TRENČÍN. Podľa obžaloby mal starosta Jozef P. prikázať poľovníkovi Petrovi M., aby rysa, ktorý sa ocitol v nepoľovnom revíri, v priestoroch súkromnej firmy v Bolešove, zastrelil, čo aj vykonal. Dôvodom bolo podozrenie, že má besnotu. Testy to však nepotvrdili. Muži sa tak mali dopustiť trestných činov porušovania ochrany rastlín a živočíchov a poškodzovania cudzej veci, za čo im hrozí trest odňatia slobody od šiestich mesiacov do troch rokov. Rys patrí medzi celoročne chránené zvieratá a jeho spoločenská hodnota je vyčíslená na 80-tisíc korún.
Svedectvo strážnika je dôležité
Rysa objavili v decembri 2006 na plošine vysokozdvižného vozíka v areáli súkromnej autodopravy. Napriek tomu, že na neho štekali strážne psy, zostával rys stále na plošine a neušiel. Ako prvý ho spozoroval strážnik. Ten bol na pojednávanie prizvaný ako svedok, ale nedostavil sa. Prokurátorka považovala jeho výpoveď za dôležitú, a tak pojednávanie samosudca odročil na 30. októbra.
Správanie rysa vraj nebolo normálne
Na pojednávaní vypovedali piati svedkovia. Poľovníci, účastníci, ktorí boli pri likvidácii zvieraťa, veterinárni lekári a odborník z oblasti života veľkých šeliem. Všetci zhodne tvrdili, že správanie rysa bolo netypické a nenormálne. Vraj boli presvedčení, že je chorý a má besnotu. Veterinár, pracovník Štátnej veterinárnej a potravinovej inšpekcie, ktorý vykonal obhliadku zvieraťa po zastrelení, povedal, že na chrbte malo zaschnutú ranu. Súdu však nevedel jednoznačne povedať, či pochádza od iného zvieraťa, alebo sa zranilo po páde z plošiny pri streľbe. Ako uviedol, odstrel považuje za adekvátny, pretože podľa správania rysa sa dalo vytušiť, že môže byť postihnutý besnotou. „Nakazené zviera stráca plachosť a jeho správanie je nevyspytateľné, mohlo by aj zaútočiť,“ tvrdil súdu.
Chránili vraj zdravie a majetok
Poľovníci na súde poukazovali na to, že na dlhé uvažovanie nebol čas, pretože sa obávali, aby zviera nezaútočilo. V okolí areálu autodopravy bolo ihrisko, kde sa hrali deti, na rysa sa neskôr prichádzali pozrieť aj ďalší občania. V susedstve sa nachádzalo poľnohospodárske družstvo s hospodárskymi zvieratami. „Iné riešenie nebolo, nedalo sa čakať, iba ho zneškodniť. V prvom rade sme chceli chrániť zdravie ľudí a majetok,“ povedal jeden zo svedkov, ktorý dodal, že sa na tomto riešení zhodli aj poľovníci, ktorí tam prišli.
Rysie mláďa vraj samé neprežije
Na súde vypovedal ako svedok odborník na veľké šelmy. Podľa neho je rys veľmi plaché zviera a v prírode sú stretnutia poľovníkov či turistov s ním vzácne. Vek zvieraťa odhadol na sedem mesiacov, išlo teda o mláďa, a tie zostávajú s matkou až do konca zimy. Samé v prírode vraj neprežijú. Podľa jeho predpokladov išlo buď o osirelé mláďa alebo zviera, ktoré bolo chované v zajatí, keďže nevykazovalo obvyklú plachosť. Ako však pripomenul, besnota sa inak prejavuje u psovitých a inak u mačkovitých šeliem, ktoré nie sú také agresívne, neútočia, ale naopak, stiahnu sa. Súdu uviedol, že si nevie vysvetliť, ako sa dostal rys tak blízko k ľuďom. Vyslovil aj možnosť, že ho mohli prevážať priekupníci so zvieratami, ktorým ušiel.
Svedkovia udalosti sa však vtedy domnievali, že rys mohol prísť do Bolešova na korbe nákladného auta, možno až z Vysokých Tatier. Ak by areál nestrážili psy, asi by ušiel. Ako vtedy konštatovali, zviera bolo pravdepodobne iba hladné, unavené a vystresované zo štekajúcich psov.