MYJAVA. Festival ocenili i popredné osobnosti slovenskej a českej divadelnej scény, ktoré ho navštívili.
Stavili na modernosť
Vo štvrtok festival otvorilo predstavenie pre deti materských škôl a prvého ročníka základnej školy. V ňom sa moderným poňatím rozprávky O Snehulienke snažili malých divákov zaujať jediní herci divadla Vlado Zetek a Jonáš Jirásek. Vytvorili moderný príbeh o „mame a tatovi“, ktorí sa učia rozprávku o Snehulienke, aby ju mohli zahrať svojim deťom, keď prídu zo školy v prírode. „Boli výborní, udržať si pozornosť takýchto maličkých detí celú hodinu, tak to je umenie. Deti sa smiali, tlieskali a spolupracovali,“ pochválila jedna z učiteliek. „Hralo sa nám fantasticky. Miestami som sa cítil, ako na rockovom koncerte,“ dodáva Vlado Zetek.
Na modernosť stavilo i bratislavské Divadlo Ludus. V detskom predstavení Hasprčko a Mrcúlik zahrali príbeh dvoch kocúrov. Tí nerobia nič iné, len „čumia“ na telku, „visia“ na nete a nehrajú sa s kamarátmi. Po celý čas len priberajú a kujú pikle, ako chytiť myšku Teru. Scéne dominovala moderná obrazovka v strede javiska, nechýbali rôzne vtipné repliky, ako aj „rapovanie“ dvoch kocúrov. Druhé predstavenie Ludusu Gargantua a Pantagruel bolo moderným spracovaním románovej klasiky od Francoisa Rabelaisa.
Vášáryová ako „Mascičkárka“
Vo štvrtok večer odohralo Záhorácké divadlo zo Senice predstavenie „Rómeo a Júlija“ v záhoráčtine. „Usilujeme sa o zachovanie kultúrneho dedičstva, ktorého atribútom je aj jazyk, “ vysvetľuje riaditeľ divadla Ivan Fodor. V predstavení si zahrala i Magda Vášáryová. „Ako poslankyňa Národnej rady je aj podpredsedníčkou výboru parlamentu pre kultúru a médiá. Zaujíma sa okrem iného aj o podmienky činnosti neštátnych kultúrnych subjektov. Navštívila aj naše divadlo a zaujala ju skúška hry Rómeo a Júlija. Žartom povedala, že si s nami aj zahrá. My sme sa však tejto myšlienky chytili,“ opisuje začiatky spolupráce. Vášáryová hrá postavu „Mascičkárky“, ktorú pre ňu upravili zo Shakespearovho lekárnika predávajúceho Rómeovi jed.
Pribudli tabuľky dvoch divadelných osobností
„Ocenenie je pre mňa veľká česť. Som veľmi rád, že mi tabuľku nemuseli odhaľovať In memoriam,“ dodal s humorom jemu vlastným Milan Lasica, pri prevzatí ocenenia na Terase slávy. Keďže Myjava sa nachádza na slovensko-moravskom pomedzí, svoju tabuľku vždy odhaľuje i významná osobnosť českej divadelnej scény. K menám ako Bolek Polívka, či Květa Fialová pribudlo ďalšie, Jiří Suchý. Ten so skromnosťou poprial festivalu, aby sa na tabuľkách objavili aj „závažnejšie“ mená, než je to jeho.
Silné emócie vyvolala inscenácia Mínus dvaja
V predstavení Štúdia L+S si postavy dvoch starcov zahrali Bolek Polívka a Milan Lasica. Hneď na začiatku sa dozvedia, že zomierajú, rozhodnú sa utiecť z nemocnice a prežiť posledný kúsok života, ktorý im zostáva. V hre im výborne sekundovali Lucia Šipošová a Peter Šimun, ktorí hrali rôzne epizódne postavičky. Herci súhlasia s tvrdením, že téma smrti je v našej spoločnosti ešte stále tabu.
Lasica: Pustili sme sa do odvážnej témy
„Naše postavy sa na začiatku dozvedia o smrteľnej chorobe, to sme zatiaľ v reálnom živote nezažili. Je dôležité, aby sme sa s týmto faktom snažili herecky vyrovnať. Nemyslím si, že je to veselé, keď človek vie, že zomrie. Ale smrť je súčasťou života a človek vie, že všetko raz skončí. Takže brať to s nadhľadom, je myslím dôstojný spôsob. Pustili sme sa do odvážnej témy, ale Polívka je veľmi dobrý herecký partner,“ hovorí protagonista hry Milan Lasica.
V hre boli popreplietané humorné momenty s vážnymi, ba až tragickými. Možno je to návod, ako dôstojne znášať blížiaci sa koniec- s humorom.
Pražský Semafor „svietil“ purpurovo
Vianočnú atmosféru prinieslo predstavenie pražského divadla Semafor Purpura na plotně. Herecké osobnosti ako Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Václav Kopta a Jiří Štedroň, okrem vtipných scénok, zaspievali i známy vianočný song Purpura.