Tento rod zahŕňa väčšie množstvo druhov a odrôd, ktoré sú vzhľadovo veľmi rôznorodé. Pochádzajú z mnohých častí sveta. Nachádzajú sa až na Islande a v západnej Ázii, i keď väčšina z nich rastie v oblasti Stredozemného mora. Vedecké pomenovanie je odvodené z gréckeho thymos, čo znamená sila, mužnosť. V starom Grécku sa jej skutočne pripisovala sila, ale aj osviežujúce účinky a odporúčala sa okrem iného aj v gynekológii. Olej z rastliny sa používal pri balzamovaní. V stredoveku sa pitie odvaru z rastliny stalo súčasťou rituálu, ktorý umožnil vidieť víly. Rastie vo veľmi rozdielnych prostrediach, na skalách, okrajoch lesov, na lúkach i výslnných krovinatých stráňach od nížin po horský stupeň.
Zber: Pre farmaceutické účely sa môže použiť ktorákoľvek dúška materina z množstva príjemne voňajúcich taxónov. Dúška materina je všeobecne známa a zámeny sa vyskytujú len veľmi ojedinele. Pre farmaceutické účely sa zbiera vňať na začiatku kvitnutia popoludní. Podľa možnosti pri zbere vyraďujeme zdrevnatené časti. Zber sa robí krátko pred úplným rozkvitnutím alebo počas kvitnutia (júl - september). Olistené bylinné kvitnúce časti sa odstrihujú alebo kosia, odstránia sa drevnaté časti a prímesi tráv a materiál sa suší v tenkých vrstvách na tienistých a vetraných miestach. Pri dosúšaní rastlinu neobraciame, lebo by z nej opadli kvety a listy.
Obsiahnuté látky: Dúška materina obsahuje silicu, triesloviny, saponíny, horčinu serpylín, flavóny (luteolín, apigenín), minerálne látky a kyslý saponín. Podľa lokality výskytu a existencie mnohých taxónov sú v zložení silice veľké kvalitatívne a kvantitatívne rozdiely. Doposiaľ sú známe zhruba tri tzv. chemické rasy dúšky materinej: tymolová, karvakrolová a citralová.
Účinnosť a použitie: Vďaka fenolovým látkam, predovšetkým tymolu a jeho izoméru karvakrolu, má rastlina antiseptické a protibakteriálne účinky, ktoré sa využívajú pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny a hrtana prostredníctvom výplachov a kloktania. V podobe obkladov alebo kúpeľov sa využíva pri zápalových a hnisavých procesoch kože, či pri nehojacich sa defektoch kože. Droga sa indikuje aj pri poruchách trávenia s meteorizmom a kolikami, ktoré vznikli nedostatočným vylučovaním žalúdočnej šťavy. Terapeutickú účinnosť tu zabezpečuje protikŕčový účinok silice, ako aj stimulácia vylučovania žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov. Súčasné zvýšenie chuti do jedenia doplňuje celkové pôsobenie drogy na tráviaci trakt. Zápary z drogy pôsobením silice zlepšujú sekréciu a mierne dezinfikujú dýchacie cesty. Protikŕčový účinok drogy uvoľňuje zvýšené napätie hladkého svalstva priedušiek a napomáha vykašliavaniu, čo sa terapeuticky využíva pri zápaloch priedušnice a priedušiek. Na celkové povzbudenie sa osvedčujú kúpele z drogy pre deti a starších pacientov. Tinktúra z drogy má široko pôsobiace antimikrobiálne pôsobenie. Pôsobí na baktérie grampozitívne, napríklad streptokoky a stafylokoky, tak aj na baktérie gramnegatívne, napríklad salmonelly. Na dezinfekciu močových ciest podávame tinktúru v zmesi s vresom a stavikrvom vtáčim. Droga má široké použitie v kozmetike ako prísada do zubných pást, ústnych vôd a mydiel. Je vhodná pre samostatné užívanie, ale často sa kombinuje v rozličných čajových zmesiach. Pridáva sa do rozličných vykašliavanie a chuť podporujúcich, žalúdočných, sťahujúcich, dezinfekčných a iných čajových zmesí.
Toxicita: Droga je pri užívaní v terapeutických dávkach neškodná, a preto vhodná aj pre detskú terapeutickú prax. Izolovaná silica je vo vyšších dávkach toxická a pri vnútornom užívaní dráždi parenchým obličiek. Predávkovanie a dlhodobé používanie môže privolať otravu doprevádzanú omámením a podráždením slizníc. Veľmi dlhé podávanie otupuje vnímavosť organizmu a ďalšie použitie môže mať slabší účinok.
Recept pre vás: Pri pálení chodidiel po dlhom pochode alebo behu kúpeme nohy 10 minút v teplom zápare z dúšky materinej. Hrsť drogy dáme do 1 litra studenej vody, zvaríme, necháme 10 minút vylúhovať a precedíme. Pridávame do kúpeľa. Na pásový opar používame zápar pripravený z jednej čajovej lyžičky saturejky a dúšky materinej. Prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút prikryté vylúhovať, precedíme a pijeme 3 šálky denne, medzi jedlami. Prieduškový čaj si môžeme pripraviť zmiešaním po 25 g dúšky materinej, kvetov podbeľu, listov mäty piepornej a listov skorocela kopijovitého. 1 čajovú lyžičku zmesi prelejeme šálkou vriacej vody, 10 minút necháme vylúhovať a precedíme. Pijeme 3-4 šálky denne pri zápale priedušiek.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN