Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Myjava slávila vo víre folklóru

„Zavrť sa mi diefča, budem sa ti dívať, keď sa mi zavrtíš, budem k vám chodjevať.“ Takéto, ale i mnohé iné rýmovačky ozdobili Myjavu pri príležitosti 49. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu a 4. ročníka Festivalu tradičnej európskej kultúry Myjav

a 2008.

MYJAVA. Tohtoročný festival trval po prvýkrát o jeden deň viac ako uplynulé ročníky, až štyri dni. Štyri dni tanca, spevu a ľudových tradícií trvali už od štvrtka 19. júna a posledný tón i tanečné kreácie festivalu utíchli až v nedeľu. Na festivale vystúpilo sedem zahraničných a štyridsaťdeväť domácich súborov. „Prišli sme sem preto, lebo nás baví tancovanie a chceme pobaviť ľudí, ktorých tiež baví folklór. Venujeme sa mu, aby tradičné ľudové umenie nezaniklo,“ uviedla Katarína Durcová, niekoľkoročná členka súboru Kopaničiar z Myjavy. „Robíme tradičný folklór z okolia Trenčína. Občas sa inšpirujeme aj inými oblasťami Slovenska. Ľudia, ktorí folklór milujú, musia byť len dobrí. Zlých ľudí v ňom nenájdete,“ prezrádza svoje presvedčenie Róbert Rajninec z folklórneho súboru Večernica z Trenčianskej Turnej. Ten tvorí dvadsaťdva stálych a desať občasných členov.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká návštevnosť už v piatok
Prvý deň v dopoludňajších hodinách odštartoval festival, vystúpením Veľký svet malým ľuďom pre žiakov základných a stredných škôl v Kultúrnom dome Samka Dudíka. O piatej hodine vystúpili v programe Pozdrav Myjave na Námestí M. R. Štefánika zahraničné súbory. Svojou kultúrou spravili pozvánku na hlavné programy. Tie sa konali tradičnom dejisku, v malebnom horskom prostredí prírodného amfiteátra PKO Trnovce, kam sa zmestí asi päťtisíc divákov.
Počas festivalového piatku sa podľa hovorcu Mesta Myjava, v areáli vystriedalo okolo 12-tisíc ľudí, z celého Slovenska i zahraničia. Za plného hľadiska sa tu o 20. h uskutočnilo slávnostné otvorenie, na ktorom odovzdali každoročné Ceny slávností. Potom pódium patrilo Myjavskej cimbalovke, ktorá predstavila nové CD Z mojich najmilších a po nej zahraničným folklórnym súborom. Tie prišli z Beninu, Bulharska, Estónska, Južnej Kórey a Rumunska a predstavili sa v programe s názvom Vitajte priatelia na Myjave. Pred ľudovou zábavou, ktorá trvala v piatok do neskorej noci, vystúpili v programe Obrázky spod Bradla a Javoriny súbory z Myjavy a okolia, Košarísk, Brezovej, Priepasného, Chvojnice, či Vrbového, Bojníc.

SkryťVypnúť reklamu

Sobota začala tradičným Jarmekom pod myjafskú vežu
Námestie zaplnili návštevníci, ktorých očarili tradičné ľudové výrobky a ukážky ich remeselnej výroby. Všade znela hudba a spev súborov, ktorí svojimi krátkymi „chuťovkami“ pozývali na popoludňajší program do amfiteátra. „Jarmok je previazaný s folklórom a ľudovými remeslami, čím je špecifický. Nejde totiž o klasický hodový trh. Ľudia tu nájdu naozaj pestrú paletu tradičných povolaní, ktoré sa po dnešné dni zachovali aj v modernizovanej dobe,“ uviedol hovorca Hrin. Pred stánkami sa tiesnilo mnoho záujemcov o keramiku, prútikárstvo, ľudové hudobné nástroje, tkané koberce a výrobky rezbárov i kováčov. Návštevníci si mohli mnohé tradičné výrobky nielen kúpiť, ale ich výrobu aj vyskúšať. Pri nasledujúcej prehliadke krojov mali účastníci festivalu možnosť prezrieť si dokonalé vypracovanie a farebný koktail šiat zúčastnených folklórnych kolektívov. Zaujímavosťou soboty bola aj prezentácia publikácie Štefánikova magistrála v informačnom stánku mesta. „V tomto turistickom sprievodcovi po prvýkrát definujeme, čo to je Štefánikov kraj a aká je jeho spojitosť s osobou generála. Sú v ňou prezentované historické a kultúrne osobnosti ako aj pamiatky, zaujímavosti a osobitosti kraja i história jednotlivých miest a obcí. Pre turistov nechýbajú informácie o chodníkoch, cyklotrasách či možnostiach ubytovania,“ uviedol hovorca Myjavy.

