TRENČÍN. V regióne Považia pôsobí poľovné združenie Inovec, so sídlom v obci Dubodiel. Jeho členovia robia pravidelné obhliadky revírov. Pôsobí v ňom aj bývalý aktívny reprezentant v streľbe Rajmund Rapaič (64). Poľovníctvu sa venuje vyše štyridsať rokov, tridsaťpäť rokov organizuje kurzy pre poľovníkov a pracuje ako tajomník regionálnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Trenčíne.
Poľovná sezóna končí 31. januára
Využili sme pozvanie poľovníkov Rajmunda Rapaiča a Karola Žáka na obhliadku malebného zasneženého prostredia Považského Inovca. V ten deň mrzlo, stromy obsypala inovať sneh vržďal pod nohami. Poľovné združenie Inovec obhospodaruje prenajatý revír o rozlohe 2074 hektárov. Počas niekoľkohodinovej obliadky sa nám podarilo vidieť len desatinu revíru a zahliadli sme asi dvadsaťkusové stádo srnčej zveri. V týchto dňoch poľovníci začínajú s ozdravnou kúrou poľovnej zveri – odčervovaním. Prípravok podávajú vo forme prášku, ktorý zmiešajú so šrotom. „Zmyslom aplikácie medzi zvieratami je zamedzenie ochoreniam. Prostriedok je účinný proti vnútorným a vonkajším parazitom,“ vysvetľuje Rapaič.
V snehu zanechali stopy jelene aj diviaky
Zima je obdobím, keď sa poľovníci starajú o raticovú zver – jeleniu, muflóniu, diviačiu a srnčiu. „V prípade, že je väčšia snehová pokrývka a nedostatok zelenej potravy, kŕmime zver nielen senom, ale pridávame aj jadrové a dužinaté krmivo, teda repu, alebo kukuričnú siláž.“ V lese viac ako osem kilometrov od obce Trenčianske Jastrabie a vo Faltusovom šlógu sme natrafili na jelene a sem-tam aj diviačie stopy v snehu. Jelenie boli obrovské. Zver, keď zavetrí, tak vyhľadá voľne uloženú potravu a válovy so šrotom, senom. Podľa nájdených stôp a slov revírneho hospodára Rapaiča prechádzal tadiaľto statný jeleň kopytník s obrovským hrudníkom a veľkým parožím. Ako ho doplnil Karol Žák, v revíri zaregistrovali aj šelmy, medveďa či rysa. „Podarilo sa nám dostať pred 15 rokmi rysa. Vtedy ešte nebol chránený. Medveď sa u nás objaví sporadicky, povedal by som, že tadiaľto len prechádza,“ konštatoval Žák.
Kontrolujú krmelce, dopĺňajú krmivo
Prechádzali sme aj miestami s vyvrátenými stromami po veternej smršti. Po troch ďalších kilometroch terénny gazík dorazil do cirkevných hôr, kde poľovníci skontrolovali zariadenia na kŕmenie zveri a senníky. To isté nás čakalo vo Sviničnej doline, pomenovanej preto tak, lebo v nej sa nachádzalo najviac diviakov. Skúsení poľovníci Rapaič i Žák vešali pre zver stravný doplnok mäkkú drevinu - rakytu, ktorú obľubujú srny a jelene. Zver na jar veľmi rada ohrýza kôru z rakyty. V tomto čase nachádza aj listy černíc alebo chutné dreviny.
Poľovačka je len desať percent činnosti poľovníka
Desať percent činnosti poľovníka tvorí samotná poľovačka. Zvyšok sú ostatné aktivity „ Tridsiatka nadšených a obetavých poľovníkov zo združenia Inovec má veľmi veľa povinností počas celého kalendárneho roka,“ doplnil Rapaič a pokračoval. „Začíname na jar upratovaním po zimnom kŕmení, vyhrabávame lúky a chodníky. Kontrolujeme čistotu vody v studničkách, pripravujeme zelenú potravu pre zver. Staráme sa o všetky zariadenia, obnovujeme, opravujeme od poľovníckej chaty, cez sklady, senníky až po krmelce. Kŕmne zariadenia, ktoré máme v lese, majú totiž menšiu životnosť, pretože padajú na ne haluze stromov, ktoré ich ničia.“ Nemožno zabudnúť na výstavbu a obnovu loviacich a pozorovacích posedov. Tie musia spĺňať kritériá bezpečnosti samotných poľovníkov.
Diviaky sa v revíri premnožili
V súčasnej dobe sa pohorím Považského Inovca potuluje veľa srnčej zveri. Poľovníci odhadujú, že ich je šesťdesiat až sedemdesiat, možno aj viac. „Jeleňov máme spravidla okolo dvadsať kusov. Diviačej zveri evidujeme okolo šesťdesiat kusov. V tomto roku sme už ulovili 40 diviakov, pretože sa premnožili.“ V revíri však vytvárajú akési oázy ticha, kde sa na zver nestrieľa. Slúžia ako komora pre zver.
Poľovníci zabezpečujú aj kynológiu
Poľovníci zabezpečujú pre svoje pracovné potreby kynológiu. Každý revír má predpísané množstvo poľovne upotrebiteľných psov pre dohľadávanie zveri. Pes sa stal počas celého roka nerozlučným priateľom poľovníka. V zoskupení majú väčšie množstvo duričov, veľmi vzácnych psov dohľadávačov bavorských farbiarov a psov norníkov na vyhľadávanie líšky v nore.