Počas minulých týždňov prebehla v meste deratizácia verejných plôch zelene.
Trenčín. Mesto zabezpečuje podľa Kataríny Markovej z Útvaru životného prostredia deratizáciu v dvoch etapách, a to v jarných a jesenných mesiacoch. „Termín sa snažíme koordinovať s Trenčianskou vodohospodárskou spoločnosťou, a.s., ktorá zabezpečuje deratizáciu verejnej kanalizácie,“ uviedla.
Do deratizácie by sa mali zapojiť všetci
Aby bola deratizácia skutočne úspešná, je podľa hygienikov dôležité, aby sa do nej zapojili všetci.
Popri informovaní občanov oznámia aj na výveske Mestského úradu a jednotlivých mestských častí je aj výzva pre všetky bytové spoločenstvá, bytové družstvá, poľnohospodárske družstvá, podniky, závody i organizácie, ktoré spravujú objekty na území mesta.
Mesto informuje podľa Markovej o potrebe deratizácie aj vlastníkov bytových domov a iných nehnuteľností, aby si zabezpečili deratizáciu svojich objektov, ich okolia a prípojok kanalizácie a kanalizačných šácht pred objektmi.
„Počas roka zhromažďujeme prípadné upozornenia na mimoriadny výskyt potkanov a v čase deratizácie odovzdávame zoznam pracovníkom firmy, ktorí ju realizujú,“ doplnila.
Deratizéri asi po desiatich dňoch nanovo obídu všetky miesta, kde ukladali návnady a pozbierajú uhynutých jedincov. V prípade opakovaného výskytu potkanov, nanovo uložia návnady a zabezpečia vyčistenie príslušného miesta.
Potkany sú prenášačmi chorôb
Podľa Márie Štefkovičovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva znamená deratizácia komplex opatrení zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných hlodavcov.
Tá sa vraj delí na lokálnu, ohniskovú a celomestskú. „Spôsob vykonania deratizácie, teda dobu trvania, rozsah a termín vykonania závisí od nahláseného alebo zisteného výskytu hlodavcov,“ vysvetlila.
Podľa hygieničky hlodavce spôsobujú jednak zdravotno-hygienické škody, ako i hospodárske.
„Znehodnotia potraviny, technologické zariadenia, elektrické káble na motorových vozidlách, poškodzujú budovy,“ zdôraznila.
Z epidemiologického hľadiska klasifikuje Štefkovičová hlodavce ako prenášačov rôznych bakteriálnych infekcií, zárodkov a parazitov.
K prenosu infekcie môže dôjsť rôznymi spôsobmi, a to pohryznutím, oderkami na povrchu tela, kontamináciou potravín, doplnila hygienička, podľa ktorej však v Trenčíne nebolo v posledných rokoch hlásené žiadne ochorenie spôsobené prenosom z hlodavcov.