Trenčín. Anketa odštartovala v marci a do mája prihlásili navrhovatelia 85 stromov. „Zo všetkých prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov. „Medzi najpočetnejšie zastúpené druhy patrili lipa a dub, o titul sa uchádza aj sekvojovec mamutí. Z finalistov je najmladšia 50-ročná čerešňa zo Zvolena, najstaršia je lipa malolistá z Budmeríc, ktorá má úctyhodných 420 rokov,“ informoval Milan Hronec z nadácie. Vlani nemal trenčiansky región „dreveného“ zástupcu medzi finalistami, do ankety síce prihlásili deti zo základnej školy na Východnej vtedy výrubom ohrozené ginko, ale nedostalo sa do finálovej dvanástky.
V tohtoročnej súťaži má dvoch, približne tristoročný buk lesný (foto vpravo), ktorý rastie pri potoku v osade Prepoloma v Novej Bošáci, okres Nové Mesto nad Váhom a javor horský (foto vľavo) z kaštieľového parku v Drietome. Jeho dominantou je už viac ako 180 rokov. Hlasovaním zaslaním SMS správy, korešpondenčného lístka, pohľadnice alebo priamo na internete a odovzdaním hlasu trenčianskym favoritom môže náš región zopakovať úspech z roku 2006. Vtedy zvíťazila hruška zo Zabudišovej, časť Nová Bošáca a na druhom mieste skončil platan zo Soblahova.
Ako uviedol Hronec, stromy mohol prihlásiť hocikto, jednotlivec aj kolektív, mestá aj obce. Súčasťou prihlášky bol aj príbeh stromu. Napríklad pod korunou javora sa hrávali celé generácie Drietomčanov, pretože v blízkej budove bola 50 rokov materská škôlka. A hoci dnes už škôlka nefunguje, toto miesto je stále obľúbené a vyhľadávané na oddych obyvateľmi obce. Javor dnes je prirodzenou súčasťou detského ihriska. Strom z Predpolomy je nádherný solitér, ktorý prežil veľa rokov aj napriek zásahom ľudskej činnosti. Spríjemňuje okolie a vytvára vzácnu atmosféru pre návštevníkov, pocestných i domácich obyvateľov, ktorí si môžu oddýchnuť na blízkej drevenej lavičke.
„Hlasovanie o víťaza ankety potrvá do 3. októbra a výsledky oznámime koncom októbra,“ doplnil Hronec. Víťazný strom dostane odmenu vo forme odborného ošetrenia, ako aj finančný príspevok desaťtisíc korún. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, získajú rovnakú peňažnú čiastku desaťtisíc korún, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Odmenu dostanú aj navrhovatelia ocenených stromov.