Ľudovo často nazývaný ako lapún alebo len lopúch. Nezriedka si ľudia mýlia lopúchy s deväťsilom, ktorý má oveľa väčšie listy a rastie na zamokrených miestach.
Lopúch pochádza zo severnej Číny, hojne sa rozšíril aj v Európe a Severnej Amerike ako burina. V Japonsku je rozšírená forma lopúcha, ktorá sa pod názvom "gobo" používa ako koreňová zelenina.
Zber: Zbiera sa lopúchový koreň. Korene sa vykopávajú z nekvitnúcich rastlín na jeseň (september - október) alebo na jar (apríl - máj) v druhom roku vegetácie. Korene sa rýchlo a dôkladne umyjú, hrubšie sa pozdĺžne rozrežú, duté alebo drevnaté sa vyradia. Materiál sa suší na dobre vetranom mieste v tieni, najlepšie umelým teplom pri teplote 30 až 350C. Droga má slabý pach, chutí odporne, slano, horko a príkro. Niekedy sú predmetom zberu aj semená, prípadne listy.
Obsiahnuté látky: Korene obsahujú inulín, slizy, silicu, organické kyseliny (maslovú, izovalérovú, octovú), vyššie mastné kyseliny, alifatické aldehydy a uhľovodíky. V semenách lopúcha sa nachádza olej, ktorý má pri jednotlivých druhoch odlišné zloženie. Lopúch väčší obsahuje glykozid arctiín, lopúch menší látku s bakteriostatickými účinkami proti stafylokokom. Niektoré druhy obsahujú pravdepodobne narkoticky pôsobiace látky, ktoré sa kedysi používali na chytanie vtákov.
Účinnosť a použitie: Silica z drogy lopúcha napomáha vylučovaniu moču, tvorbe žlče, činnosti potných žliaz a látkovej premene. Zlepšenie regeneračných procesov v koži sa vysvetľuje rýchlejším odstraňovaním odpadových látok z organizmu. Lokálne pôsobenie sa s úspechom využíva v kožnom lekárstve. Droga slúži ako pomocný močopudný liek pri poruchách látkovej premeny, reumatických kĺbových a svalových bolestiach a pri ľahších chorobách tráviacich ústrojov. Hlavnou doménou terapeutického využitia sú kožné a vlasové choroby, vyrážky, ekzémy a nadmerné potenie. V podobe obkladov sa aplikuje pri vypadávaní vlasov a pri nadmernom vytváraní suchého mazu na hlave. Droga podávaná v práškovej forme celkovo posilňuje organizmus, čo sa využíva v pediatrii a pri rekonvalescencii po operáciách a ťažkých chorobách. Pri vypadávaní vlasov sa vtiera silný odvar alebo tinktúra do suchých umytých vlasov. Čerstvé, naklepané listy sa prikladajú na rôzne pomliaždeniny a zle sa hojace rany. Plody odporúčval už Kneipp ako výborný prostriedok na žalúdočné ťažkosti. Známy je tiež účinok čistiaci krv a pôsobiaci proti toxínom v kostiach. Súčasným výskumom bol zistený výrazný inhibičný vplyv na Streptococcus pneumoniae a mnoho patogénnych húb, rovnako ako aj účinok hypoglykemický.
Toxicita: Doposiaľ sa nezistili žiadne vedľajšie škodlivé účinky a nie sú známe ani kontraindikácie.
Recept pre vás: Nesmieme zabúdať na lopúchový olej, ktorý je výborným dermatologikom, napríklad pri mazotoku a kožných afekciách. Pripravuje sa z arašidového, olivového alebo slnečnicového oleja. Sójový a repkový olej nie sú pre tento účel vhodné. Pri liečbe zastaraného ekzému zvnútra užívame 4-krát denne šálku z odvaru koreňa. Vonkajšia liečba spočíva v povarení piatich polievkových lyžíc koreňa asi v 5 až 8 litroch vody, necháme vylúhovať do prijateľnej teploty a precedíme. Do odvaru namočíme plachtu, vyžmýkame ju a chorého zabalíme tak, aby telo bolo zabalené od podpazušia po členky, ale i medzi nohami. Potom ho zabalíme do suchej deky a necháme najmenej 45 minút ležať. Takto postupujeme denne, pokiaľ sa na tele neobjavia akoby osýpky. Tie však do 2 až 3 dní zmiznú, čím je liečba ukončená. Obyčajne trvá 3 týždne, ale liečbu vždy jedenkrát týždenne prerušujeme. Súčasne musíme aplikovať diétu bez živočíšnych bielkovín. Kúru môžeme aj opakovať. Na ťažšie formy reumatizmu podľa starej ruskej tradície pôsobí kúra, pri ktorej 4 polievkové lyžice drveného koreňa lopúcha varíme v 400 ml vody tak dlho, až vznikne hustá hmota medovej konzistencie. Potom precedíme, vlejeme do roztaveného masla v pomere 1 hmotnostný diel odvaru na 4 diely masla a necháme stuhnúť. Vzniknutou masťou si chorý masíruje postihnuté kĺby a dôkladne sa vypotí v ruskom kúpeli, v parnej debne alebo saune. Asi po 1/4 hodine naparovania chorý vypije 0,25 l odvaru z koreňa lopúcha. O chvíľu sa silne zapotí, ale ešte 1/4 hodinu pokračuje v naparovaní. Smäd môže zaháňať výhradne kefírom alebo syrovátkou. Po naparení znovu ošetrí kĺby masťou a zabalí ich a najmenej 1 a pol hodiny odpočíva na lôžku. Väčšina ľudových receptúr z lopúchu je proti kožným chorobám. Akné liečime obkladom pripraveným z 50 g sušeného, nadrobeného koreňa lopúchu, ktorý necháme 20 minút na miernom ohni variť, potom precedíme. Teplé obklady prikladáme na postihnuté miesta najmenej na 10 minút. Na posilnenie vlasov je dobré každý mesiac urobiť nasledovnú kúru. Zmes ricínového oleja a odvaru z koreňa lopúchu v pomere jedna k jednej vtierame do vlasovej pokožky, potom hrubým hrebeňom prečeseme a potom 1 až 2 hodiny necháme pod kúpacou čiapkou pôsobiť. Nakoniec hlavu dobre umyjeme.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN