Farebne rozmanitá, výtvarnými námetmi prekvapujúca a zároveň provokujúca, výstižná i priamočiara. Taká je výstava umeleckých diel grafika, maliara a ilustrátora Emila Sedláka (70).
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Výstavu vo výstavnej sieni Mestského kultúrneho strediska otvorili 6. marca a rozsiahly a monotematicky ladený výber z cyklu pastelov s názvom Zverinec si môžu návštevníci pozrieť do 27. marca.
Cyklus Zverinec odhalil zvieracie vlastnosti človeka
V Myjave žijúci autor patrí k popredným osobnostiam slovenskej grafiky druhej polovice 20. storočia. Jeho cit pre svojské zobrazenie života sa naplno prejavil aj v cykle Zverinec, v ktorom častokrát expresívnou formou mieri na animálne vlastnosti človeka, jeho činy, pudy, vášne a pokušenia. Autor ženské telo fantazijnou symbiózou spája so zvieracím a návštevník výstavy vidí pred sebou provokujúce výjavy čerstvo vyliahnutých operencov so ženskými prsiami i výrazné zobáky kohútov v spojitosti s ladnými ženskými krivkami. Nechýbajú imaginárne zvieratá zo sveta fantázie pripomínajúce kozorožcov, depresívne ulity, množstvo kohútov, sliepok i prasiat a to všetko v úzkej spojitosti s odhaleným ženským telom. „Cyklus Zverinec tvorím nepretržite. Už Leonardo da Vinci rozpitval celé ľudské telo, mnohé detaily si zakreslil a do svojho denníka si poznačil: A teraz napíš, kde sídli duša,“ povedal autor. Práce tvorí prevažne technikou kombinovaného pastelu a perokresby. Podľa jeho slov mu práve suchý pastel dovoľuje veľmi rýchlo vidieť výsledok. Sedlákova aktuálna výstava s výrazným nádychom erotiky určite zaskočí konzervatívne zmýšľajúcich ľudí. „Keď som bol štyri mesiace v talianskej Bologni na Akadémii krásnych umení a mesiac som býval u významného kardinála, tak na margo týchto tém poznamenal, že aj toto je od stvorenia,“ vysvetľuje autor expresívne ladených a bezmenných prác so surrealistickými prvkami.
Dva roky študoval u Petra Matejku
Emila Sedláka spojil s Novým Mestom nad Váhom aj jeho pedagóg Peter Matejka, ktorý ho v rokoch 1958-1960 učil na oddelení monumentálnej maľby na VŠVU v Bratislave. Práve výtvarníkovi, ktorý ho umelecky veľmi inšpiroval, autor tematicky venoval rozsiahlu grafiku s názvom Smrť profesora Matejku a tri zásahy do únosu Sabiniek vytvorenú v roku 1972. Táto, ako jediná vystavená práca, nepatrí do monotematického cyklu Zverinec. „Splatil som vnútorný pocit z úcty k profesorovi Matejkovi, ktorý bol mimoriadne dobrý najmä k študentom. Dva roky štúdia a poznania u neho boli pre mňa neuveriteľné. Matejkovo myslenie bolo už v tom čase svetové,“ spomína na svojho pedagóga a tak uvítal možnosť vystavovať práve v jeho rodisku. Únos Sabiniek začal autor tvoriť ešte počas života Petra Matejku, ktorý dokonca pozoroval, ako v práci na tomto grafickom liste pokračuje. „Jedného dňa však prišli moji traja priatelia, výtvarníci a oznámili mi, že pán profesor zomrel. Prestal som vtedy na tomto liste robiť a môj profesor takto „uniesol“ Sabinky niekam inam,“ zaspomínal si na ťažký okamih študentských časov Emil Sedlák.
Pôsobenie na Myjavsku ponúka nové námety
Autor, ktorý prežil veľkú časť života v Bratislave, žije a tvorí v súčasnosti v Myjave. „Nie je to náhoda, v Poriadí mám totiž už 25 rokov gazdovský dom. Myjavský región mi ponúka aj nové námety. Je to svojrázna oblasť s veľmi jednoduchým krojom. Biela a modrá farba, to je skutočne ojedinelý prípad. A citlivo pozorujem aj obyvateľov Myjavska,“ zdôveruje sa autor. Ako sa priznáva, počas svojej bratislavskej anabázy spoznal množstvo skvelých ľudí a umelcov a privoňal po štúdiách aj k bohémskemu životu. „Doteraz si veľmi vážim kontakty s literatúrou a úžasnými spisovateľmi, ktorým som ilustroval množstvo závažných kníh,“ vyznáva sa Sedlák. Na konte má viac ako 60 ilustrovaných kníh. Výtvarník svoje fantastické predstavy unikajúce z reálneho priestoru a času predstavil na množstve výstav doma i v zahraničí.