Tvorenie prinieslo deťom radosť

SÚŤAŽ S HRADMI ZAUJALA. Minulý týždeň sme navštívili ďalších stavebníkov zo základných škôl.

TRENČÍN. V Základnej škole na Dlhých Honoch tvorili hrad hneď tri triedy. Počas našej návštevy sme zastihli dva kolektívy prvákov. Malí školáci ochotne vysvetľovali, čo všetko už na svojich hradoch stihli urobiť a čo ich ešte čaká. Emke Cverenkárovej sa nepozdávala naša redakčná návšteva. Smutne si povzdychla, že z novín čakala dvoch ujov.

Škatúľ majú aj na 30 hradov
„Základným stavebným materiálom sú rôzne papierové obaly a škatule rozličných veľkostí. Každý niečo podonášal. Môžeme postaviť aj 30 hradov,“ smeje sa učiteľka I.C Šárka Šicková.
Ani tu nemali ešte názov, deti narýchlo vymýšľali mená ako skalný hrad, či hrad u štyroch princezien. Dvojčatá Dávid a Oliver Lukáčovci práve tvorili hradnú skalu. Z malých kúskov papiera vytvárali guľôčky, a tie nalepovali na základnú škatuľu, pomáhal im Max Diko, Matej Mikloš a ďalšie deti. Ako poznamenali, hrad stavajú pre princezné a kráľa, prezradili, že síce majú radi rozprávky, ale už viac sa im páčia horory. Vraj videli taký o obrovskom hadovi, čo jedol ľudí a ostali len kostry. Pomôcť vytvoriť súťažné dielko prišla aj druháčka Laura Reháková, ktorá má najradšej rozprávku Pat a Mat, ale pre nich by hrad nepostavila, lebo tí by ho vylepšovali, až by ho zrúcali.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad robia pre Ruženku a najmä výhru
Aj v I. B bolo okolo hradu veľa pomocných rúk. „Maľujem vežičky a preto čiernou farbou, lebo na hrade bývajú aj také komíny, a tak aj tieto môžu byť čierne,“ vysvetlil Jarko Repka, ktorý vraj už bol na ozajstnom hrade, na Trenčianskom. „Ja som maľoval dve veže červenou farbou aj môj kamarát mi pomáhal, Vladko,“ pochválil sa Jojo Haščák.

O názve vraj rozhodne učiteľka
Aké bude mať hrad meno, vraj musí rozhodnúť ich učiteľka. „Na meno sa spýtajte jej,“ pohotovo odkázal Jarko a nenechal sa odtrhnúť od práce. Rovnako brilantne zareagoval aj na otázku, pre koho hrad stavajú. „No predsa pre výhru.“ Ostatné deti ho však doplnili, že toto bude hrad pre princeznú Ruženku a pre jej princa.

Prvákom chodí pomáhať aj štvrtáčka Alexandra Peková, ktorá v čase našej návštevy „vyrábala“ s nimi hradné bralo. „Pomáhala som im aj lepiť, stropy a teraz špongiou nanášame farbu na papier, aby to vyzeralo ako skala,“ dodala Alexandra.
Ako skonštatovali obe prvácke učiteľky Šárka Šicková aj Miriam Masaryková, toto ich baví, keď sa môžu „machliť“ vo farbách, lepenie ich až tak nezaujalo, ale kresliť už chcú všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Do výroby hradov sa poctivo zapojili všetci
Súťaž o najkrajší rozprávkový hrad chytila aj žiakov a učiteľky zo základnej školy na Ulici L. Novomeského v Trenčíne. Nevyrobili len jeden, ale až tri hrady. Podľa Martiny Tlukovej, triednej učiteľky 3.A, sa deti na ich rozprávkovom hrade poriadne narobili. „Celá trieda poctivo maľovala a majstrovala takmer dva týždne. Vytvorili sme obrovský hrad z veľkých kartónových krabíc,“ pýši sa učiteľka. Ako povedala, každé z 24 detí si pri realizácii hradu našlo svoje špecifické remeslo. Niekto lepil, iní strihali, maľovali alebo kašírovali. Maľovali svoju predstavu rozprávky, vymýšľali si, kto by v hrade mohol bývať a kto by jeho obyvateľom mohol škodiť.

Súťažný zámok je vlastne prednou časťou hradu a bránou sa vchádza do rozprávkovej krajiny. Na prednej strane detičky umiestnili skameneného draka, ktorý má na starosti stráženie hradu a rozprávkových bytostí, aby im nikto neublížil. Podľa pedagogičky si svoje miesto našli aj deti, ktoré majú problém adaptovať sa v kolektíve. Osemročná Paula Sládková nakreslila obrázok, namaľovala kúsok hradu a lepila draka. „Najviac ma bavilo kreslenie. Keby to bolo možné, veľmi by som chcela v takomto hrade bývať,“ hovorí tretiačka, ktorá podľa vlastných slov verí ešte v kúsočku duše na princezné, princov a drakov. Jej spolužiačka Simona Majerčáková vysvetlila, že kráľovné naozaj existujú, ale v iných krajinách. „Ja by som chcela byť princeznou, ale len v sobotu a v nedeľu,“ povedala. Svoju fantáziu a skvelé nápady naplno využila, keď maľovala prednú časť hradu a kreslila obrázky, lepila draka a vyrábala guľôčky. Hrad, ktorý vytvorili žiaci 3.A triedy, zostane v triede. Ako dodala Martina Tluková, výtvor tretiakov poslúži ako kulisa počas rozprávkového večera, ktorý plánuje škola zorganizovať. Všetky tri hrady zo základnej školy L. Novomeského využijú učiteľky pri budúcoročnom zápise prváčikov. Plánujú ich spojiť a vytvoriť rozprávkovú krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

