom dyme. Po druhé sú to vnútorné toxíny. Tie si človek vyrába vlastnou psychikou, stresom alebo zlým emocionálnym spracovaním určitých zážitkov.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že ľudia so stresujúcou prácou majú telo viac toxikované?
- Ľudia, ktorí žijú v strese a nevedia ho spracovať, si zvyšujú kyslé prostredie svojho organizmu. V ňom sa dobre množia choroboplodné zárodky, ktoré dokážu vytvoriť infekčné ložiská. Ukladajú sa do orgánov, ktoré sú oslabené - buď predispozične, alebo spôsobom života. Naruší sa tak prirodzená rovnováha v tele. Keďže jeden orgán nepracuje stopercentne, ostatné sú zbytočne preťažované. Dôležité je však aj duchovné zdravie, a to, ako človek stresu odoláva.

Ako sa to prejaví navonok?
- Rôznym spôsobom. Napríklad u človeka, ktorý má znečistené hrubé črevo a ložisko toxínov v pečeni, sa to môže prejaviť na pokožke vo forme ekzému, lupienky, koprivky. Ak má zanesené ľadviny a ložisko v hrubom čreve, môže sa to prejaviť bolesťou kolien, artritídou. Zhoršenie činnosti tráviaceho traktu je príčinou značného percenta civilizačných ochorení. Ak je sliznica čreva narušená, nemá šancu prepustiť látky telu prospešné a telo chátra. Môže sa to prejaviť nedostatkom vitamínov, minerálnych látok, zníženým obsahom železa v krvi. Nepomôžu tu však ani výživové doplnky, ani bio potraviny, pokiaľ neskvalitníme sliznicu čreva.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa prítomnosti toxínov v tele zabrániť?
- Zabrániť nie, pretože človek je fyziologicky osídlený prirodzenou mikroflórou, denne sa stretáva s desiatkami rôznych toxínov, ktoré sme už spomínali. Nežije v sterilnom prostredí. Skôr sa dá predchádzať tomu, aby toxíny neboli v prevahe a neprejavili sa symptomaticky. Riešením je, že človek bude dodržiavať životosprávu. To znamená chodiť včasne spať, dodržiavať pohybový režim, aby sa príjem energie vyrovnal výdaju. Bude sa snažiť, aby stres neutralizoval športom, alebo koníčkami. Aby sa dokázal vnútorne uvoľniť, ako sa hovorí - vypnúť. V jedle bude striedmy, bude dobre žuť. Bude vďačný, skromný, láskavý...

Má jarná detoxikácia zmysel aj u človeka, ktorý sa cíti zdravo?
- Práve u neho je vítaná a pôsobí preventívne. Dôležité je, aby človek dbal na prevenciu a predchádzal chorobám a nie, aby sa začal o svoje telo starať až vtedy, keď už je zle. Keď už choroba prepukne, má dvojnásobný zmysel robiť očistu. U tohto človeka ide o terapeutický postup a individuálny prístup je nevyhnutný.

Kresťania si jarnú očistu spájajú so štyridsaťdňovým pôstom...
- Svojím spôsobom je pôst detoxikáciou. Ak sme zvyknutí jesť klasickú stravu, čiže mäso, údeniny, mäsové výrobky, konzervy, chlieb, je vhodné dodržiavať vo výžive počas očisty určité zásady. Počas jedného až troch mesiacov by sme mali z jedálnička vylúčiť hlienotvorné potraviny, ktorými sú mliečne výrobky, biela múka, rafinovaný cukor a mäso. Hlieny sú živnou pôdou pre baktérie, vírusy, plesne a parazity. Pôst sa môže zdať obmedzujúci, no proces odbúravania nánosov a vylučovania jedov je pomalý.

Liečenie hladovkou je známe už zo staroveku a požíva sa i dnes v rámci detoxikácie...
- Mali by sme začať poldňovými a jednodňovými pôstmi, ktorými si telo zvykne, že s ním ideme niečo robiť. Pomôckou na začiatok sú zeleninové šťavy, pretože zasýtia a chutia. Nároky treba zvyšovať postupne. Jednodňový pôst by si mal človek robiť počas niekoľkých mesiacov v pravidelnom intervale, aby si telo privyklo. Veľmi ľahko sa totiž môže dostaviť bumerangový efekt, kedy si telo začne robiť zásoby pre prípad ďalšieho nedostatku potravy. Je preto vhodné poradiť sa s odborníkom.

Poldňový pôst vo svojich prednáškach odporúčate aj po ťažkých jedlách alebo nadmernom požívaní alkoholu...
- Poldňový pôst nepovažujem za detoxikáciu ako takú. Je to skôr odľahčujúci deň po tom, ako telo „dostalo zabrať“ prejedením sa. K masívnemu odplaveniu toxínov však vtedy nedochádza. Rozbíjanie ložísk a detoxikácia od mikrobiálnych toxínov alebo ťažkých kovov je otázkou mesiacov. Tam už ide o cielenú detoxikáciu, kde terapeut musí určiť pracovnú detoxikačnú diagnózu a podľa nej odporučiť výživu alebo preparáty určené špeciálne na ten - ktorý druh toxínu.

Treba poldennému alebo dennému pôstu prispôsobiť svoj denný režim?
- Nemal by zasahovať do pracovnej činnosti a človeka zaťažovať. Mal by ho robiť s radosťou, nasadením, entuziazmom. Určite je lepšie, aby sa na pôst zvolil deň, kedy je človek doma počas víkendu či dovolenky. Niekomu naopak vyhovuje pracovné nasadenie, v ktorom nevníma hlad. Tu však hrozí riziko stresu, ktoré spomaľuje detoxikáciu.

Čím sme sa mali počas očisty stravovať?
- Vhodné sú celozrnné obilniny, strukoviny, zelenina, prípadne semená ako slnečnica ,tekvica, sezam.

Treba dodržiavať špeciálny pitný režim?
- Pitný režim nepatrí len k detoxikácii, ale ku každodennej výžive. Po zobudení by mal človek začať teplou vodou, ktorá podporuje vyprázdňovanie. Potom si spraviť čaj a až potom sa naraňajkovať. Sedemdesiat percent tekutín by sme mali vypiť do pätnástej hodiny. O piatej sú ľadviny v najaktívnejšie fáze, preto si posledné tekutiny necháme na tento čas.

Koľko tekutín by sme mali denne vypiť?
- Súčasným trendom je prijímať veľmi koncentrované potraviny, či je to tuk, cukor, alebo soľ. Tým, že človek nepije, zvyšuje sa hustota telových tekutín a hromadia sa toxíny. Voda funguje ako riedidlo a organizmus sa lepšie vyprázdňuje, zbavuje nepotrebného. No ani s ňou to netreba preháňať. Keď sa človek „prepije“ vody, zaťažuje tým ľadviny. To pri detoxikácii tiež nie je vítané. Človek by mal vynásobiť svoju váhu číslom 0,035 a dostane odporúčané množstvo tekutín v litroch na deň.

Podľa doktora Bukovského by detoxikáciu nemali bez lekárskeho dozoru absolvovať pacienti po operácii či tehotné ženy. Ako je to s deťmi a staršími ľuďmi?
- Množstvo obéznych detí sa zvyšuje. Východisko z ich problému vidím v zmene ich životného štýlu. U detí by som s pôstom neexperimentovala. U starších ľudí to závisí od ich fyzickej aj psychickej kondície. Je to veľmi individuálne. Sú šesťdesiatnici s výbornou kondíciou aj takí, u ktorých môže byť pôst nebezpečný.

Aký je váš názor na používanie črevnej sprchy alebo klystíru počas očisty? Aký je rozdiel medzi týmito dvomi technikami?
- Už Hippokrates používal metódu výplachu čriev ako terapeutický prostriedok. Klystír je možné urobiť aj doma. Potrebujeme k tomu špeciálnu súpravu zo zdravotníckych potrieb. Črevná sprcha prebieha pod dozorom zdravotníckeho pracovníka a vykonáva sa prístrojom. Pomocou masážnych techník sa z hrubého čreva odlupujú aj niekoľkoročné nánosy. Neodporúča sa však ľuďom po operácii čreva a tiež tehotným ženám.

Sú tieto techniky vhodné aj pre človeka, ktorý sa cíti zdravo?
- Klystír má dlhú históriu. Kedysi ho lekári pri liečbe využívali bežne. Dnes je to len otázkou prekonania studu alebo predsudkov. Pokiaľ sa nestravujeme zdravo, sú črevá zanesené lepkavými nestrávenými zvyškami z pšeničnej bielkoviny, mäsa či zvyškami nedostatočne požutej potravy. Kvalita sliznice tenkého a hrubého čreva hrá veľmi dôležitú úlohu pri celkovom zdravotnom stave. Klystír je jedným zo spôsobov, ako predchádzať bežným, ale aj chronickým ochoreniam.

Jarné obdobie a fáza ubúdajúceho Mesiaca detoxikáciu umocňujú. Ako často by sme ju mali podstúpiť?
- Detoxikácia by sa mala stať životným štýlom, je to celoživotný proces. Ide o to, aby sa človek naučil počúvať svoje telo a rozoznávať jeho potreby. Ono mu napovie, čo je preňho dobré. Každý sme iný a preto máme aj rozdielne potreby. Učím ľudí spoznávať sa, načúvať im. Ak sa obnoví komunikačná niť človeka a prírody alebo vesmíru, dokáže ľahko rozpoznať vhodné od nevhodného.


RECEPT: Červená polievka

Suroviny na 4 až 6 porcií
1 cibuľa, 1 väčšia mrkva, 1/3 červenej kapusty, jačmenná miso pasta
Postup: Cibuľku nakrájame na mesiačiky. Mrkvu na polovičné kolieska a kapustu na tenučké pásiky. Nasucho opražíme v dobre rozpálenom hrnci a zalejeme horúcou vodou. Povaríme 10 minút. Primiešame jačmenné miso a necháme preležať aspoň 10 minút.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 523
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 559
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 715
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 486
 5. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 3 072
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 299
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 027
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 379

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Bez názvu
 2. Vlasta Žampová: Ján Kuciak by mal dnes 32 rokov nikto z vlády ani jeho kolegovia si na neho ani nespomenuli !!!
 3. Martina Paulenová: Ste unavený a máte chuť na omietku? (o prejavoch nedostatku železa)
 4. Miriam Studeničová: Kristus nikdy nemal na mysli cirkev v súčasnej podobe!
 5. Ján Franz: Letisko Željava
 6. Inštitút strategických politík: Čo prinesie členstvo Fínska pre NATO?
 7. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 8. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 996
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 097
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 361
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 073
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 917
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 526
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 620
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Výsatba cibuľovín v Bánovciach nad Bebravou.

Verejné priestranstvá v Bánovciach nad Bebravou zakvitnú v lete novými kvetmi. V rôznych lokalitách mesta vysadili ľalie, letničky i muškáty, informovala samospráva.


TASR 1 h
Väznica v Dubnici nad Váhom

Administratívnu budovu Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) Dubnica nad Váhom zmodernizujú za vyše jeden milión eur.


TASR 5 h

Pondelková večerná zrážka osobného auta s vlakom na železničnom priecestí pri obci Trenčianske Jastrabie sa skončila vážnymi zraneniami maloletej spolujazdkyne.


SITA 7 h
Peace run je najdlhší svetový štafetový beh s pochodňou na svete.

Medzinárodné bežecké podujatie Peace run sa koná každoročne od roku 1987.


7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nehoda si vyžiadala ľudský život. Zraneniam podľahol predseda tamojšieho urbariátu.


20 h

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Na mieste zasahovali aj hasiči.


16. máj

Cestári začínajú s opravou najzaťaženejšieho úseku na Liptove.


16. máj

Blogy SME

 1. Dana Janebová: Bez názvu
 2. Vlasta Žampová: Ján Kuciak by mal dnes 32 rokov nikto z vlády ani jeho kolegovia si na neho ani nespomenuli !!!
 3. Martina Paulenová: Ste unavený a máte chuť na omietku? (o prejavoch nedostatku železa)
 4. Miriam Studeničová: Kristus nikdy nemal na mysli cirkev v súčasnej podobe!
 5. Ján Franz: Letisko Željava
 6. Inštitút strategických politík: Čo prinesie členstvo Fínska pre NATO?
 7. Lórant Kulík: Foto-video: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 8. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 996
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 097
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 361
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 073
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 917
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 526
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 912
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 620
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu