Ivanovce. Chovatelia prichádzajú o väčšinu zajacov. Ako hovorí Vladimír Fabian, ešte v stredu mal 19 zajacov a na druhý deň, vo štvrtok mu ich 14 zdochlo. A po nich aj tri samice, ktoré mali každú chvíľu mať mladé. Na prázdnych kotercoch zostali už len lístočky s údajmi o ich o obyvateľoch. Zostávajúce zajace sa zatiaľ držia. Podobná situácia sa odohrala aj u jeho susedy Anny Janštovej. Na dvorčeku postavil zajačince jej vnuk a ona sa mu o zajace stará. „Ale teraz som nič iné nerobila iba hrobára,“ hovorí. Z dvanástich prežili len traja.
„Dnes ráno (piatok 4. júla) som s malou dušičkou šla pozerať a našťastie žili, aj jesť im chutilo,“ dodáva Anna, ktorá sa im počas kŕmenia aj prihovára. „Obľúbila som si ich a je mi to ľúto, keď to vidím, ako kapú.“ Spolu s ostatnými chovateľmi opísala priebeh ochorenia ako veľmi rýchly. „Zvyknú sa stočiť do klbka, nereagujú, nejedia.“ Fabian dopĺňa, že zrazu zosmutnejú a je po nich. Na radu chovateľov dal chov aj zaočkovať, no zdá sa, že to nepomohlo. „Keď začali zajace hynúť, v lekárni nám poradili nejaký prášok. Dala som im ho do vody, ale nezabral,“ uviedla Janštová.
Podľa veterinára Dušana Bútoru ide o štandardný popis príznakov zajačieho moru. „Je to vírusové ochorenie, králik zdochne na zlyhanie obehového systému zväčša do 12 až 24 hodín po objavení prvých klinických príznakov.“ Úmrtnosť ochorenia je veľmi vysoká až takmer stopercentná. „Keď to chytí chov, vykapú obyčajne všetky. Ochorenie je chytľavé, prenáša sa aj priamym kontaktom, možný je prenos aj komármi.“
Zajačí mor je pomerne novým ochorením, odborníci ho popísali v roku 1984 a o tri roky sa objavil aj u nás. V súčasnosti je rozšírený na štyroch kontinentoch. V niektorých krajinách ako napríklad v Austrálii sú chovy voči nemu imúnne.
Zajacom hrozí aj ďalšia choroba, mykomatóza, ktorá sa prejavuje opuchmi hlavy, uší. Podobne ako mor dokáže zlikvidovať chovy a prenášajú ju aj komáre.
Jediným riešením, ktoré veterinár odporúča, je vakcinácia. „Ak nezaberie, buď nebola zvolená správna, alebo bola zle uskladnená,“ myslí si Bútora. Liečiť zajace práškami, v čase keď už ochorenie prepuklo, je podľa neho neúčinné a zbytočné. Ochorenie je celoročné, viac prípadov sa však vyskytuje v lete. Na človeka nie je však prenosné.