K zámku patria aj postavy z doby minulej
Pod vedením Jany Dobiášovej, triednej učiteľky 4.B z tej istej školy, vznikol papierový hrad, na ktorom býva princ aj princezná. „Do jeho výroby sa zapojila celá trieda, až 27 detí. Hrad vznikol počas dvoch hodín výtvarnej výchovy,“ povedala učiteľka, podľa ktorej majú konečnú podobu výtvoru na svedomí samotné deti.

Keďže chceli mať v hrade aj postavičky z doby minulej, ktoré podľa nich do rozprávkového zámku jednoznačne patria, v oknách hradu sa na zvedavcov usmievajú tváre princeznej a princa. Hrad skrášli prvákom priestory ich triedy. Deväťročná Veronika Šicková, ktorá pomáhala ostatným spolužiakom pri maľovaní, by na hrade bývať nechcela. Vraj radšej doma. Rozprávkové veci ju však stvárať baví. Jej najväčšou zábavou je čítanie rozprávok, pretože ešte stále trochu verí na škriatkov a princezné.

Posledný tretí hrad, ktorý vytvorili žiaci zo Základnej školy na Ulici L. Novomeského, vznikol v keramickej dielni pod vedením Aleny Suchomelovej. Vytvorilo ho 27 žiakov prvého až štvrtého ročníka. Hrad je podľa vedúcej krúžku rozkladací a neskôr sa ho po častiach pokúsia vypáliť v keramickej peci. Potom ho plánujú vystaviť, aby všetkým pripomenul pekné chvíle, ktoré pri jeho tvorbe žiaci zažili. „Deti majú veľmi radi keramiku, bolo to pre ne niečo nové a nápad vytvorenia hradu prijali s nadšením. Chcela som, aby priniesol radosť nielen tým, ktorí ho vytvárali, ale aj ľuďom, ktorí sa naň budú pozerať,“ zakončila.

Hrad poskladali zo škatúľ
V Dolnej Súči si zvolili na stavbu rozprávkového hradu skutočne neštandardný spôsob. Okrem škatuliek od čajov, liekov či mlieka polepili ešte aj fľaše škrobom a toaletným papierom. Všetok stavebný materiál si deti nanosili do školskej družiny, kde po vyučovaní jeden a pol týždňa tvorili svoj hrad. Podľa jedného z tvorcov Ondreja Lukša sa hrad volá Súčanský školský hrad a jeho súčasťou sú aj postavičky krtka, dinosaura či tigra. Samozrejme tu nechýba padací most, katapult a vlajky vo farbe obce. Polepené fľaše poslúžili ako sledovacie veže pri hlavnej bráne i na zadnej strane hradu. Podľa Juraja Kriška bola stavba hradu lepšia ako upratovanie skriniek, čím sa sem–tam v družine zamestnávajú. „Niekedy si píšeme úlohy, hráme sa, chodíme von,“ prezradil.

Za zapojenie sa do súťaže vraj môže Mária Blažejová, ktorá učí v Dolnej Súči iba dva týždne. „Ona čítala o súťaži a zdalo sa nám to ako dobrý nápad,“ tvrdí učiteľka Adela Blahová, ktorá zas prišla s nápadom oblepovať škatule škrobom. „Moja známa touto technikou vyrábala rôzne veci a veľmi dobre to vyzerá,“ vysvetlila učiteľka. Po schválení sa deti dohodli a začali postupne vymýšľať tvar hradu. Keďže deti v družine sa delia do dvoch skupín menších a väčších, spoločne sa na tvorbe hradu podieľalo až 40 detí od prváčikov až po piatakov. „Každý robil, to čo zvládol. Niekto lepil, iní farbili a kreslili,“ doplnila.
V družine sú deti po vyučovaní do pol piatej, a tak sa každý deň robilo iba po troške. Jeden deň sa oblepili škatule a čakalo sa, pokým uschnú. Takto vytvorené tehly sa skladali a pomaľovávali, aby vznikol hrad.

Keďže sa detičky na nás veľmi tešili, dostali sme od nich aj darček. Karinka Šulíková a Matej Lipták nám darovali krásne nákresy svojich hradov.

Autor: BARBORA KAŠŠOVICOVÁ, ANDREA KOPPIOVÁ, ĽUBOSLAVA SEDLÁKOVÁ

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu