MYJAVA. Okrem prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, predsedu vlády Róberota Fica a ústavných činiteľov sa osláv zúčastnila aj trojica štúrovcov spoločne s pospolitým ľudom dávneho Slovenska, dobrovoľníkmi.
Prvá Slovenská národná rada bola založená 16. septembra 1848 vo Viedni, no jej myšlienka vznikla podľa predsedu Národnej rady Pavla Pašku práve v Myjave. Práve tu sa podľa neho udial hrdinský čin vzopretia sa uhorskej vrchnosti a deklarovanie slovenskej nezávislosti. Aby si uctili odkaz prvej Národnej rady, konalo sa tu v piatok 19. septembra slávnostné zasadanie rozšíreného poslaneckého grémia Národnej rady Slovenskej republiky. „Zasadnutie malo aj inú symboliku. Malo vyjadriť, že Slovensko nie je iba Bratislava,“ zdôraznil Paška, ktorý doplnil, že významnú úlohu udalostí v Myjave si pripomenuli poslanci aj v minulý týždeň schválenej deklarácii.
Súčasťou osláv bola aj konferencia
Oslavy 160. výročia prvej Slovenskej národnej rady začali v meste už vo štvrtok odbornou konferenciou. Zúčastnili sa jej vedecké kapacity, ktoré hovorili o minulosti aj súčasnosti Národnej rady SR. Počas piatkových celonárodných osláv sa otvorila nová expozícia v Slovenskom národnom múzeu. Jej súčasťou sa stal aj dom Anny Kolényovej, v ktorom sa zasadnutie prvej SNR konalo. Po zasadnutí poslaneckého grémia v areáli múzea položila delegácia vence k pamätníku meruôsmych rokov rokov U Klasovitých, kde sa odohrala posledná bitka slovenských dobrovoľníkov a kde pod starou hruškou predniesol Hurban svoj pamätný prejav.
Sprievod viedli Štúrovci
Súčasťou osláv bol program určený pre širokú verejnosť. Ten začal v piatok o 15. h historickým sprievodom cez Myjavu, ktorý viedli osoby predstavujúce národných buditeľov Hurbana, Hodžu a Štúra. O hodinu neskôr sa na pódiu pred evanjelickým kostolom začalo literárno-hudobné pásmo Slováci, Bratia!
Podľa Pašku je história slovenského politického zápasu zároveň históriou slovenských národných rád, a preto je škoda, že v dnešnej dobe najmä mladí vedia o našej histórii málo. „Prvý predseda národnej rady Jozef Miloslav Hurban povedal, že sa musíme už raz naučiť byť Slovákmi. Slovákmi, ktorí sú hrdí na svoje dejiny, demokratické hodnoty, kultúru a tradície,“ dodal.