TRENČÍN. Potvrdil to rezort pôdohospodárstva, do kompetencie ktorého zákon spadá, aj ministerstvo spravodlivosti.
Ide o precedentné rozhodnutie
Rozhodnutiu predchádzal januárový rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý skonštatoval, že v prípade prenájmu aj prevodu pozemkov členov Urbárskeho spoločenstva Trenčianske Biskupice na záhradkárov došlo k porušeniu ľudských práv a základných slobôd.
„Rozsudok Európskeho súdu v prípade Urbárska obec Trenčianske Biskupice proti Slovenskej republike je pre štát záväzný a interpretácia obsahu rozsudku platí aj pre všetky analogické prípady. Ide o precedentné rozhodnutie,“ skonštatovala Jana Revayová z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti.
Ako ďalej uvádza, súd odporučil štátu brať v podobných prípadoch do úvahy skutočnú cenu pôdy a aktuálne trhové podmienky v lokalite.
Úprava sa bude dotýkať stoviek záhradkárov
Rozhodnutím súdu sa zaoberala vláda SR, ktorá v materiáloch z rokovania konštatuje, že je nutné zmeniť súčasnú právnu úpravu, pretože nevyhovuje požiadavkám ochrany ľudských práv a osobitne Dohovoru, zaručujúcemu právo na pokojné užívanie majetku. Následky tejto zmeny budú o to závažnejšie, že táto otázka sa týka mnohých záhradkových osád v Slovenskej republike. Podľa údajov rezortu pôdohospodárstva k 30. júnu 2006 boli pozemkové úpravy uskutočnené v 277 záhradkových osadách a vo vzťahu k ďalším 396 záhradkovým osadám konania o pozemkových úpravách prebiehali.
„Návrh ďalšieho postupu výkonu rozsudku Urbárska obec Trenčianske Biskupice proti Slovenskej republike, ktorého súčasťou je aj novela zákona, vláda schválila a v súčasnosti sa čaká na jeho posúdenie zo strany Výboru ministrov Rady Európy, orgánu, ktorý vykonáva okrem iného aj dohľad nad výkonom rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva,“ dodala Revayová.
Urbárnici neboli spokojní s prenájmom i cenou
Na pozemkoch Urbárskemu spoločenstvu vznikla v roku 1982 záhradkárska osada. Záhradkári si na základe dodnes platného zákona o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vysporiadaní vlastníctva k nim z roku 1997 uplatnili nárok na pozemky a stali sa ich majiteľmi. Biskupickí urbárnici neboli spokojní s výškou náhrady za pozemky ani s výškou nájmu, ktorá bola nižšia ako daňové zaťaženie v Trenčíne. Keďže na slovenských súdoch neuspeli, zažalovali Slovenskú republiku u Európskeho súdu. Ten rozhodol v neprospech SR a priznal urbárnikom aj finančné odškodnenie. Podpredseda urbárskeho spoločenstva Ján Krátky tvrdí, že zákon o prevodoch pozemkov je nemorálny. „Lepšie mi sedí slovo lichvársky,“ dodáva. Slovenský zväz záhradkárov na žiadosť o stanovisko nereagoval.