Trenčín. V týchto dňoch začína už druhý ročník projektu Daj si vodu... z vodovodu. Tento rok sa zamerali na najmladších, na deti v materských škôlkach. Na realizácii projektu spolupracujú s Trenčianskou nadáciou. „Pijeme džúsy, čaje, minerálky, ale zabúdame piť obyčajnú vodu. Myšlienka znovuzískania stratených návykov pitia vody nás oslovila a budeme sa spolupodieľať na aktivitách projektu,“ povedala správkyňa nadácie Alena Karasová. Podľa nej vlani bol projekt určený pre žiakov základných škôl a stredoškolákov, tento rok počítajú so zapojením niekoľkých desiatok materských škôl z Trenčína a okolia. „Veríme, že prostredníctvom detí oslovíme aj dospelých, ich rodičov a starých rodičov,“ dodala Karasová.
Aktivity zahŕňajú divadlo aj výtvarnú súťaž
Koordinátorka projektu Silvia Sudorová vysvetlila, že nosnú myšlienku projektu chcú podať deťom formou hier a príbehov, ktoré zažívajú dvaja maskoti projektu, postavičky Kvapka a Kvapko. „Aktivity projektu zahŕňajú prednášky, na ktorých sa deti naučia rôzne riekanky a básničky. Môžu v škôlkach nacvičiť divadelnú hru a odprezentovať na besiedkach rodičom i verejnosti počas Dní vody 23. marca. Pripravili sme aj súťaž o Naj leporelo, najdlhšie, priestorovo najväčšie a s najväčším počtom obrázkov s témou vody. Deti so svojimi rodičmi môžu navštíviť aj čistiareň odpadových vôd,“ vymenovala Sudorová.
Deti nikto neučí piť obyčajnú vodu
Jednou z prvých škôlok, ktorá zareagovala na projekt, bola MŠ v Orechovom. Ako povedala učiteľka Viera Zubáková, holdujú pitiu vody, a preto ich myšlienka projektu zaujala. Uvítala, že projekt otvorí celospoločenskú tému konzumácie vody, pretože deti nie sú vôbec naučené piť obyčajnú vodu z vodovodu v predškolskom veku. „Veď im už v škôlke podávame len čaje, džúsy.“ Podľa nej je potrebné informovať ľudí, aby sa nebáli vodu z vodovodu piť. „Mamičky sa boja dávať deťom vodu z vodovodu, radšej ju kupujú v sklených fľašiach alebo plastových obaloch. Obávajú sa dusičnanov, chemickej úpravy chlórovaním, deťom zakazujú piť vodu z vodovodu, pretože je studená, aby nenachladli,“ tvrdí Zubáková.
Voda zo zdrojov v regióne je veľmi kvalitná
Generálna riaditeľka Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti Denisa Beníčková však vyvracia tieto obavy. Ako hovorí, voda vo vodovodnej sieti je nezávadná, spĺňa prísne hygienické parametre a je najvhodnejšia pre ľudský organizmus zo zdravotného hľadiska. „Jedným z cieľov projektu je aj odstrániť mylné informácie, že voda z vodovodu nie je v poriadku. Voda v trenčianskom regióne je z podzemných zdrojov a je kvalitná, len minimálne hygienizovaná.“ Beníčková neodporúča ani rôzne filtrovacie zariadenia, ktoré odstránia potrebné prvky a z vody vyrobia destilovanú. Konštatuje, že hodnota vody je dnes podceňovaná. „Každý hovorí o cene, ale my chceme, aby sa ľudia začali zamýšľať, aký význam má voda v ich živote. Preto sme zvolili najmladšiu generáciu a v projekte im chceme hravou formou vysvetliť význam a kolobeh vody a jej prínos pre ľudský organizmus a spoločnosť.“ Projekt potrvá do júna, jeho súčasťou je aj grantové kolo na realizáciu vlastných kreatívnych aktivít.