Vaďovce. Podľa organizátora akcie Mária Estergájoša budúci, štvrtý ročník chcú nazvať olympijským. Nielen kvôli želanej účasti svetoznámeho oštepára, ale aj kvôli hlavnej myšlienke celej akcie. „Súťaž a súperenie o metre a prvenstvo nie je to hlavné na vidlomete. Chceme, aby táto akcia bola vždy o pohode, zábave a o kamarátskom stretnutí. Aby pre ľudí nebolo dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,“ povedal ideový tvorca celej akcie.
Tento rok na vaďovské futbalové ihrisko prišlo 120 súťažiacich. Všetci štartovali v jednej kategórii, ženy, muži aj profesionáli. Tí sa totiž majstrovstiev sveta v hádzaní vidiel zúčastnili po prvýkrát. „O akcii som sa dozvedel z internetu a povedal som si, že tu musíme byť,“ hovorí bývalý pretekár oštepár Pavol Florek z Dubnice nad Váhom. Podľa neho sa slovenskí guliari stretávajú každý rok a na stretnutí súťažia v hode polenom. Veľmi ho oslovilo, že v našom kraji sa podarilo zorganizovať takéto podujatie. „Prišli sme si tu zahádzať len tak pre zábavu, technika je rovnaká ako pri hode oštepom,“ hovorí dodnes aktívny účastník veteránskych turnajov, ktorý v súčasnosti štartuje v českej lige.
Účastníkov každoročne pribúda
Od vlani pribudlo takmer 40 štartujúcich, ale stúpla aj kvalita hodov. „V prvom ročníku sme mali magickú hranicu 20 metrov, vlani leteli vidly na vzdialenosť 26 a pol metra. Tento rok sa atakovala 40-metrová méta a nový svetový rekord má hodnotu 38,21 metra,“ hovorí Estergájoš. Na túto vzdialenosť doleteli vidly po hode trojnásobného majstra Slovenska v hode oštepom a 14. z majstrovstiev Európy Martina Benáka. „Prišiel som sem najmä kvôli zábave, len tak si zahádzať,“ povedal Martin, ktorý s oštepom hádže cez 74 metrov. „Hádzať vidlami je ťažšie, pretože sú aj oveľa ťažšie,“ dodal na margo svojho prvého víťazstva v tejto netradičnej disciplíne. Súťažné vidly vážili jeden a pol kilogramu, Martinov pretekársky oštep 600 gramov. Podporiť svojho rodáka prišiel aj starosta Kálnice Miroslav Borcovan. Ten prezradil, že Martin bol výnimočný talent už od detstva. „Keď hádzal ako školák kriketovou loptičkou, tak hodil tak ďaleko, že ju vôbec nenašli.“
Kovové vidly o rok možno nahradia gumené
Na tohtoročnom treťom ročníku sa klasickými vidlami hádzalo asi poslednýkrát. Podľa technického komisára Ivana Estergájoša športové náradie zakúpili v normálnom obchode so záhradkárskymi potrebami. „Iba kováč trochu upravil hroty, aby sa nikomu nič nestalo a upravil ťažisko tak aby boli aerodynamickejšie,“ vysvetlil.
Podľa pravidiel sa meria vzdialenosť hodu práve v mieste kde sa kovová časť vidiel dotkne zeme. Na budúci rok chcú nahradiť, kvôli bezpečnosti, kovovú časť gumenou. Aby sa nestalo niečo podobné, čo miestnemu účastníkovi Jánovi Zemanovi, ktorý celú akciu absolvoval s vidlami zapichnutými do chrbta a pred objektívmi novinárov aj zapózoval ako k tomuto „úrazu“ prišiel.