NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. „Kráter sme celý vyplnili betónovým materiálom až nad úroveň otvoru. Spotrebovali sme vyše päť metrov kubických betónu. Celá činnosť trvala približne sedem hodín a využili sme injektáž,“ povedal jeden zo zamestnancov firmy, ktorá opravu zabezpečovala. Otvor museli zaplniť tak, aby vo vnútri stvrdnutého betónu nevznikli žiadne vzduchové medzery a bubliny. Najväčším problémom boli hadice vedúce od betónovej pumpy, ktoré bolo treba umiestniť do priestorov veľkej jamy. „Vetracie otvory do technického suterénu boli skutočne menšie ako priemery tlakových hadíc od čerpadla, ktoré sme tadiaľ museli zaviesť. Museli sme ventilačné šachty vysekaním zväčšiť a až potom inštalovať hadice,“ vysvetlili.
Podľa nich je najpravdepodobnejšie, že vytvorený kráter pod činžiakom bol v minulosti stokovou studňou, ktorú pri výstavbe dlhého obytného bloku zahrnuli buldozérom. „Našťastie, dno studne má pevné podložie vytvorené štrkom a tak naliaty betón nemizol v neznámych útrobách otvoru. Trochu betónu uniklo, ale rozlial sa iba po bokoch studne,“ uviedli zamestnanci.
Jarok v blízkosti bytovky, ktorý statik označil za najpravdepodobnejší dôvod ďalšieho zväčšovania otvoru, nebol dodnes vyplnený prefabrikátmi, no ako sa vyjadrili stavebníci voda z jarku nemohla pravdepodobne narušiť statiku, pretože panelák má šachovnicové základy.
Spokojní sú aj obyvatelia domu. „Som rád, že je jama konečne zaliata. Nebol to dobrý pocit, že pod vchodom sa nachádzal veľký studňovitý otvor. Dúfam, že toto bolo definitívne riešenie a žiadny otvor sa už neobnoví,“ povedal jeden z obyvateľov.
Činžiak postavili v roku 1965. Podľa posudku statika Stanislava Guniša ho umiestnili priamo na zasypanej studni. Statik tak usúdil podľa pravidelného kruhovitého tvaru. V dôsledku dlhodobého vyplavovania materiálu, ktorým studňu v minulosti zasypali, sa betónový základový pás, na ktorom je umiestnená nosná stena činžiaku, ocitol vo vzduchu. Je pravdepodobné, že by táto stena už neexistovala, ak by bol činžiak postavený z tehál. Stena by sa zrejme zosypala do kráteru nachádzajúceho sa pod ňou.