Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Novomešťan Vladimír Kyška má doma športové múzeum

KOMPLETIZÁCIA ORIGINÁLNYCH ODZNAKOV zo všetkých Národných olympijských výborov na našej planéte mu trvala takmer osem rokov. Podarilo sa. Má ich všetky a takýmto úspechom sa môže popýšiť ako jediný na Slovensku.

Profesor telesnej výchovy a biológie na Gymnáziu M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom Vladimír Kyška (65) je zapísaný aj v Knihe slovenských rekordov. Jeho exponáty tvoria dresy, hokejky, puky, odznaky, fotografie, športové šále, futbalové lopty a ďalšie športové trofeje aj z tých najodľahlejších končín celého sveta.

Všetko začala hokejka od Nedomanského
Symbióza telocvikára a športovca s jeho koníčkom je ukážková a vystihujúca. V prípade Vladimíra Kyšku to všetko začalo darom hokejky s podpisom od legendy a zároveň jeho kamaráta Venca Nedomanského v roku 1966. Postupne pribúdali odznaky, vlajočky i ďalšie suveníry. „Napokon to prerástlo do celoživotnej vášne. Chodil som na všetky hokejové i futbalové zápasy do Trenčína, Trnavy i na bratislavský Slovan,“ spomína na svoje začiatky. Zberateľovo nadšenie a úspechy ho preslávili po celom svete až do takej miery, že dnes jeho byt navštevujú kolegovia z Nemecka, Maďarska, Poľska, Talianska, Kanady, Ukrajiny, Čiech a dokonca exotickej Kuby a žasnú.

SkryťVypnúť reklamu

Získať kompletnú zbierku bola sizyfovská práca
Pred nami je olympiáda v Pekingu a Vladimír Kyška sa už teraz môže pochváliť reprezentačnou zbierkou odznakov všetkých jej účastníkov. S úsmevom podotýka, že iba ak na nej nebude štartovať Kosovo. „Zbieranie olympijských odznakov ma vždy pútalo najviac. Získať kompletnú zbierku 204 odznakov Národných olympijských výborov bolo však neskutočne ťažké. Iba vďaka priamym účastiam na olympijských hrách mám zastúpené všetky krajiny. A získať posledné tri-štyri chýbajúce odznaky, to bol doslova zabiják,“ spomína. Tým najtvrdším orieškom boli pre neho odznaky z olympijských výborov štátov, o ktorých mnohí ani nevedia, že vôbec existujú. „Eritrea, Palau, Východný Timor, Kiribati. To sú štáty, ktoré na olympiáde majú iba zopár športovcov. Nieto ešte dostatok odznakov pre zberateľov,“ hovorí. Šťastie sa však na neho usmialo počas olympiády v Aténach. Ako zberateľ spomína, sedel si spokojne pri pive a oslovil ho priamo jeden z vedúcich funkcionárov skupiny afrických štátov. „Keď som uvidel odznaky, ktoré mi ponúkol, povedal som si, že to ani nie je možné. Mal práve tie, ktoré mi chýbali,“ nadšene ukazuje vzácne úlovky Kýška, ktorý je jediným slovenským členom Amerického klubu zberateľov olympijských odznakov. Vďaka nemu má jeho domovina v znaku klubu aj našu štátnu vlajku. Napriek tomuto rekordu zostáva pre neho najväčším drahokamom účastnícky odznak hier českého kanoistu Dusila, štvrtého z olympiády v Berlíne 1936. Dostal ho od neho darom.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho zborník má aj Juan Antonio Samaranch
Iba malú časť odznakov získal Vladimír Kyška písomným kontaktom s olympijskými výbormi v jednotlivých štátoch. Niektorí funkcionári mu na žiadosť odznaky bez problémov poslali, iní pýtali 10-20 dolárov, mnohí sa vôbec neozvali. „Najhoršie sa komunikovalo s Afričanmi a Ázijčanmi. Ich odznaky sú najvzácnejšie. Nezabudnem na výmeny so zberateľmi z celého sveta počas olympiád v Barcelone, Sydney i Aténach. Tam som získal mnoho prírastkov,“ vysvetľuje. Kyška vytvoril svoj vlastný zborník s fotografickými ukážkami všetkých odznakov zo zbierky. Ten daroval aj olympijskej legende Samaranchovi, ktorý pri jeho zbierke neveril vlastným očiam. Okrem olympijských odznakov má takmer kompletnú zbierku odznakov futbalových federácií z celého sveta (vyše 200) a tiež nechýbajú národné hokejové federácie. Z nich mu chýba jediný štát. „Zostáva mi získať už iba „hokejové“ Írsko. Je až neuveriteľné, že hokejové federácie sú aj v Indii a Brazílii. Ich odznaky už taktiež mám,“ potvrdzuje spokojne.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnymi hokejkami môže vyzbrojiť celú reprezentáciu
Hokejky legendárnych hokejistov sú ďalšou veľkou srdcovou záležitosťou populárneho Novomešťana. Jedna z jeho izieb skôr pripomína hokejovú šatňu, z ktorej iba pred pár minútami odišli tie najväčšie hviezdy. Má 205 hokejok a aj to špecifických. Iba od reprezentačných hráčov. „Medzi nimi nájdete najslávnejšie mená histórie i súčasnosti. Hlinka, Nový, Martinec, Nedomanský, bratia Holíkovci i Šťastní, Golonka, Cíger, Haščák a mnohí iní. Zbieral som hokejky iba od hráčov, ktorí aspoň raz reprezentovali v štátnom drese. Každý hráč mi na svoju hokejku pripísal k svojmu autogramu aj venovanie i dátum darčeku,“ tvrdí špičkový slovenský zberateľ. A aby sme nezostali iba v našich končinách, ukazuje postupne hviezdne úlovky od Wayne Gretzkého, Mario Lemieuxa i od bájnej sovietskej útočnej trojky Krutov, Larionov, Makarov. Nechýbajú ani Fíni, Nemci, či Švédi. A malým bonbónikom sú široké hokejky od gólmanov svetového formátu Dzurillu, Holečka, Sakáča, Treťjaka, Králika. „Bola to riadna robota. Z každých majstrovstiev sveta som niesol domov kopu hokejok. Jednu som dokonca venoval aj taxikárovi v Bratislave. Hráči ma už poznali a vedeli, že ich nedávam k rajčiakom,“ smeje sa.

Jaroslav Korbela „mal šťastie"
Na českobudějovičana Jaroslava Korbelu si starší priaznivci Dukly Trenčín dobre spomínajú z jeho pôsobenia v Dukle Trenčín. „Jardo bol na jednej zo školských besied a sám mi ponúkol, že mi venuje svoju hokejku. Chcel sa dostať do mojej zbierky a ja som ho od toho odhovoril. Jardo, nie je to nutné, veď ty nie si reprezentant,“ spomína s úsmevom. Zákon schválnosti spôsobil svoje. Korbela sa onedlho dostal do národného týmu s levom na prsiach a štartoval aj na zimných olympijských hrách v roku 1984 v Sarajeve. Stretli sa v dejisku hier stretla a Korbela, ktorý už pre Kyšku spĺňal reprezentačné kritériá sa nechal priateľsky počuť: „Tak co, pane Kyško, už by jste chtěli hokejku?“ A z úst zberateľa zaznel jasný súhlas. A od Korbelu dostal napokon aj dres.

Čím roztrhanejší dres, tým lepší
Nad stovkami hokejok sú „v jeho domácej šatni“ zavesené množstvá dresov, z kanadsko-americkej NHL, československé i slovenské reprezentačné odevy Vladimíra Růžičku i košického Mojmíra Božika, či ukážky všetkých prvoligových dresov z bývalého Československa. Podľa slov zberateľa získať zaujímavý originálny dres je tiež riadna „fuška“. „Nikto, samozrejme, nechcel peniaze. Sem-tam svoje zohrala voňavá slivovička, zaujímavý suvenír či darček pre ženu hráča,“ pripomína svoju zberateľskú stratégiu. Zaujímavosťou je fakt, že vzácnejšie sú dresy poškodené. Platí tu jednoduchý zákon. Čím rozthanejší, tým lepší. Z takých dresov jednoducho dýcha zápasová bitva. V zbierke nechýbajú ani puky. Vladimír Kyška ich má stovky. Dokonca aj také, ktoré z ľadovej plochy počas zápasov vyleteli mimo hracie územie a on ich chytil za mantinelom.

Vlado Kyška – objekt pre agentov FBI!
Zberateľská vášeň prináša aj nebezpečenstvá. Vladimír Kyška v roli fanúšika a zberateľa nechýbal ani na majstrovstvách sveta vo futbale v USA. Podarilo sa mu na vlastné oči vidieť štyri zápasy v Bostone a dva v New Yorku. Spomína však aj na historku mimo futbalu. Tá mu okrem Maradonu utkvela v pamäti asi najviac. Je priamo spojená s FBI. „V USA sa nesmú na voľnom priestranstve predávať napríklad lístky na športové zápasy. Uvidia vás tajní agenti pri predaji a hneď vás aj berú,“ objasňuje tvrdé americké zvyky. Agentov FBI však na vlastnej koži zažil aj sám a do smiechu mu nie je ani dnes: „Zastavili ma neznámy muž a nasilu vyzvedal, aká je cena mojich odznakov. Bol športovo oblečený, v tričku s emblémom majstrovstiev. Nechcel si dať vysvetliť, že moje odznaky sú iba na výmenu. Vedel som, že v USA sa nesmú voľne predávať ani odznaky. Stále nástojil aspoň nad odhadom ceny. Tak som mu aspoň orientačne povedal päť dolárov. Samozrejme, bol z FBI,“ A to urobiť nemal. V momente boli pri ňom ďalší dvaja chlapíci a problém bol na svete. Chceli mu zobrať aj všetky jeho odznaky. Napokon to vyriešil jeden z vyššie postavených členov FBI a situácia sa v prospech slovenského rekordéra pozitívne doriešila.

Nechýbal na šiestich olympijských hrách
Vladimír Kyška by dokázal rozprávať o svojich zážitkoch z piatich letných olympijských hier a jedných zimných v Sarajeve nekonečne dlho. Aj tak ho však najviac upútali tie austrálske. „Vynikajúce, nádherné, neuveriteľné. Skvelí ľudia, nádherné mesto, úžasná atmosféra,“ ešte dnes si vychutnáva spomienky spod olympijských kruhov. Nezabudne pripomenúť Novomešťana Vladimíra Černušáka, významnú osobnosť slovenského olympijského hnutia. Na každej olympiáde mu vždy nezištne pomáhal, zohnal i pomohol s lístkami.
Zo zberateľského hľadiska boli najpríjemnejšie zimné olympijské hry v Sarajeve. „Vtedy ešte neboli asi žiadni teroristi. Do olympijskej dediny sa nedostane nikdy, ale tu stačilo stáť pri bráne. A vychádzali športovci všetkých rás i národností. Čierni, bieli, šikmookí. Všetci veľmi radi menili. To bolo fantastické. Doslova zberateľské eldorádo.“ Ako dodáva, v súčasnosti sa niečo také stať už nemôže. V Sydney bola bezpečnostná zóna pred olympijskou dedinou už vo vzdialenosti dvoch kilometrov. Stretnúť sa osobne so športovcom je z bezpečnostného hľadiska absolútne nemožné. „Nahrádzali to však tisícky zberateľov v sydneyskom prístave. Tí sa špecializovali na jednotlivé športy. Zbierali odznaky vzpieračské, boxeristické, lukostrelecké, či atletické. Hľadali najmä ruské, ktoré majú na odznakoch graficky zvýraznené športy,“ dodáva.

Vladimír Kyška nie je len zberateľ…
Svoje rodné mesto zviditeľnil dlhoročný pedagóg nielen vďaka zberateľským aktivitám. V úlohe reprezentačného trénera Slovenska vo futsale viedol národné mužstvo v 33 medzištátnych zápasoch. Je i zakladateľom Mestskej futbalovej ligy v tomto okresnom meste a sám v nej odohral okrúhlych 20 ročníkov. V historickej tabuľke strelcov dodnes figuruje na druhom mieste. Počas svojej hráčskej kariéry vsietil neuveriteľných vyše 700 gólov.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 883
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 918
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 481
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 647
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 013
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 849
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 547
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Filatelia: Na inauguráciu poštovej známky Košicko-bohumínskej železnice sa prišiel pozrieť aj turistický sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 3. Anton Kaiser: Cnosť žije aj po smrti
 4. Anna Miľanová: Nu, što ty glupaja ptica!?
 5. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 6. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 7. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 8. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 11 052
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 703
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 651
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 179
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 807
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 658
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 651
 8. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 541
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ukážka policajných kynológov mala úspech.

Prinášame veľkú fotogalériu z Dňa detí s políciou, ozbrojenými a záchrannými zložkami.


7 h
Úspešná malá výtvarníčka Sára Lužná so svojou pedagogičkou Miroslavou Lacovou.

Sedemročná školáčka Sára Lužná zo Starej Turej triumfovala v prestížnej svetovej súťaži v japonskom Tokiu.


15 h

Mesto zmenu názoru vysvetľuje víťazstvom v súťaži o Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026, aktuálne rieši dodatočné statické analýzy.


(JÁ) 23 h

Profesionálni hasiči súťažili vo výstupe do štvrtého podlažia cvičnej veže, v behu na 100 metrov cez prekážky, v štafete štyrikrát 100 metrov a v požiarnom útoku.


TASR 23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prezident námestovského klubu je presvedčený, že na Oravu budú ostatné mužstvá spomínať len v tom dobrom.


27. máj

Prípadom sa zaoberá mestská polícia aj sociálne oddelenie.


27. máj

Betónovú rúru bolo potrebné podsypať kameninovm do metrovej výšky.


21 h

Polícia prípady vyhodnotila ako priestupok proti majetku.


19 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Filatelia: Na inauguráciu poštovej známky Košicko-bohumínskej železnice sa prišiel pozrieť aj turistický sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 3. Anton Kaiser: Cnosť žije aj po smrti
 4. Anna Miľanová: Nu, što ty glupaja ptica!?
 5. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 6. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 7. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 8. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 11 052
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 703
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 651
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 179
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 807
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 658
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 651
 8. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 541
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu