BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. O trinástich bývalých podnikových „tatrováckych“ bytoch mal v stredu 18. februára rozhodovať Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou. Pojednávanie vo veci určenia vlastníctva však kvôli ospravedlnenej neprítomnosti zástupcu spoločnosti Tatrabyt odročil na 7. apríla.
Občania, ktorých sa prípad týka, boli rozhorčení. Znamená to ďalšie mesiace, počas ktorých musia platiť mesačne nájomné spoločnosti Tatrabyt, vyššie oproti už vyriešeným bytom o 66 až 100 eur podľa rozlohy. Ak by boli ich byty súčasťou predchádzajúcich súdnych konaní, počas ktorých o takmer sedemsto bytoch rozhodovali súdy štyri roky, tento rozdiel nemuseli už rok a pol platiť.
Byty nemali pripadnúť Tatrabytu
V roku 1994 pri privatizácie spoločnosti VAB Bánovce získala „tatrovácke byty“ ako nepeňažný vklad firma Tatrabyt. Občania jej platili nájomné a neskôr firma takmer tisíc bytov ponúkla na odkúpenie za trhovú cenu. Približne tristo užívateľov si byty odkúpilo, no takmer šesťsto nájomníkov založilo v roku 2003 občianske združenie. Cena za odkúpenie sa im zdala vysoká.
Po zistení, že byty neboli súčasťou privatizácie, pretože bytové domy sa nenachádzali v privatizačnom projekte, a teda nemali patriť firme, podal štát žalobu. Súdy prípad riešili štyri roky. V septembri 2007 vydal Krajský súd v Trenčíne rozsudok a byty získal štát späť do vlastníctva.
Firma Tatrabyt patriaca Jozefovi Majskému ml. musela 688 bytov vrátiť. Až na dvanásť prípadov si všetci nájomníci byty odkúpili do osobného vlastníctva. Za odkúpenie zaplatili zostatkovú cenu stanovenú štátom a nie trhovú cenu.
V dokladoch „zabudli“ na trinásť bytov
„Chyba, prečo naše byty nezaradil k ostatných vraj vznikla na ministerstve hospodárstva. Náš činžiak zabudli zapísať medzi ostatné,“ myslí si obyvateľ Jozef Varhaník. Zástupkyňa rezortu Iveta Šimeková zase uviedla, že ťažko povedať, kde sa stala chyba. V čase podávania prvej žaloby v roku 2004, ministerstvo hospodárstva nemalo doklady o tom, že podnik disponoval bytovým fondom. „Nemali sme žiadne relevantné doklady, ktoré by nám presne určili rozsah majetku, ani konkrétne údaje, že na ulici 5. apríla boli dva bytové domy. Jeden nám zo zoznamu unikol,“ vysvetlila Šimeková. Podľa nej však ľudia vyššie nájomné musia platiť a peniaze späť nedostanú. „Nedá sa to asi vykompenzovať. Vlastníkom je stále Tatrabyt, ten je oprávnený vyberať nájomné až do určenia vlastníctva súdom,“ dodala.
Občania sa obávajú prieťahov
Nájomníci zostávajúcich „tatrováckych“ bytov očakávajú, že aj v tomto zhodnom prípade bude rozsudok rovnaký, aký vydal Krajský súd a byty získa štát. Obávajú sa však, že konania budú trvať na súde dlho. „Možno to bude Tatrabyt naťahovať, aby z nás dostali ešte peniaze. Je to na infarkt,“ uvažuje Stanislava Varholíková.
Podporiť spolubývajúcich na súd prišli aj niektorí susedia, ktorí zápas o byty zažívali štyri roky a chodili vo veľkom počte aj na pojednávania. „Boli sme na tom podobne,“ hovorí Eduard Frťala. „Aj nás súdili dlho a myslím si, že aj teraz ide o čas a ani budúci súd nebude posledný.“
Elena Igazová, predsedníčka združenia obyvateľov, uviedla, že na termín pojednávania dlho čakali, a preto ju odročenie rozhorčilo. „Právne je to zrejme v poriadku, ale z morálneho a ľudského hľadiska určite nie. Nový termín je dobrý a očakávame rozsudok v prospech ministerstva hospodárstva a nájomníkov.“