TRENČÍN. Koncom minulého roka avizovalo hromadné prepúšťanie niekoľko firiem v Trenčianskom kraji. Dôvodom však nebola len svetová finančná kríza, ale aj iné faktory, napríklad v prípade textilnej firmy Merina Trenčín konkurencia z Ázie. Tá avizovala hromadné prepúšťanie viac ako stovky pracovníkov. Na úrad práce v Trenčíne sa prepustení hlásia priebežne a úrad zatiaľ nemá k dispozícii presný počet ľudí, ktorí už v trenčianskej textilke o prácu prišli. Presné čísla budú známe až na konci mesiaca v štatistike. Voľné pracovné miesta ponúka hlavne v službách.
Strata zamestnania hrozí aj desiatkam pracovníkov strojárskej firmy ZTS-Špecial v Dubnici nad Váhom a prepúšťanie koncom minulého roka ohlásili aj tri firmy v okrese Nové Mesto nad Váhom. Niektoré svoje prevádzky presúvajú do iných miest, v ktorých vytvoria nové pracovné miesta. Ako sa vyjadrila riaditeľka odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Judita Jakubeová, počet ľudí, ktorí prišli o prácu v okrese Nové Mesto nad Váhom, zatiaľ nie je možné presne vyjadriť. Čísla sa neustále menia a aj v tomto prípade predpoklady potvrdia najnovšie štatistiky. Úrad sa snaží v nepriaznivej situácii pomôcť samotným spoločnostiam aj ľuďom, ktorých firmy zamestnávajú. Momentálne eviduje do 600 voľných pracovných miest.
Nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenali takmer všetky kraje na Slovensku. Miera nezamestnanosti v Trenčianskom kraji narástla v novembri na 4,38 percenta. Počty nezamestnaných po Novom roku pribúdajú na celom Slovensku, kým v auguste dosiahlo Slovensko historické minimum 7,36 percent, v súčasnosti ústredie práce očakáva nárast cez osem percent.