TRENČIANSKE MITICE. Podľa slov starostu Dušana Rozemberga občania separujú päť komodít. Pre niektoré si odberateľ príde iba raz do roka, čo však nepovažuje za dobré riešenie. Separovanie odpadu by mal uľahčiť zberný dvor. Starosta predpokladá, že v budúcnosti bude separovanie vynášať peniaze tak ako v západných krajinách a nájdu sa odberatelia, ktorí budú za vyseparovaný odpad platiť.
V súčasnosti však obec nemá so separovaním dobré skúsenosti. Priestor za obecným úradom pôvodne vyhradili pre občanov na vývoz odpadu. „Ľudia sem vozili všetko, mali sme tu aj vaňu plnú stavebného odpadu, suti a kachličiek,“ sťažuje si starosta. Vývoz odpadu do tejto lokality starosta zakázal, no podľa neho bude trvať minimálne päť rokov, aby si ľudia zvykli na separovanie. Nádej vidí v deťoch, ktoré sa o odpade učia v škole. Pre občanov vyrobili plagáty, na ktorých sa im snažia všetko dôkladne vysvetliť. Napríklad aj to, že keď PET fľaše nepošliapu, prenášajú vzduch,“ zdôraznil.
V zbernom dvore budú oddelené boxy pre vyseparovaný odpad, čakajúci na odberateľa. Obec by časom chcela rozšíriť boxy pre humus a drevený odpad. Jeho priestor bude zodpovedať hygienickým predpisom a budú tam aj stromy. „Musí byť zabezpečený tak, aby sa tam nedostali mačky, psy a potkany.“ Neskôr by obec chcela samotný odpad aj sama triediť, aby mala zisk. Celkové náklady na zberný dvor sú podľa Rozemberga nevypočítané. Obec za projektovú dokumentáciu zaplatí 56-tisíc a 15-tisíc zaplatí enviromentálnemu fondu za vypracovanie projektu. „Ak získame peniaze, chcel by som sa dohodnúť s okolitými obcami, že by sme odpad zvážali do jedného dvora,“ dodal.