óny.
TRENČÍN. Nebudú to mať vôbec jednoduché. Euromince z Vatikánu, Monaka, či San Marina sú doslova luxusom. V bežnom obehu sa však pri troche šťastia objavia aj príležitostne vydané mince.
Dvojeurovka s monackým kniežaťom vyjde na 50 eur
V obehu u nás sú rakúske, nemecké, talianske, či francúzske mince. Čakať však, že v obchode vydajú vatikánske euro s portrétom pápeža Jána Pavla II. alebo monacké s kniežaťom Rainerom III. je utópiou. „Mince z Vatikánu, San Marina a Monaka sú zberateľskou raritou. Kúpujú sa ibav špecializovaných obchodoch alebo na zberateľských stretnutiach,“ svorne sa zhodli numizmatici na burze. Ponuková cena monackého dvojeura sa pohybovala od 30 do 50 euro. Najlacnejšia sada euromincí z Vatikánu, ktorých nominálna hodnota je 3,88 eura, stála okolo 80 euro a viac a sanmarinský komplet v rovnakej kúpnej sile 3,88 vyšiel najmenej na 35 euro Jeden cent z tohto miništátu vychádzal na burze jedno slovenské euro. Podľa zberateľov sa mince dajú zohnať priamo vo Vatikáne, kde miestni obyvatelia mali na začiatku tiež svoj štartovací balíček. Z času na čas sa nejaký centík zatúla aj do bežného obchodu s potravinami. Zberateľskou raritou sú aj príležitostné eurá. Každý štát môže raz do roka vydať jednu pamätnú dvojeuromincu. Do obehu sa dostanú iba ojedinele a sú určené najmä pre zberateľov. Ich cena na trenčianskej burze dosahovala minimálne dvojnásobok ich cenovej hodnoty.
Nemci sa trhajú o slovenské euromince
Pre zberateľov z cudziny sú slovenské euromince doslova exotickou raritou. „Hneď v prvých januárových dňoch, keď sme začali platiť aj u nás eurami, mi zatelefonovala kamarátka z Nemecka, aby som jej slovenské euromince aspoň za dvadsať euro v rôznych nominálnych hodnotách. Chcela byť prvá, ktorá ich v zberateľskom klubu bude mať,“ prezrádza berateľ Novomešťan, ktorý jej euromince zo štartovacieho balíčka odovzdal. Ako dodal, bola šťastná, pretože, popdľa nej, slovenské euromonce ešte žiadny nemecký zberateľ nemá. Stihla si aj naštudovať z katalógov, že na rube centov sú znázornené naše Tatry a Bratislavský hrad.
Pomoc prichádza až z ďalekého Írska
Eurovášni podľahol aj Novomešťan Jozef (62). Ten sa na konci januára už svojim kamarátom chválil kompletným úlovkom. „Mám už ucelených devätnásť sád mincí z eurozóny.“ Doplnil, že mu ich pomohla skompletizovať dcéra, ktorá je už druhý rok v Írsku a zásobovala ho chýbajúcimi euromincami, ktoré zbieral ešte v čase, keď sme na Slovensku o nich ešte ani nesnívali. Ani v Írsku sa však vatikánske, monacké, či san marinské mince v bežnom platobnom styku zohnať nedali. „Dcéra ich kúpila v špecializovaných obchodoch pre numizmatikov. Vatikánske mince sa v hlavnom meste Írska dajú kúpiť aj vo filatelistických obchodoch,“ hovorí, ktorý má už skompletizované bežné mince. „Teraz sa vrhnem na príležitostné eurá. Tých je podstatne menej a sú zberateľsky vzácne,“ dodáva.
Zbierajú aj ľudia dôchodcovského veku
Zberateľská mánia chytila za srdce aj ľudí, ktorí sú po numizmatickej stránke úplnými nováčikmi. „Doteraz som mince nikdy nezbierala a numizmatike sa vôbec nevenovala. Toto je však skvelý začiatok. Rozhodla som sa skompletizovať všetky sady bežne vydaných euromincí, ktoré putujú v našich peňaženkách,“ hovorí dôchodkyňa Marta (67) z Nového Mesta nad Váhom.
Od novej vášne ju neodradil ani fakt, že pokročilí numizmatici veľkú zberateľskú hodnotu bežnému obeživu z Nemecka, Rakúska, či Talianska nepripisujú. Novomestskej dôchodkyni pomáhajú dokonca viaceré predavačky z obchodov. „Vždy po pracovnej zmene mi kamarátky odložia množstvo euromincí z cudziny a ja si pomocou katalógu povyberám iba tie, ktoré mi v zbierke chýbajú,“ chváli sa. Uplynulý týždeň bol pre ňu úspešný. Podarilo sa jej získať prvé euromince z exotického Luxemburska, Cypru, Malty i Portugalska. A v jednom z bufetov narazila na príležitostnú nemeckú dvojeurovku. „Asi som zbohatla,“ smeje sa a vysvetľuje: „Hoci v obchode s ňou nakúpite tovar iba za 2 eurá, na zberateľskej burze má vraj predajnú hodnotu až 5 eur!
Eurománia zasiahla aj žiakov škôl
Nová euromena je príťažlivá aj pre našu omladinu. „Zbierať mince začali aj niektorí naši žiaci,“ súhlasí učiteľka Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom Mária Šimovcová. „Pomáhajú im predovšetkým rodičia. Študenti si však drobné centy vymenia aj v škole medzi sebou. Neustále sledujú, či sa im v peňaženkách neobjaví niečo z cudziny a potom zisťujú, či taký úlovok už majú,“ informuje. Podľa jej slov nová mena pomohla rozšíriť aj vedomostný obzor.
Na minciach objavili portréty belgického kráľa Alberta II, holandskej kráľovnej Beatrix, či luxemburského veľkovojvodu Henriho. „Spoznali aj nové štátne symboly a populárne motívy viacerých krajín. Začínajú však byť už aj nervózni. Viacerí z nich majú sady už takmer ucelené. Objaviť však v bežnom platobnom styku mince z Vatikánu, Monaka či San Marina bude asi veľký problém,“ nazdáva sa učiteľka. Podľa jej slov sa jej žiakom páčil najmä maltský kríž na dvojeurovkách a moderný dizajn holandskej jednoeurovky s kráľovnou Beatrix.