Pestrým životom a dielom Karla Čapka, ale aj životom jeho brata Jozefa sa na Slovensku zaoberá iba hŕstka ľudí. Jedným z nich je aj Ivo Veliký, ich dlhoročný obdivovateľ a propagátor.
TRENČÍN. Svoj najnovší počin o týchto dvoch výnimočných bratov s názvom Bratia Čapkovci na Slovensku pokrstil spolu s divadelným vedcom a členom Klubu priateľov českej kultúry Ladislavom Lajchom 11. februára v priestoroch Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne. Krstilo sa liečivou vodou z trenčiansko-teplického prameňa Ifigenia a zrnkami pôdy z Malých Svatoňovíc, rodiska Čapkovcov.
Kniha sa zaoberá vrúcnym vzťahom čapkovskej rodiny ku Slovensku, predovšetkým k Trenčianskym Tepliciam, ktoré boli východiskom ich ciest do Vysokých Tatier, Turca, Oravy. Dielo je doplnené štúdiou o tom, ako to vlastne bolo s uvedením Čapkovej hry „Loupežník“ v Trenčianskych Tepliciach. Veliký túto teóriu v štúdií spochybňuje s odôvodnením, že predsa by „Čapek nedával svoju hru nacvičiť „iba“ ochotníkom, pred jej oficiálnym uvedením v pražskom divadle“. Andrej Bagar však vo svojich pamätiach uvádza, že hru režíroval a dokonca v nej hral samotného lúpežníka. Ako však povedal Veliký, „pravdu sa už nedozvieme, pretože o Čapkovcoch stále nevieme všetko“. Okrem iného sa v nej uvádza, že Čapek sa okrem mnohostrannej literárnej tvorby venoval záhradníctvu, fotografovaniu, zbieraniu tureckých kobercov a gramoplatní s nahrávkami primitívnych afrických kmeňov.
Ivo Veliký sa Čapkovcami zaoberá takmer celý život. Prvý kontakt s literárnym velikánom Karlom Čapkom sa datuje do roku 1956 a postupne, zbieraním historických prameňov, sa z neho stal znalec a odborník na čapkovskú tematiku. Okrem iného sa Veliký zaoberá históriou, filateliou a je recitátorom a zakladateľom ceny Karla Čapka, ktorú si od roku 1990 preberajú významné české a slovenské osobnosti angažujúce sa v kultúrnom dianí. Medzi ocenenými je aj významný český herec Josef Abrhám. Tento rok si v Trenčianskych Tepliciach prevezme cenu Marián Labuda.
Veliký je aj členom Spoločnosti bratov Čapkovcov, ktorú s humorom nazýva „geriatrická spoločnosť“. Na Slovensku táto spoločnosť združuje 12 členov a štvrťročne vydávajú „Zprávy společnosti bratří Čapků“.
Veliký v tvorbe Karla Čapka najviac vyzdvihuje jeho nadčasovosť, ktorú dokázal umeleckým prednesom jeho srdcovej poviedky „Tonko“. Karel Čapek patrí medzi významných a všestranných českých spisovateľov, osemkrát nominovaným na Nobelovu cenu za literatúru.