TRENČÍN. Kapela Slobodná Európa vystúpila v rámci svojho Primitive Rock`n`roll turné a predstavila svojim priaznivcom prierez najúspešnejších skladieb zo všetkých svojich albumov. Do vypredaného klubu sa kvôli jeho malej kapacite nedostali desiatky ľudí.
Divákov rozvášnili najviac hity z albumu Pakáreň
Absolútne „natrieskaný“ tanečný parket dostali do varu predovšetkým staré a dobre známe hity z prvej platne Slobodnej Európy s názvom Pakáreň. Doslova „telo na tele“ sa zmietali najmä mladí fanúšikovia punk-rocku pri osvedčených a známych tituloch Stará sladovňa, Růže z Texasu i songu Nikdy to tak nebude. Hoci lídrovi kapely Whiskymu, vyzlečenému počas koncertu tradične do pol tela, chýbal v rukách povestný pohár piva, ktorý v posledných rokoch vymenil za minerálku, burcoval jednoduchými a opakovanými punkovými rytmami dav pod pódiom, v ktorom nechýbali tradičné punkové „kohútie“ účesy. „Nemyslím si, že prvá platňa Pakáreň bola naša najlepšia. Ja mám najradšej album Trojka. Na Pakárni sú už niektoré veci a pózy, s ktorými sa nestotožňujeme. Sme radi, že ľudia poznajú aj novšie nahrávky a pozitívne na ne reagujú. Držím sa zásady, že nebudem spievať pesničky, ktoré ma už nebaví spievať,“ povedal Whisky.
Ten koncert predĺžil niekoľkými, fanúšikmi vyžiadanými, prídavkami. Napriek tomu, že Slobodná Európa bola v hudobných kruhoch spájaná s problémovou existenciou, deväťdesiatminútový koncert, ktorý skončil krátko pred polnocou, nesprevádzali žiadne nepríjemnosti.
Punk-rocková štvorica vystúpila bez gitaristu
Slobodná Európa sa svojim priaznivcom predstavila v neúplnej zostave. Z jej materského jadra videli zborovo spievajúci fans zakladateľa a speváka Whiskyho a štyri basgitarové struny brilantne naháňal pôvodný člen kapely Braňo Alex, ktorý v nej pôsobí od roku 1989. „Nie je tu s nami zakladajúci a dlhoročný gitarista Sveťo Korbel. Ten má za sebou protidrogové liečenie a v súčasnosti je na resocializačnom programe. Vyzerá to s jeho stavom a odvykacou kúrou veľmi nádejne a veríme, že už v lete s nami nahrá nový album a začne koncertovať,“ prezradil jeho kamarát Whisky. Skvelým spôsobom ho však na poste gitaristu nahradil piešťanský hudobník Braňo „Temo“ Černák, ktorý v kapele koncertne hosťuje.
Svoj tradičný problém s neustálym obmieňaním bubeníkov vyriešila Slobodná Európa angažovaním Ďura Vitéza. Ten s kapelou vystupuje od roku 2007 a priaznivcom slovenskej hudby je známy aj z účinkovania v obľúbenej kapele Le Payaco.
Už počas druhého albumu boli Unavení a zničení
Slobodná Európa valcuje s prestávkami priaznivcov punku už rovných dvadsať rokov. V najznámejšej bratislavskej pivárni ju v roku 1989 založili štyria ostrieľaní hudobníci nespokojní so svojím účinkovaním v predchádzajúcich rockových kapelách.
Kapela počas dvoch dekád existencie zažila raketový štart, v roku 1991 ju označili za Objav roku, i strmhlavé pády. Vydali tri albumy a jednu výberovku Bestofka.
Po premiérovej Pakárni (1991) mohol byť už druhý album s názvom Unavení a zničení (1994) definitívne posledným. V období po roku 1992 opantala jednotlivých členov drogová závislosť, čo sa odrzrkadlilo aj na tomto albume. Varovným výkričníkom pred drogovou závislosťou je jedna z jeho ústredných skladieb Deti a heroín. Po Whiskyho svadbe s herečkou Dorotou Nvotovou sa činnosť kapely obnovila po siedmich rokoch v roku 2002 a výsledkom opätovného naštartovania bol kvalitný album Trojka.
Slobodná Európa má za sebou stovky vypredaných koncertov a nemenší počet škandálov. Dodnes si udržuje status punkovej legendy na Slovensku.