TRENČÍN. Štúrovo námestie sa stalo atraktívnym pre turistov i Trenčanov vďaka priateľskej fontáne v tvare vodníka striekajúceho vodu z kamennej studne. Fontánu vybudovali v rámci rekonštrukcie Štúrovho námestia v roku 1998. Jej prevádzku a údržbu zabezpečuje od začiatku Mestské hospodárstvo a správa lesov Trenčín.
Valentína riadi špeciálny softvér
Celoročná prevádzka Valentína stojí asi 750-tisíc korún. Ako uviedla vedúca kancelárie primátora Jana Marková, prevádzkovanie fontány závisí najmä od vhodných poveternostných podmienok. „Zvyčajne sa začína v mesiaci apríl a končí v mesiaci október,“ spresnila. Režim chrliacej vody a krokovacie motory jumpingov riadi softvér, ktorý je nastavený tak, aby umožňoval v rôznych časových intervaloch vytvárať rôzne kombinácie vodných lúčov – ich dĺžky, výšky, intenzity a frekvencie. Ako uviedla Marková ich kombináciou je možné vytvoriť nespočetné množstvo variácií vodných hier. Po štyroch rokoch fungovania sa snímače krokovacích motorov v obidvoch striekacích zariadeniach pokazili, a tak fontána tri roky pracovala iba v jednom alternatívnom programe. Systém opäť funguje až od minulého roka a jeho oprava stála viac ako milión korún. Vodné divadlo v noci umocňuje zaujímavé osvetlenie fontány. Tak ako do každej inej fontány aj do tejto hádžu návštevníci rôzne predmety. Ide bohužiaľ najmä o odpadky, ale aj mince rôznej finančnej hodnoty a meny.
Vodník dohliada na mnohé kultúrne akcie
Počas „úradovania“ bronzového „sympaťáka“ si ho obľúbili malí aj veľkí. V lete i v zime sa stal stredobodom mnohých podujatí.
V zimných mesiacoch slúži ako „strážnik“ mobilnej ľadovej plochy, ktorú okolo neho nainštalovali už počas piatich sezón. Okrem verejného korčuľovania sa na ľadovej ploche každoročne organizujú súťaže pre deti na korčuliach či stretnutia s hokejistami. Počas leta sa priestranstvo pri zelenom mužíkovi využíva pre kultúrne podujatia a divadelné predstavenia.
Vodníka si obľúbila aj knižnica, ktorá pri ňom v rámci každoročnej Noci s Andersenom usporadúva podujatia pre najmenších. Vodnícku tematiku využilo aj Materské centrum Srdiečko, ktoré tu zorganizovalo Vodnícke dni. Symbol vodníka použilo aj Mesto pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu. Počas podujatia sa konali spolu s jeho ženou Belinkou prehliadky mesta pre záujemcov, ktorí na ceste postretali mnohé historické osobnosti a viedli s nimi vtipné dialógy približujúce turistom históriu Trenčína.
„Najprv som sa vodníka trochu bála, ale teraz sa na neho s mamou chodievame stále pozerať. Niekedy podliezame s bratom pod tú vodu. V zime sa chodievame korčuľovať,“ hovorí sedemročná Janka Turzová z Trenčína. Podľa Vodníka pomenovali aj viaceré obchody a reštaurácie v Trenčíne.
Všetko najlepšie!
Aspoň my želáme medenému Valentínovi všetko najlepšie, aby naďalej prinášal radosť a úsmev všetkým, ktorí sú v Trenčíne doma alebo na návšteve.