Trenčín. Súd presne pred rokom už raz rozhodol, že bývalý primár trenčianskej ortopédie má túto čiastku vrátiť pacientovi Tiborovi Vaculovi z Melčíc – Lieskového. Okrem toho mal ortopéd zaplatiť aj úrok z omeškania vo výške takmer desať percent od januára 2005 a súdne trovy 3256 korún. Ako vtedy uviedol hovorcu súdu Roman Tarabus, Patro sa môže do 15 dní od doručenia platobného rozkazu odvolať. Keďže podal proti platobnému rozkazu odpor, platobný rozkaz sa zrušil v plnom rozsahu a súd nariadil nové pojednávanie. To sa konalo v stredu 3. septembra. Na ňom Okresný súd rozhodol, že exprimár má úplatok vrátiť a zaplatiť aj súdne trovy.
Obaja vraj konali v rozpore s dobrými mravmi
Advokát Pavla Patra Peter Vačok však po rozhodnutí súdu pred novinármi skonštatoval, že obaja konali v rozpore s dobrými mravmi. Takto argumentoval advokát aj na pojednávaní ohľadom vrátenia úplatku ďalšiemu Patrovmu pacientovi dôchodcovi z Košeckého Podhradia Matúšovi Behanovi. Od neho si lekár vypýtal za operáciu bedrového kĺbu 40-tisíc korún. Na pojednávaní vtedy Vačok poukazoval, že pacient vďaka úplatku dostal výhodu, bol zaradený na úkor iných pacientov do operačného plánu. Podľa neho ak si lekár pýtal peniaze, mali sa pacienti obrátiť na vedenie nemocnice, kontrolné orgány ministerstva zdravotníctva, či orgány činné v trestnom konaní. Podľa Behana ich ani nenapadlo, aby to ohlásili na polícii. „Ak by sme nezaplatili, nebol by ma operoval a už by som bol pod drnom,“ povedal Behan. Na zaplatenie operácie použili Behanovci peniaze, ktoré mali odložené na pohreb a ešte si museli požičať. Súd v tomto prípade v apríli tohto roka rozhodol, že peniaze musí vrátiť. Proti rozsudku sa Patro neodvolal a musel zaplatiť aj náhradu trov konania vo výške 22 503 korún.
Kto neplatil, nebol operovaný
Systém objednávania objasňuje aj Vacula. „Jednoducho to fungovalo tak, že kto nedal peniaze, nebol operovaný,“ hovorí Vacula. Sám kvôli nedostatku prostriedkov odložil operáciu, neskôr kvôli nej predal dvadsaťdvaročnú škodovku, aby mali peniaze na operáciu. „Bolo mi ľúto tých peňazí. U nás boli všetky peniaze naozaj poctivo zarobené,“ konštatuje Vacula. Za dva dni po odovzdaní finančnej čiastky podstúpil Vacula operáciu a za desať dní šiel domov. Problémy sa však prejavili po roku opäť. „Kĺb sa mi pokazil,“ vysvetlil. V roku 2006 ho už operoval iný doktor. Či urobil chybu primár Patro, alebo išlo o zlý kĺb, sa však už Vacula nedozvie. Veľmi podobne dopadol aj Behan. „Po operácii ma upevnili a nechali ležať na jednej strane. Keď som chcel, aby ma otočili, sestričky povedali, že doktor zakázal. Domov som išiel s preležaninami. Doslova som tam hnil,“ tvrdil. Napokon ho museli opäť operovať v Banskej Bystrici. „Tu mi všetko napravili a nepýtali ani korunu.“
Potvrdili 38 úplatkov
Bývalého primára trenčianskej ortopédie Pavla Patra prichytila polícia pri preberaní úplatku v apríli 2005. Vyšetrovanie potvrdilo 38 úplatkov v celkovej výške 1,2 milióna korún. Traja požiadali o vrátenie, v dvoch prípadoch súd rozhodol, jeden žiadosť stiahol. Najvyšší súd Patra vlani v marci odsúdil na dva roky. Zároveň dostal štvorročný zákaz vykonávania činnosti a pokutu 600-tisíc korún. Okresný súd v júni rozhodol o jeho podmienečnom prepustení.