Ak v inzerátoch prevažuje rubrika „predaj“, znamená to, že ľudia nemajú peniaze a snažia sa niečo predať, aby získali finančné prostriedky. Samozrejme preto, aby si mohli niečo kúpiť. Ak prevažuje rubrika „kúpa“, znamená to opak. Majú dosť peňazí a chcú si niečo kúpiť, teda niečo dopriať. Čiže majú na to. Podľa tohto príkladu sme ešte stále veľmi chudobným štátom.
V pomere 90:10 prevažujú inzeráty „predám“. Zadávateľ inzerátu o predaji je úplne jasný pacient. Nemá peniaze, prachy, prašule, bobule dokonca ani dukáty. A tak volí cestu zbavovania sa majetku, ktorý je mu nanič, dokonca v zúfalstve aj majetku, ku ktorému má nejaký citový vzťah. Týchto ľudí v žiadnom prípade neodsudzujem, mnohokrát ich k inzercii prinútila reálna núdza a v mojich očiach sú čestnejší ako rôzni veľkoprivatizéri.
Množstvo inzerátov v rubrike „kúpa – predaj“ zaváňa úplnou komikou. Pred pár týždňami sa v inzertnom týždenníku objavil inzerát nasledovného znenia. Predám počítač Dell s procesorom 2.8, HDD 80 GB, atď...a 100 kilogramov burgyne. Značka – len spolu. Toto je presne môj človek. Ihneď dvíham telefón a oznamujem kamarátovi dohodnuté heslo. Heslo znie - máme ho!
Naposledy nám do záchrannej siete pani ministerky spadol akýsi nevinný občan, ktorý chcel zakúpiť basu, violu a čelo. Vo večerných piatkových hodinách v telefóne ihneď odznelo dohodnuté heslo: Máme ho!
Najprv sme mu ponúkli basu. Spýtal sa nás na ročník výroby. Zodpovedne sme odpovedali, že ročník jej pôvodu je asi okolo roku 1760. Ponuka ho veľmi zaujala a logicky sa spýtal, kde môže tú basu vidieť. Odpovedal som mu, že v Ilave vľavo od križovatky, ale že tam máme ešte nejakých ľudí, a keď basu odkúpi, môže si tam dať svojich vlastných. Taktne nám vysvetlil, že on myslel asi niečo iné.
Zaujímal sa aj o violu. Samozrejme, znova ho zaujímal ročník výroby. Nuž, a kde ju možno vidieť. Oznámili sme, že violu je možné vidieť v jednej domácnosti v Trenčíne a ročník pôvodu je 1954. Kamarát zvolal od telefónu na manželku: „Viola! Chce ťa vidieť akýsi chlap!“ Samozrejme, že sme očakávali vodopád oplzlostí. Nekonal sa. Inzerujúci pochádzal asi z veľmi majetnej rodiny, lebo mu rodičia dopriali naozaj dlhé vedenie a on sa pokúsil ešte o nákup čela.
Scenár bol rovnaký. Spýtal sa na krajinu pôvodu a ročník výroby. Odpovedali sme pravdu. Že ročník výroby je 1972 a krajinou pôvodu je Československo. A že výrobok je mierne poškodený, ale stačí si za pár korún zakúpiť trubičku so sekundovým lepidlom a všetko sa dá napraviť. Neskôr sme vysvetlili, že ide o sadrovú bustu Gustáva Husáka, ktorá sa nám pri maľovaní kancelárie strepala z čestného miesta na polici a odpadlo jej čelo. Nasledovala škála výrazov poukazujúca na viaceré gynekologické úkazy a rôzne názvy príslušníčok najstaršieho povolania.
Ako bonus sme zdarma dostali informáciu, že sme príslušníčky najstaršieho povolania, ktoré už boli viacnásobne použité.
Nedávno ktosi inzeroval predaj permanentného lístka na jednorazové použitie. Vidím to jednoznačne. Máme ho!