SkryťVypnúť reklamu

Myjavská špecialita
– nescénické programy
Popoludní program pokračoval otvorením mestečka MY-A-VY v Trnovci. „Je to naša myjavská špecialita. Ide o štylizovanú kópiu kopaničiarskeho mestečka s typickou ľudovou architektúrou, kde sa odohráva veľká časť nescénických programov. Tie tvoria asi dve tretiny všetkých festivalových programov. Iné folklórne festivaly na Slovensku ich nemajú,“ dodal Hrin. Návštevníci si mohli v mestečku vypočuť ľudové rozprávania a pozrieť divadelné predstavenia. Pre deti boli pripravené rozprávky. Malí i veľkí si pochutnali na tradičných regionálnych i zahraničných kulinárnych špecialitách v Kuchyni starých materí. Program v amfiteátri pokračoval predstaveniami Ornamentníky a Cimbal v slovenskej ľudovej hudbe a večer patril najmä zahraničným súborom s vystúpeniami Dedičstvo národov. Folklórne súbory z myjavského regiónu sa predstavili v pásme Ako raste chlieb. Sobotnú zábavu ukončil program Čo je z krvi, to sa mrví a ľudová zábava.
Program posledného potešil najmä najmenších. V Detskej nedeľnej škole - návraty k starým remeslám sa mohli naučiť niektoré ľudové remeslá, piesne a spevy. V programe Nech to para tlačí vystupovali detské folklórne súbory. V tanečnej škole Tance s priateľmi, učili členovia zahraničných súborov hostí základné variácie tancov, ktoré sú pre nich typické. Festival ukončil galaprogram v amfiteátri, počas ktorého sa na javisku stretli všetky zúčastnené súbory a za tónov myjavskej hymny Ej, myjavská veža sa rozlúčia s návštevníkmi a pozvú ich na ďalší ročník.“

Do festivalového programu patrili aj tri výstavy
V gazdovskom dvore na Turej Lúke s názvom Návraty bola výstava vtáčích búdok a drevených plastík, ďalšia bola výstava v Múzeu slovenských národných rád v Myjave a priamo v areáli Trnovcov výstava s názvom Kroje a ľudia v diele Martina Benku. Organizátori zabezpečili atraktívnu kyvadlovú dopravu. Medzi jednotlivými scénami festivalu premával turistický vláčik Kopaničiarsky expres.
Podľa Hrina, festival navštívilo okolo 30-tisíc návštevníkov všetkých generácií. Staršie ročníky si môžu zaspomínať, ako to u nás kedysi vyzeralo. Mladým chceme zase príjemnou formou priblížiť folklór a jeho krásu. Je to festival naozaj pre všetkých,“ dodal Hrin.
„Folklór je diagnóza. Po roku sa opäť stretáme s ľuďmi, s ktorými nás spájajú neuveriteľné kamarátstva. Pospomíname si na staré dobré časy a zabavíme sa. Je potrebné udržiavať tradície a dostať ľudí bližšie k nim. Folklór je na Slovensku asi to najlepšie, čo máme. Môžeme byť hrdí, aká je tu rozmanitosť krojov, hudieb a tancov,“ uviedol bývalý tanečník z Kopaničiara Igor Chlebík.
Budúci 50. ročník bude jubilejný a organizátori chcú dať väčší priestor domácim súborom.

BARBORA KAŠŠOVICOVÁ


História folklórneho festivalu

V päťdesiatych rokoch 20. storočia začal na Slovensku narastať veľký záujem o oživenie folklóru a organizovali sa rôzne súťaže, prehliadky a festivaly. Podiel účasti západného Slovenska na folklórnom dianí bol však v tom čase oproti ostatným regiónom Slovenska podstatne nižší. Krajský dom osvety v Bratislave preto inicioval organizácia programov zostavených výhradne kolektívmi západného Slovenska. Výsledkom tejto iniciatívy boli Krajské letné slávnosti piesní a tancov, ktoré sa konali 3. júna 1956 v malom amfiteátri hotela Slovan v Piešťanoch. A práve toto podujatie sa po viac ako štyroch desaťročiach začalo považovať za I. ročník Folklórnych slávností. Festival však od svojho začiatku bojoval s diváckym nezáujmom a slabým organizačným zázemím. Nekonal sa každoročne a často sa menilo i miesto jeho konania. Jeho cesta viedla z Piešťan cez Vrbové až do Krakovian.
Historickým medzníkom pre festival bol rok 1976, keď sa vtedy už Západoslovenské folklórne slávnosti konali prvýkrát v amfiteátri Trnovce v Myjave. Odvtedy festival získal svoje stabilné miesto a začal sa kvalitatívne aj kvantitatívne rozrastať. Organizátori určili jeho cieľ, základné črty, dramaturgiu, programovú štruktúru. Z roka na rok pribúdali nielen nové typy programov, ale aj účinkujúce kolektívy. Hlavnými usporiadateľmi slávností boli do roku 1992 Západoslovenský krajský národný výbor, Krajské osvetové stredisko, Národné osvetové stredisko i Okresné osvetové stredisko v Senici. V súčasnosti je hlavným usporiadateľom Mesto Myjava spolu s Centrom tradičnej kultúry v Myjave, ktorej zriaďovateľom je Trenčiansky samosprávny kraj. Mesto Myjava zabezpečuje festival organizačne a Centrum tradičnej kultúry v Myjave má na starosti jeho programovú stránku.
V súčasnosti sa Medzinárodný folklórny festival Myjava a Festival európskej tradičnej kultúry úspešne zaradili k popredným podujatiam na Slovensku zameraným na prezentovanie ľudovej kultúry. Jeho vysokú programovú a organizačnú úroveň uznala aj Medzinárodná rada organizátorov folklórnych festivalov a ľudového umenia C.I.O.F.F, ktorá festival v roku 1999 zaradila medzi svojich členov.

Centrum tradičnej kultúry

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 695
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 335
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 149
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 3 332
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 278
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 574
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 014
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 709

Blogy SME

 1. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 2. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 3. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 4. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 5. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 486
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 486
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 169
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 233
 5. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 5 407
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 4 078
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 165
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 501
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Harmoniková akadémia v Soblahove funguje deviaty rok. Je jedinou svojho druhu v Trenčianskom samosprávnom kraji a za necelé desaťročie vychovala takmer stovku mladých heligónkarov.


TASR 2 h

Štvrtú živú diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Šarkan – Peter Novák.


2 h
Oftalmológovia Zuzana Hrbeková a Konštantín Peško z IVIO Clinic.

Časy modernej techniky so sebou priniesli problém krátkozrakosti. Oftalmológovia Konštantín Peško a Zuzana Hrbeková hovoria, že čoraz viac ľudí bude potrebovať okuliare na videnie do blízka.


2 h
Momentka zo zápasu Priepasné - Čachtice.

Prehľad výsledkov, komentárov a tabuliek VIII. líg.


2 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


21 h

V okrese Rimavská Sobota došlo k dopravnej nehode dvoch osobných áut.


14. máj

Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje výstavbu dvoch nových rozhľadní, vieme kde.


SITA 15. máj

Dievčatko sa zranilo, posudok vypracoval znalec z úrazovej chirurgie.


20 h

Blogy SME

 1. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 2. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 3. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 4. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 5. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 486
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 486
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 169
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 233
 5. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 5 407
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 4 078
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 165
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 501
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu