Vedecký názov „primula“ pochádza z latinského „primus“, čo znamená prvý, pretože prvosienka kvitne veľmi skoro na jar.
Zber: Pre farmaceutické účely sa nepestuje, získava sa zberom vo voľnej prírode. Z terapeutického hľadiska sa pokladá za výhodnejšiu prvosienka jarná. Kvety prvosienky nezbierame na chránených územiach a v štátnych prírodných rezerváciách z dôvodu ochrany prírody. Pre liečebné použitie nie sú vhodné rôzne záhradné krížence. Zbiera sa kvet, niekedy i list a koreň. Kvet zbierame i s kalichom. Výhodne sa zberá za sucha, v období plného vývoja rastliny. Kvety sa ľahko zaparia, no pri sušení sa nedrobia. Musia byť žlté a s krátkou stopkou. Rýchlo sa sušia v jednej tenkej vrstve na miernom teple. Kvetová droga si musí zachovať pôvodnú farbu. V minulosti často zbieraný, teraz však z dôvodu ochrany prírody zbieraný len ojedinele, bol prvosienkový podzemok. Podzemné časti prvosienok sa vykopávajú v marci alebo v októbri. Po očistení a krátkom omytí sa sušia prirodzeným teplom.
Obsahové látky: Z obsahových látok rastliny sú najdôležitejšie saponíny, najmä v kvete a koreni. Ďalej sa v rastline nachádzajú glykozidy, silice, sacharidy, flavonoidy, kyselina askorbová a kyselina kremičitá.
Účinnosť a použitie: Hlavné terapeutické pôsobenie určujú saponíny, ktoré zrieďujú hlieny v dýchacích cestách, čím uľahčujú ich vykašlávanie. Súčasne účinkujú protizápalovo. Prípravky z drogy sa podávajú pri suchých zápaloch dýchacích ciest a pri tvorbe zasychajúcich sekrétov so zlým vylučovaním hlienov, pretože zmierňujú bolesti v dýchacích cestách a odstraňujú neproduktívne dráždenie na kašeľ. Koreň obsahuje väčšie množstvo saponínov ako kvet alebo listy, preto je terapeuticky účinnejší. Mierne močopudné účinky zosilňujú flavonoidy. Prvosienka je dobrou a účinnou zložkou protireumatických čajových zmesí a pomáha i pri nervovom trasení a psychogénne podmienených bolestiach hlavy. Na prípravu záparu sa obyčajne podáva 1 lyžica drogy na šálku vody, užíva sa v dávke 2 šálky denne. Často sa kombinuje do čajových zmesí. Na zvýraznenie vykašliavacích účinkov sa kombinuje s listom podbeľa, koreňom ligurčeka, koreňom ibiša, vňaťou dúšky tymianovej, plodom anízu, vňaťou yzopu alebo kvetom divozela.
Toxicita: Niekoľkonásobné prekročenie terapeutických dávok pôsobí jedovato, pričom prvým príznakom je vracanie, neskôr sa pripoja hnačky. Tehotným a kojacim ženám sa doporučuje terapeutické dávky primerane znížiť. Boli zaznamenané i alergické reakcie.
Recept pre vás: Pokiaľ vás trápi nespavosť, mali by ste vyskúšať čajovú zmes, ktorú si pripravíte zmiešaním 100 g prvosienky, 50 g levandule, po 20 g ľubovníka a chmeľu a 10 g koreňa valeriány. Pohár horúceho záparu z tejto zmesi prisladený medom vypijeme tesne pred spaním. Krvné podliatiny rýchlo odstránime odvarom zo 40 g prvosienkového koreňa na 0,25 l vody. Varíme ho prikrytý 15 minút na miernom ohni, potom precedíme a prikladáme na podliatiny. Proti dne, reumatizme, závratom a migréne si môžeme pripraviť zápar z asi 10 g celej rastliny. Drogu prelejeme 1 l vriacej vody a necháme 10 minút vylúhovať. Pijeme 1 šálku denne, dlhšiu dobu.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia
veronica - klubu ZBERATEĽOV
A PESTOVATEĽOV LIEČIVÝCH RASTLÍN