Rudník. Okrem trhu košiárskych výrobkov sa v miestnom kultúrnom dome uskutočnila aj výstava 52 kuriozít z prútia, ktorá bola zároveň aj súťažnou. „Všetci návštevníci mohli počas celodennej výstavy hlasovať, ktorý výrobok sa im najviac páči,“ vysvetlila spoluorganizátorka Lenka Šútorová Konečná z myjavského múzea tradičnej kultúry. Medzi favoritov súťaže už od začiatku podľa nej patrili moriak, vŕba, dvojmetrová dedinčanka či zvonica. Dôvodom, prečo v obci vznikla takáto tadícia je podľa starostu Jaroslava Ferianca miestny košikár. „Pred niekoľkými rokmi sa pokúsil aj o zápis do Guinessovej knihy rekordov,“ zdôraznil. Výstava má podľa neho spojiť málopočetnú skupinu košikárov, ktorí dokážu vyrobiť iné ako iba košík. „Je veľmi málo takých, ktorí dokážu prezentovať svoje predstavy,“ doplnil.
Chcú inovovať košikárstvo
Víťazi minulého ročníka Peter Beňo a Zuzana Nikodémová si tento rok po prútenom kostolíku vymysleli ešte ťažšie dielo. Spoločne počas dvoch týždňov vyrobili jabloň s listami a jabĺčkami. Košikári, ktorí sa svojej záľube venujú štvrtý rok, sa k prútiu dostali cez drôty a hlinu. „Hľadali sme remeslo, ku ktorému by sme mali dostupný materiál a nepotrebovali by finančne náročnú technológiu,“ vysvetlil Beňo, ktorý s priateľkou skúšal aj drotárstvo a hrnčiarstvo.
K netradičným výrobkom ich doviedla až táto výstava. „Dostali sme pozvánku a začali premýšľať, čo by sme vedeli vyrobiť,“ spomína. Na výrobe jablone bolo vraj najťažšie prísť na spôsob spájania prútikov. „Bol to proces, ktorý sa vyvíjal. Niečo nás prekvapilo, iné bolo naopak jednoduchšie, ako sme čakali,“ upresnil. Hlavnými plánmi do budúcnosti je pre mladý pár vyrobiť si zopár úžitkových predmetov do domácnosti, no chceli by prútie spájať s drevom a keramikou a priniesť tak do košikárstva nový dizajn.
Vyrobí Štefánikovo lietadlo
Pôvodca myšlienky, Rudníčan Jaroslav Rehorčík, ktorý pletie z prútia viac ako tridsať rokov po minuloročných kopaničiarskych čižmách, v ktorých vraj aj tancoval, vyrobil moriaka, sovu i europeňaženku. „Nikdy som nechodil na žiaden košikárský kurz,“ tvrdí Rehorčík, ktorý má podľa seba tvorbu z prútikov v krvi. Keďže sa po mnohých rokoch v svojej záľube zdokonalil, vyrobil pred piatimi rokmi najdlhší korbáč v strednej Európe. Ten mal 26 a pol metra.
O rok neskôr sa pokúsil o zápis do Guinnessovej knihy aj s najväčším košom. „Meria 2.17 centimetrov, no predbehli ma Česi, ktorý vyrobili o štyridsať centimetrov väčší,“ vysvetlil košikár. Jeho obrovský kôš bol taktiež súčasťou tohtoročnej výstavy. Do budúcnosti má ešte niekoľko predstáv na raritu z prútia, a tak ku podprsenke či nohavičkám pribudne čoskoro aj trojmetrové lietadlo.
„Štefánik pochádzal z nášho kraja, tak by som chcel podľa fotografií upliesť jeho lietadlo Caproni,“ prezradil svoje plány Rehorčík.